Magazín
Rozhovor s bikiny fitneskou Olíviou Pohankovou
dátum: 04.09.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Na reprezentačnom zraze SAKFST (29. 8. v Mozolani Fitness v Žiline) sme urobili rozhovor s úspešnou bikiny fitneskou Olíviou Pohánkovou (vlani 1. miesto na Arnold Classsic Europe, 2. miesto na majstrovstvá sveta a tohto roku 3. miesto na majstrovstvách Európy).

 

Na prvom zraze si chýbala, prečo?

Na prvom zraze som sa nezúčastnila preto, lebo som mala pracovné povinnosti v zahraničí, ale krátko potom som sa zastavila v Košiciach za štátnou reprezentačnou trénerkou Natáliou Revajovou, ktorá si pozrela moju formu. V ten deň som spala len 4,5 hodiny. Tým, že som trénersky sama, nikto ma nepripravuje, záležalo mi na tom, čo povie ona ako odborníčka z druhej strany. Človek, keď sa niekedy pozrie do zrkadla, tak už sa vidí stále rovnako, nevidí žiaden progres a nevie sa ani kriticky na seba pozrieť. Nevie, čo by mal zlepšiť, či v pózovaní, či vo forme. Tá cesta do Košíc bola užitočná, Natália ma pozrela a zhodnotila, dokonca sme tam mali spoločný tréning, ukázala nejaké tipy, takže super, určite pozitívne to vnímam. Vtedy zhodnotila moju formu, že je to OK.

 

O necelý mesiac na tomto reprezentačnom zraze v Žiline si bola ešte lepšia, nie? Aký máš pocit zo svojej aktuálnej formy.

Myslím si, že je to ešte lepšie. Čo sa týka váhy, vyzerá to, že by som mala zhodiť už len dve až tri kilá, z čoho sa teším. Nie je to ako naposledy, minulú sezónu som musela trochu viac zhadzovať a bolo to trochu stresujúce. Som dosť vyťažená, keďže veľa pracujem, cestujem a ešte k tomu aj škola. Možno sa to tak vyvažuje, že už nemusím tak veľmi diétovať a byť v strese, že nestihnem formu. Formu teraz zasa stíham, ale nestíham školu a pracovné povinnosti. Ale zatiaľ stojím pevne na svojich nohách, takže super.

 

VIDEOROZHOVORY:

Mozolani Magazine - 1. časť: kulturista Peter Kováč, bikinárky Michaela Brutenič, Sabína Pleváková a Olívia Pohanková 

 

Mozolani Magazine - 2. časť: kulturista Radoslav Filip, prezident SAKFST Milan Čížek, štátni reprezentační tréneri Ľuboš Matejička a Natália Lenártová-Revajová

 

Čo je to za škola?

Je to Vysoká škola medzinárodných a verejných vzťahov v Prahe s inštitútom v Bratislave. Školu som mala končiť už pred pol rokom, ale kvôli súťaženiu som si to trochu poprehadzovala, popresúvala, idem v podstate až na posledné termíny. Štátnice z angličtiny som urobila, bakalárku mám odovzdanú, prijali mi ju, už len dokončiť štátnice odborných predmetov a budem odmenená titulom Bc. Potom by som chcela v štúdiu pokračovať na titul Mgr.

 

Keď doštuduješ, chcela by si sa venovať čomu?

To je ťažko povedať, lebo mám veľmi veľa aktivít. Nechcem opustiť športovú stránku môjho života, pripravujem a trénujem dievčatá a veľmi ma to baví, takže v tomto som sa našla. Zároveň diplomacia, ako možno viacerí vieme, nie je o tom len doštudovať školu a je ťažšie prebojovať sa do týchto radov. Škola ma baví, veľa mi to dáva, vzdeláva ma to, ale či to naplno využijem v tomto smere, to neviem.

 

Ako trénuješ?

Stále som silový typ, toto nikdy neopustím, aj keď mi ľudia už vytýkajú, že už mám veľké nohy a objemný zadok, ale mne sa to páči. Hovorím, že zadok a nohy nie sú nikdy dosť veľké a kvalitné. Stále tie nohy cvičím tvrdo a ťažko, ale už som trochu pridala opakovania, aby som ich trochu skvalitnila. Teraz už trénujem aj vršok, je to tak zľahka, nejdem veľmi ťažké váhy, skôr sú to supersérie, viac opakovaní. Trénujem celé telo. Kardio mám len na 15 až 20 minút – maximálne. Zvyknem robiť intervaly, takže je to krátko a intenzívne.

 

Aké sú tvoje silové výkony?

Mala som obdobie, kedy som vyložene išla silový tréning, 2-3 opakovania, vtedy som snáď drepla aj 120 kg, teraz je to už menej, telo už nie je zvyknuté ísť taký silový tréning, už idem 6-8 objemových opakovaní, ale vždy okolo 80-90 kg, niekedy 100 kg, záleží na tom, ako sú na tom kalórie. Momentálne drepujem 60-70 kg a sústredím sa, aby som mala trochu viac opakovaní. V ostatných mesiacoch robím výpady na multipresse ešte s väčšou váhou ako pri drepoch, t. j. so záťažou 90-100 kg, to sú aktuálne moje najväčšie váhy.

 

V budúcnosti nepresedláš na bodyfitness?

