Magazín
Klasik Patrik Štiglic svoj súťažný comeback preložil na jar 2016
dátum: 07.09.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Klasický kulturista Patrik Štiglic od svojho životného športového úspechu (zlatá medaila na majstrovstvách Európy 2013 v moldavskom Kišiňove v kategórii do 175 cm) nesúťažil. Jeho súťažný návrat sa nekonal vlani a na pódiách ho neuvidíme ani na jeseň 2015. Novou vytýčenou métou je jar 2016.

Na snímke sú Patrik Štiglic (vpravo) a Marián Čambal.

 

Patrik Štiglic je nielen veľký kamarát profesionálneho kulturistu Mariána Čambala, ale aj jeho zverenec. Keďže Čambal si koncom apríla tohto roku víťazstvom na Mozolani Pro Classic 2015 v Bratislave vybojoval účasť na Olympii v kategórii do 212 libier, Paťo sa musel tomu trochu prispôsobiť. „Majov postup na Olympiu je úžasný úspech. Pôjdem do Las Vegas s ním, budeme spolu bývať na izbe, súťaž si vychutnám ako divák a budem Majovi veľmi držať palce. Teraz vyzerá v pohode, bude záležať od záveru prípravy, v akej forme sa predstaví v Las Vegas, ako to odvodní a pod., ale myslím si, že tam môže mať životnú formu. Bude mať akurát takú váhu, akú môže mať. Čo sa týka mojich súťažných ambícií, možno by pre mňa bolo lepšie súťažiť už teraz na jeseň a pokúsiť sa nominovať sa na IFBB majstrovstvá sveta, ale okrem Olympie, ktorá mi jesenné plány trochu nabúrala, zohralo úlohu aj niečo iné. Rozmýšľal som nad tým, že sa začnem pripravovať na jeseň 2015 aj bez Maja, ktorý má toho veľa, ale nevyhovovalo mi to, že sa stále menil termín a dejisko svetového šampionátu. Malo to byť v Južnej Kórei, ale bude to napokon v Španielsku a o mesiac skôr. Ja potrebujem osem mesiacov dopredu vedieť, kedy to bude a kde. Neviem sa dobre pripraviť, keď sa to za pochodu mení. Keby som bol v príprave na jesenné súťaže, tak by som do Las Vegas necestoval,“ povedal pre web mozolani.com Patrik Štiglic, ktorého cieľom tak bude dobre sa pripraviť na jarnú sezónu 2016.

„Chcel by som štartovať na Arnold Classic v USA, ale na to, aby som tam mohol súťažiť, potrebujem nejaký výsledok z predošlého roku, ale ja som v roku 2015 na Slovensku nesúťažil, tak neviem, či mi to umožnia. V každom prípade bude mojou prioritou pokúsiť sa nominovať na majstrovstvá Európy 2016 a tam aj uspieť. Asi je lepšie, že teraz na jeseň nepôjdem na ten 'svet', ktorý je úplne o niečom inom ako 'Európa', lebo neviem, či už mám na to,“ podotkol Patrik Štiglic, ktorý sa udržiava vo forme, aktuálne váži 86 kg, trénuje systémom 2 + 1 a hoci nedržal diétu, letné horúčavy ho dosť sťahovali z tuku, čo by mu v príprave na jeseň pomohlo, ale už je to pasé. V klasickej kulturistike je mu dobre, o prestupe do váhovej kulturistiky neuvažuje. Stále ma motiváciu.

„Keby som bol absolútny majster sveta a mal by som to opakovať, tak by ma to už nebavilo, ale ja som zatiaľ majstrom Európy a mám tu ešte aj váhovú rezervu. V klasike, keď som vyrysovaný, môžem mať maximálne 77,5 kg. Nezanedbateľným je aj ten fakt, že príprava ako klasika ma nestojí toľko peňazí ako v prípade váhovej kulturistiky,“ dodal Patrik Štiglic, ktorý bude už onedlho pracovať ako jeden z osobných trénerov v Činkárni Čambal. „Majo Čambal ju otvorí spolu so spoločníkom Mariánom Horváthom, buď na konci októbra alebo začiatkom novembra. Stroje sú už nakúpené, ale vyrobili nám ich na objednávku podľa toho, ako sme chceli. Zariaďoval to kulturista, tak by to malo byť dobré na cvičenie. Bude to v Jarovciach, ale je to len 7 minút od centra Bratislavy, takže celkom dostupné. Trénovať tam bude Majo, ja, Jana Dobos Majerníková a Monika Vrecková by mala tiež.“

Autor: Ľubomír Chochula