Magazín
Pred Čambalovou stoja ďalšie výzvy, túžba kvalifikovať sa na MS
dátum: 21.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Olívia Čambalová bola na jar 2015 štvrtá na Arnold Classic v Columbuse v kategórii bikiny fitness do 167 cm (polovica marca), potom skončila rovnako štvrtá na majstrovstvách Slovenska v Nitre v kategórii bikiny fitness do 169 cm (začiatok mája) a napokon obsadila 11. miesto na majstrovstvách Európy v Santa Susanne v kategórii bikiny fitness do 169 cm (polovica mája). Momentálne sa pripravuje na jesenné výzvy v roku 2015.

VIZITKA

Meno a priezvisko: Olívia Čambalová

Rok narodenia: 1991

Asociácia: SAKFST

Klub: Ivetfit Nitra

Kategória: Bikiny fitness do 169 cm

Začiatok kariéry: 2013

Ako hodnotíš jarnú sezónu?

Sama so sebou som nebola spokojná, stále je čo zdokonaľovať. Myslím si, že možno forma bola lepšia ako výsledky, ale to už necháme tak, to netreba rozoberať, to je môj názor a nejakých ľudí. Pracujem na sebe, aby to bolo stále lepšie. Uvidíme, ako to bude teraz na jeseň.

 

Porovnaj svoju formu na Arnolde a na 'Európe'?

Čo sa týka Arnolda, vyskytol sa problém, zrušili nám let, takže sme boli takmer dva dni na letisku a nebolo jednoduché udržať formu. Dosť sme improvizovali, ale zvládli sme to. Na Arnolde som bola viac vysušenejšia, na 'Európe' som nebola až tak veľmi chudá a myslím si, že v Santa Susanne som mala lepšiu formu ako v Columbuse. Lenže bola som dlho v diéte, to už bol tuším piaty mesiac, vtedy telo už nespolupracuje tak, ako by som chcela. Možno aj to bol problém, že forma nebola lepšia.

 

Ako sa pripravuješ na novú sezónu?

Teraz tretí alebo štvrtý týždeň diétujem a dvojfázovo 'makám' – jedna fáza je ráno kardio a druhá fáza je popoludní silový tréning, s tým, že cvičím od pondelka do piatka, v sobotu si dám ešte ráno kardio a v nedeľu mám voľno. Mojou prvou súťažou na jeseň bude Arnold Classic Europe v Madride (25. 9.). Nechcem nič nechať na náhodu. Budem sa snažiť načasovať formu. Uvidím, ako to pôjde.

 

V jesennej príprave budeš niečo meniť oproti tej jarnej?

Čo sa týka cvikov, tak nejakú zmenu sme urobili, ale stále idem ťažké váhy. Čo sa týka stravy, išli sme na to teraz trochu inak. Robím sacharidové vlny, predtým som to nerobila a ide to celkom dobre.

 

Máš sparringpartnera?

Sparringpartner je fajn hlavne v objemovej príprave, keď si treba pomáhať navzájom s ťažkými váhami. Ale ja cvičím sama, už som tak zvyknutá, dám si slúchadlá a idem si to svoje.

 

Tvoja trénerka je Iveta Chrťanová?

Ivet je moja trénerka, ona je vlastne vždy vo fitku a som pod jej drobnohľadom. Nestojí síce nado mnou, ale vidím, že ma stále sleduje a keď je nejaká vec, ktorú mi vytkne, tak to napravíme a konzultujeme stále niečo. Ivet beriem ako svoju druhú mamu, pomáha mi a verím jej vo všetko. Pomáha mi tiež Katka Molnárová, to je pravá ruka trénerky, s ňou takisto konzultujem stravu. Sme dobrý tím, rozumieme si a snažíme sa to niekam dopracovať. Ďakujem im.

 

Ako máš rozdelené partie?

Trochu sme to menili. Mala som spojené nohy a teraz sme to zasa rozdelili na predné a zadné. Cvičím nohy dvakrát týždenne. Začínam prednými nohami a ramenami, druhý tréning chrbát a triceps, tretí tréning zadné nohy a zadok, to cvičím zvlásť, lebo sa snažím zamerať na túto partiu, štvrtý tréning biceps, prsia a brucho.

