Magazín
Repre-zraz v Žiline: Kto upútal prezidenta SAKFST?
dátum: 29.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Reprezentačný zraz SAKFST žien, mužov a juniorov sa konal dnes v Mozolani Fitness v ZOC Max v Žiline. Na programe bola kontrola formy a individuálne pohovory štátnych reprezentačných trénerov (Natália Lanártová-Revajová a Ľuboš Matejíčka) so športovcami. Po skončení tohto repre-zrazu sme vyspovedali prezidenta SAKFST Milana Čížeka, ktorý bol na tejto akcii prítomný tiež.

Reprezentačného zrazu žien, mužov a juniorov sa v Mozolani Fitness v ZOC Max v Žiline v sobotu 29. 8. 2015 zúčastnili: 

Fitness: Tatiana Kožuchová (juniorka), Eva Bániková, Eva Chabroňová

Bodyfitness: Stanislava Tichá, Silvia Štubňová, Alena Kovalčíková

Bikiny fitness: Sandra Cabániková, Sabína Pleváková, Timea Trajteľová, Veronika Guľášová (všetky juniorky), Iveta Kuglerová, Erika Tarkuličová, Lucia Kodadová, Michaela Brutenič, Ľubica Bérešová, Stanislava Prítrská, Mária Bláhová, Sedlárová, Saskia Cakoci, Olívia Pohanková, Monika Šmondrková, Lujza Nora Šimurdová, Zuzana Gabrišková

Physique ženy: Eva Horváthová

Kulturistika: Peter Kováč, Michal Kertés, Adam Cibuľa, Andrej Dudík, Radoslav Filip (junior)

Klasická kulturistika: Andrej Varga, Erik Halaška (junior), Jakub Vilímek, Matej Slivoň, Adrián Kiss

Men's physique: Tomáš Velebír

 

INTERVIEW S PREZIDENTOM SAKFST MILANOM ČÍŽEKOM

Ako by ste zhodnotili tento reprezentačný zraz?

Za tie štyri týždne od posledného zrazu je vidieť, že sa reprezentanti snažili v tréningovom procese pracovať na svojej forme, hlavne teda tí, ktorí boli na prvom zraze. Je u nich nejaký progres. Tí, ktorí neboli na prvom zraze, ťažko posúdiť, ako vyzerali predtým. Mám taký dojem, že tí, ktorí vynechal prvý zraz, tak trochu zaostávajú. Uvidíme, čo títo pretekári dokážu do ďalšieho zrazu, ktorý bude o mesiac.

 

Kto vás z kulturistov najviac uspokojil?

Najväčší pokrok spravil Kováč. S jeho formou môžeme byť v súčasnom období spokojní. Adam Cibuľa bol takisto dobrý. Vidno, že trénuje, napreduje, je tam progres, ale on bol celkom dobrý už na prvom zraze.

 

Päťdesiatnik Cibuľa, všetka česť, v jeho veku a mať takú formu, nohy má však trochu slabšie...

Ale v tej jeho kategórii do 65 kg nikto nemá brutálne veľké nohy. Vyzerá, že jeho príprava pokračuje tak, ako má pokračovať. Adam má prácu, takže uvidíme, ako to pôjde ďalej.

 

Čo hovoríte na aktuálnu formu klasikov?

Varga bol jednoznačne najlepší z nich, s ním sa počíta na jesenné majstrovstvá sveta. Na jarných majstrovstvách Európy (striebro v kategórii do 175 cm) i potom na Európskych hrách v Baku (striebro v kategórii do 180 cm) dokázal, že je dobrý reprezentant s dobrými výsledkami.

 

Varga si na jar 2015 'užil' toho dosť nielen na pódiu...

Asi narážate na to, že absolvoval štyri dopingové kontroly. Kontrolovali ho na majstrovstvách Slovenska, na majstrovstvách Európy, po majstrovstvách Európy ako mimosúťažná kontrola, potom bol na dopingovej kontrole v Baku, keďže získal medailu na Európskych hrách. Som rád, že to bolo stále bez akýchkoľvek problémov.