Meriam 174,5 cm a na to, aby som s mojou výškou mohla byť dosť široká, by som musela nabrať ešte veľa svalovej hmoty, pričom už teraz je to, myslím si, na hrane. Už viac svalnatá by som sa sama sebe nepáčila. Aj napriek tomu, že mám rada šport a smerujem veľa vecí tomu, stále sa snažím robiť a vyzerať tak, ako chcem a ako sa mi to páči, aby som nebola limitovaná nejakou kategóriou.

 

Robíš sacharidové vlny?

Vlny som zatiaľ nezačala, idem konštantne, 100 g, 150 g, veľmi si sacharidy nevážim, robím to skôr od oka, jeden deň, prípadne dva si skalkulujem kalórie, aby som zhruba vedela, aký mám príjem i výdaj, aby rozdiel nebol veľmi veľký, ale zasa ani moc malý. Tie vlny zaradím vtedy, keď budem musieť niečo zachraňovať. Bielkoviny som si snáď ešte nikdy nepočítala. Vždy si tak hovorím, že ak mám nafúknuté bruško, tak je tých bielkovín asi veľa.

 

Tvoja prvá súťaž na jeseň 2015 bude kedy?

Priala by som si štartovať na Arnold Classic Europe v Madride (26. - 27. 9.), kde som vlani zvíťazila. Ľudia mi často píšu, že som najlepšia, že to vyhrám, že je to jasné, ale vôbec to nie je jasné, vôbec sa nepokladám za európsku špičku. Tých dievčat je kvantum a každou sezónou pribúdajú ďalšie kvalitné pretekárky. Skôr to beriem tak, že chcem si zasúťažiť, chcem vidieť svet, chcem zažiť tú atmosféru. Baví ma to, chodím s priateľom Matthiasom, ktorý je tam tiež pracovne, takže máme to ako spoločný záujem. Nie je to v takom zmysle, že prišla som teraz rozbiť svet. Skôr to robím momentálne ako hobby a veľmi ma to baví.

Ďalšie preteky?

Po Arnolde chcem štartovať na Olympia Amateur v Prahe (2. -3. 10.), Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti (10. - 11. 10.), nominačnom Mozolani Fitness Cupe v Žiline (31. 10.) a IFBB majstrovstvách sveta v Budapešti (14. - 15. 11) – teda, ak sa nominujem. Celkom som si to napasovala, ale Matthias absolvuje tieto súťaže všetky, keďže tam bude pracovne, takže sme si povedali, že prečo si nespraviť dobrodružný výletik a ja samozrejme uspokojím svoje športové potreby.

 

Tvojím sponzorom je Amix...

Amix je mojou neskutočnou oporou a podporou, za čo som neskutočne vďačná... Pomáhajú mi nadmieru, je to obrovská pomoc, lebo kupovať kvalitné doplnky výživy, to by bola finančná záťaž. Mám ešte ďalších sponzorov, je to Labellamafia (oblečenie), ktorí mi pomáhajú aj s cestami, The Bikini Fox (plavky), Šmakoun.

 

Si veľmi rozlietaná, veľa cestuješ, ako to všetko zvládaš?

V podstate žijem napoly v Nemecku a napoly na Slovensku a ešte chodím niekedy prednášať a trénovať do Čiech. Takže mám taký trojitý život, ale ja som typ človeka, ktorý, keď nemá čo robiť, tak práve vtedy je v depresii a je nespokojný sám so sebou. Takto ma to baví, takto to chcem robiť naďalej. Hoci mám aj také dni, keď si poviem, OK, Olívia, trochu si to prehnala, mohla by si sa upokojiť, lebo to dlho neustojíš, ale potom zasa prídu tie dni, keď sa niečo podarí aj napriek tomu, že som unavená, ako tie štátnice z angličtiny a poviem si, že je to dobré a správne. O pár dní poletím do Las Vegas na Olympia Weekend. Chcela by som sa sústrediť na našich členov z Amixu, ktorí tam budú súťažiť. Budem sledovať Mariána Čambala, Dennisa Wolfa a najviac pochopiteľne bikiny fitnesku Allu Semenovú, ktorá je novou tvárou Amixu. Budem všetko dokumentovať, ešte viac ako z Arnold Classic Brasil, lebo na Olympia Weekende sa bude dať toho natočiť kvantum.

 

Ty však máš aj vlastný TEAM, v ktorom sú okrem teba Adela Storzerová, Sabína Pleváková a Erika Kandráčová. Ako to v praxi funguje?

Nerada by som, aby to niekto chápal tak, že máme fixný tím a nikoho do neho nepustíme, že budeme idey šíriť a budú nejakými životnými pravidlami. Skôr sa snažím dievčatám pomáhať. Viem, aké to bolo, keď som ja začínala súťažiť a bolo veľa momentov, keď som nevedela, ako postupovať, či mejkap alebo som si nebola istá formou, či si dať bielkoviny alebo sacharidy. A niekedy ani tréner, tým, že je muž nevie pochopiť veľa vecí ani poradiť v takých špecifických záležitostiach, preto sa snažím vytvoriť komunitu dievčat, ktoré by si navzájom pomáhali. Každé dievča má veľmi veľa otázok a vždy je to vyslovené do vetra. Chcem, aby bolo nejaké združenie, ktoré sa k tomu vyjadrí a pomôže tým dievčatám. Vždy som zastávala myšlienku, že ako tím dokážeme byť silnejšie, či sme konkurentky, to je úplne jedno. Prečo proti sebe bojovať, keď sa môžeme spojiť a dokázať spolu oveľa viac.

Autor: Ľubomír Chochula