Magazín
Repre-zraz v Žiline – reportáž + hodnotenie od Ľuboša Matejíčku
dátum: 30.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po dlhšom čase sa reprezentačný zraz SAKFST žien, mužov a juniorov uskutočnil v Mozolani Fitness. Tentoraz reprezentanti a pretekári s ambíciami sa nimi stať necestovali do Bánoviec nad Bebravou, kde sa zrazy väčšinou konajú, ale do Žiliny.

Na snímke sú Ľuboš Matejíčka a Stanislava Prítrská.

 

Bola to dobrá zmena. Tí, s ktorými sme komunikovali, to kvitovali. Ešte pred zrazom si vo fitku Mozolani Fitness v ZOC Max v Žiline zatrénovali Košičanky Ľubica Bérešová a Saskia Cakoci, ako aj Trnavčanka Stanislava Prítrská. Tieto tri bikiny fitnesky po odcvičení svojej dávky sa osprchovali a presunuli sa do kaviarne v Mozolani Fitness. Tam sa postupne, ako sa blížila 10. hodina, to bol čas začiatku reprezentačného zrazu, objavovali ďalší pretekári a pretekárky. Ešte bol priestor nielen na formálne pozdravy, ale aj na výmeny názorov. Trochu sa meškalo, ale to hádam nikomu neprekážalo... Kontrola formy sa uskutočnila nie vo fitku, to bežalo na plné obrátky, ale v jeho susedstve, o pár metrov ďalej v kinosále ZOC Max.

V Mozolani Fitness v deň repre-zrazu Saskia Cakoci a Ľubica Bérešová (vľavo).

 

Účastníci zrazu sa predstavili prezidentovi SAKFST Milanovi Čížekovi a štátnym reprezentačným trénerom Ľubošovi Matejíčkovi (muži a juniori) i Natálii Lenártovej-Revajovej (ženy a juniorky). V hľadisku však boli aj Andrej Mozoláni, Ľubomír Hečko, Dominika Multáňová (tá jesennú sezónu vypúšťa), ale aj ďalší. Najskôr nastúpili na pódium nižšie bikinárky. Osvedčené reprezentačné tváre ako Pleváková, Bérešová, Prítrská, Brutenič, Kuglerová, ale aj ambiciózne Tarkuličová, Kodadová a Cabániková... Bola to pastva pre oči, hoci každému je jasné, že v tejto fáze prípravy nemôže mať nikto top formu. Bolo sa na čo pozerať aj v prípade vyšších bikinárok, hlavne, čo sa týka reprezentantiek – Pohanková, Guľášová, Trajteľová a Cakoci. Štátnym reprezentačným trénerom sa ukázali aj Bláhová, Sedlárová, Šmondrková a Šimurdová. Vo fitness prišiel na zraz trojlístok Kožuchová, Bániková a Chabroňová, prvá z nich bola najlepšie. Rovnako trojica sa predstavila v kategórii bodyfitness – Tichá, Štubňová a Kovalčíková. Napokon prišla na ‚plac‘ Eva Horváthová (women’s physique), ktorá prekypovala humorom. Na margo povzbudivých slov od Ľuboša Matejíčku: „Eva, je to dobré.“ Vyludila repliku: „Ále, práveže si myslím, že som stratila svaly a môžem ísť do bikiny fitness medzi juniorky...“

Spomedzi váhových kulturistov vynikal Kováč, Cibuľa bol štandardne dobrý, potenciál naznačil Kertés, bol tam ešte Dudík. Junior Filip mal samostatné pózovanie a s ním zrejme v SAKFST-e budú počítať na štart na JMS. A ktorí ‚klasici‘ zaujali najviac? Jednoznačne Varga, ale aj Vilímek a junior Halaška (u neho platí to isté, čo v prípade Filipa), boli tam ešte Slivoň a Kiss. V kategórii men’s physique sa predstavil jediný pretekár Velebír.  