 

Čo sa týka juniorov v kulturistike a klasickej kulturistike, ktorí sa vám v tejto chvíli javia ako možní kandidáti na štart na juniorských majstrovstvách sveta?

Zatiaľ to vyzerá tak, že Filip (kulturistika) a Halaška (klasická kulturistika) sú horúcimi adeptami.

 

Poďme k ženám a juniorkám, začnime kategóriou bikiny fitness...

Ťažko povedať, ktorá z bikinárok výrazne upútala. Všetky dievčatá spravili aký-taký pokrok. V bikiny fitness máme 7-8 dievčat, ktoré môžu štartovať na MS v Budapešti, pričom maximálna kvóta je 6 dievčat v A-tíme a 6 v B-tíme. Keď budú mať formu, mohli by sme v bikiny fitness nominovať na MS až 12 dievčat. Bodyfitnesky boli na zraze len tri a ich súčasná úroveň nebola taká, že by mohli štartovať na MS. Uvidíme, ako sa tie dievčatá vykryštalizujú. Možno sa niečo zmení, ale zatiaľ to nevyzerá ružovo. Vo fitness sa predstavili tiež tri pretekárky, najlepšia bola Kožuchová, ktorá sa bude pripravovať na juniorský svetový šampionát. Kategória women's physique mala na zraze zastúpenie v podobe pretekárky Horváthovej – dobrá objemová príprava, má ešte nejaký čas, samozrejme, že uvidíme, ako sa jej podarí vyladiť formu a podľa toho sa na nominačných pretekoch rozhodne o jej účasti alebo neúčasti na MS. Momentálne to vyzerá, že by na 'svete' mohla štartovať.

 

Ak má pretekár či pretekárka ambíciu prestúpiť do profi-tábora, môže ju naplniť len, ak získa absolútny titul na MS, ME alebo na nejakej inej významnej prestížnej súťaži. Také sú pravidlá IFBB. Na tom sa nič nemení?

Nič sa nemení. U nás nedostane nikto výnimku, v niektorých štátoch výnimky sú, ale my výnimky neudeľujeme.

 

Táto otázka zo zrazom nesúvisí, ale je aktuálna. Aký máte vy názor na nový zákon o športe.

Každý zväz očakával niečo pozitívne od zákona o športe. Uvidíme, v akej podobe ho parlament schváli, zatiaľ je to vo forme návrhu vlády. Ministerstvo na tom pracovalo veľa mesiacov. Ešte to bude parlament schvaľovať, to znamená, že tam môžu byť pozmeňujúce návrhy, ktoré to môžu nejako zvrátiť. Som rád, že je tu konečne dobrá voľa vlády, aby finančné prostriedky zo stávkových kancelárii sa dávali priamo na šport, čo je veľmi dobré. Toto bolo zrušené už dávno za ministerky Schmögnerovej a potom nebola vôľa žiadneho ministra financií, aby to vrátil. Je celkom pozitívne, že aj ministerstvo aj vláda zobrali do úvahy niektoré z dôležitých pripomienok, ktoré aj náš zväz podával, aj Konfederácia športových zväzov. Oceňujem, že zákonodarcovia vypočujú aj hlas zväzov a športových odborníkov. Tým nechcem povedať, že v parlamente nie sú ľudia, ktorí by sa športu rozumeli, ale predsa len nie všetci sú tam fanúšikovia športu. Tento zákon mal takú postupnosť, ako by mal mať možno každý zákon, ktorý o niečom pojednáva, kde aj širšia odborná verejnosť sa môže k tomu vyjadriť. Uvidíme, v akej podobe bude tento zákon nakoniec schválený parlamentom a aký bude kľúč prerozdeľovania finančných prostriedkov. Veríme tiež, že finančné prostriedky budú celkovo v rámci športu navýšené.

Autor: Ľubomír Chochula