Magazín
Po ťažkej chorobe zomrel Baitollah Abbaspour
dátum: 27.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Pred dvoma dňami zomrel iránsky profesionálny kulturista Baitollah Abbaspour, ktorý podľahol ťažkej chorobe. Bolo to autoimunitné ochorenie, resp. jedna z foriem vaskulitídy (skupina ochorení, ktorých spoločným znakom je zápal krvných ciev.) Kvôli zhoršenému zdravotnému stavu museli Baitollaha opätovne hospitalizovať v nemocnici, kde napokon svoj boj o život prehral. Česť jeho pamiatke!

Baitollah Abbaspour bol výborný kulturista. Narodil sa v roku 1979, s kulturistickým tréningom začal v roku 1996, o štyri roky neskôr si vybojoval striebro na šampionáte Iránu a svoj prvý veľký triumf zaznamenal na MS 2003 v Indii, keď sa stal majstrom sveta v kategórii do 75 kg. Svoje druhé zlato zo 'sveta' pridal v roku 2008 v Bahrajne (do 80 kg). Na amatérskych pódiách súťažil aj s Andrejom Mozolánim, ktorý vyhral MS 2005 v Číne, kde zdolal Baitollaha (bronz) v kategórii do 75 kg.

Profesionálny debut absolvoval na Fibo Power Pro 2012 v Nemecku, kde v open kategórii skončil štvrtý. Prvé profi-víťazstvo dosiahol na Nordic Pro 2013 vo Fínsku, kvalifikoval sa na Mr. Olympia 2013, kde bol v tvrdej konkurencii šestnásty. V roku 2014 presedlal z open kategórie do tej nižšej a začal súťažiť v kategórii do 212 libier. Škoda, že nemohol štartovať na Mozolani Pro Classic 2014 v Žiline (bola to prvá profesionálna súťaž v kulturistike na Slovensku), promotér podujatia Andrej Mozoláni veľmi chcel svojho bývalého súpera dostať na tieto preteky, Abbaspour dokonca už aj prisľúbil účasť, ale napokon neprišiel, lebo nedostal víza. Postup na Olympia 212 Showdown si však vybojoval inde a vlani na tejto najprestížnejšej súťaži obsadil 5. miesto. Jeho posledným skvelým umiestnením bola strieborná priečka na EVLS Prague Pro 2014 hneď za fenomenálnym Flexom Lewisom.

Baitollah Abbaspour bude všetkým veľmi chýbať.

Česť jeho pamiatke!

-r-