Na zraze panovala super atmosféra. Po kontrole formy nasledovali individuálne rozhovory štátnych reprezentačných trénerov s pretekármi a pretekárkami. Potom ešte zopár reprezentantov absolvovalo tréning v Mozolani Fitness. Mimochodom, niektorí z nich boli v našom fitke po prvý raz a páčilo sa im tam.

Na zraze chýbal kulturista Miroslav Škadra, ktorý napokon z pracovných dôvodov musel vynechať jesennú sezónu. Nevideli sme tam ani juniorskú bikinárku Eriku Kandráčovú, tá nebola ani na prvom reprezentačnom zraze, takže uvidíme... Z reprezentantiek chýbali Valéria Marčišovská, Olívia Čambalová a Denisa Hargašová, ktorá nebola na zraze ani minule, ale ona v lete pracuje v Španielsku a je v kontakte so štátnou reprezentačnou trénerkou. Po zraze bol priestor na jeho zhodnotenie. Rozhovor s prezidentom SAKFST Milanom Čižekom nájdete TU, rozhovor s Natáliou Lenártovou-Revajovou uverejníme v najbližších dňoch a názory Ľuboša Matejíčku vám ponúkame teraz.

Na snímke je Radoslav Filip na zraze.

 

„Čo sa týka mužov a juniorov, hodnotím tento zraz pozitívne. Chlapci sa pripravujú na nominačné preteky a na majstrovstvá sveta. Uvidíme, ako to celé dopadne, ako sa s tým popasujú, ako im vyjde forma. Markantné zlepšenie v kulturistike mužov nastane na budúci rok. Nehovorím, že teraz zaznamenávame stagnáciu. Len je to zhodou okolností taká etapa v tom dlhodobom vývoji, že sme v takej amplitúde, že sa pripravujú nové veci. Najlepšiu formu na zraze mal Peter Kováč, potom Andrej Varga, hoci ten je klasický kulturista, uvidíme ako to pôjde Mišovi Kertésovi a Adam Cibuľa v tej váhovej kategórii do 65 kg môže bojovať na nominačných pretekoch o štart na MS. Adam má trochu slabšie nohy, vrch má štandardný, uvidíme, ako zvládne prípravu fyzicky i psychicky. Juniori? Kulturista Rado Filip vyzeral celkom dobre. Myslím, že sa zlepšil od minulého roka. Ďalším adeptom je Erik Halaška (klasická kulturistika), ktorý je tiež v tejto fáze prípravy v dobrej forme. Opakujem, že juniori majú JMS až v polovici decembra a to je ešte dosť ďaleko. Šampionát bude až v Salvadore. Juniorská nominačka bude 28. 11. v Dubnici nad Váhom,“ povedal pre web mozolani.com štátny reprezentačný tréner mužov a juniorov Ľuboš Matejíčka.             

Reprezentačného zrazu žien, mužov a juniorov sa v Mozolani Fitness v ZOC Max v Žiline v sobotu 29. 8. 2015 zúčastnili: 

Fitness: Tatiana Kožuchová (juniorka), Eva Bániková, Eva Chabroňová

Bodyfitness: Stanislava Tichá, Silvia Štubňová, Alena Kovalčíková

Bikiny fitness: Sandra Cabániková, Sabína Pleváková, Timea Trajteľová, Veronika Guľášová (všetky juniorky), Iveta Kuglerová, Erika Tarkuličová, Lucia Kodadová, Michaela Brutenič, Ľubica Bérešová, Stanislava Prítrská, Mária Bláhová, Sedlárová, Saskia Cakoci, Olívia Pohanková, Monika Šmondrková, Lujza Nora Šimurdová, Zuzana Gabrišková

Physique ženy: Eva Horváthová

Kulturistika: Peter Kováč, Michal Kertés, Adam Cibuľa, Andrej Dudík, Radoslav Filip (junior)

Klasická kulturistika: Andrej Varga, Erik Halaška (junior), Jakub Vilímek, Matej Slivoň, Adrián Kiss

Men's physique: Tomáš Velebír

Autor: Ľubomír Chochula