 

Ktoré sú tvoje silné partie a naopak?

Silnou stránkou sú ramená, ktoré rada cvičím, takisto aj nohy a čo sa týka mojej slabšej stránky, sú to brucho a zadok, na tom stále pracujeme, tak uvidíme, či tam bude nejaké zlepšenie.

 

Uveď príklad cviku na zadok?

Napríklad cvičím sumo drepy na široko, to mi pomáha, váha činky je v objemovke 34 kg alebo aspoň 30 kg. Snažím sa teraz mať čo najmenšie prestávky, čo najmenej oddychovať a dvíhať čo najviac. Samozrejme, v diéte už nezdvihnem toľko čo objemovke.

 

Z čoho čerpáš sacharidy, bielkoviny a tuky, v akých množstvách?

Sacharidy: tri dni si dávam po 50 g, jeden deň 100 g, bielkoviny: 140 g denne. Sacharidy čerpám väčšinou z vločiek, ryžových chlebov, ryže, sem-tam si doprajem ovocie. Bielkoviny čerpám z mäsa, rýb, bielok, proteínu. Na tuky (len zdravé) si dávam pozor – orechy, olivový olej...

 

Aké suplementy berieš?

Protein, beceačka, glutamín na regeneráciu, spaľovač, je to tá klasika, čo každý, nič extra. Na doplnky mám sponzora, je to Muscleking, od ktorého mám výživové doplnky, za čo ďakujem, bez toho by moja príprava nebola fajn.

 

Robíš aj nejaké doplnkové športy?

Momentálne nemám čas na doplnkové športy. Ako som už povedala, snažím sa naplno venovať cvičeniu, keďže 'makám' od pondelka do piatka dvojfázovo a v sobotu je to ešte kardio, pričom telo potrebuje aj oddýchnuť a zregenerovať.

 

Osobná trénerka?

Voľakedy som sa tomu nevenovala, ale posledné mesiace, keďže mi veľa ľudí písalo, či sa tomu venujem, čo sa týka trénerstva, tak som sa začala aj ja tomu venovať a mám nejakých ľudí pod sebou.

 

Najlepší relax?

Keď svieti slniečko a ja si môžem ľahnúť na lehátko a čerpať energiu.

Koho najviac v bikiny fitness obdivuješ?

Napríklad Allu Semenovú, ktorú sledujem už dlhšie. Ona je pre mňa taká dokonalosť, či výzorovo alebo proporciou svalov. Vzorom je aj Amanda Latona.

 

Kto je tvojou najväčšou oporou?

Moja trénerka Ivet s Katkou Molnárovou, samozrejme, moja rodina. Oni vidia, ako sa musím zaprieť, ako musím 'makať', celé to prežívajú so mnou, prípravu i súťaže a vedia sa vžiť do mojej kože. Aj pri športových sklamaniach. A momentálne ma drží aj môj priateľ. Takže oni mi tak pomáhajú dosť psychicky. Myslím si, že to je najdôležitejšie.

Hovorila si, že chceš štartovať na Arnold Classic Europe. S akým cieľom poletíš do Madridu?

Takto sme to riešili pred Arnoldom v Amerike, kde bolo mojím cieľom dostať sa do finále, prebojovala som sa tam do top 5, čo bol pre mňa nesmierny úspech. Rovnako aj teraz je pre mňa cieľom postúpiť do finále na Arnold Classic Europe. Samozrejme, každý by chcel vyhrať a dostať sa do top 3, ale bude fajn, keď sa zmestím do finále, lebo necvičím dlho a viem, že bikinárka si musí niečím prejsť, získať nové skúsenosti a 'odmakať' si to vo fitku, aby bola úspešná.

 

Ako si sa dostala k bikiny fitness?

Športujem od svojich štyroch rokov. Dvanásť rokov som sa venovala modernej gymnastike, potom kickboxu, nasledovala trojročná pauza od športu a potom som sa dala na cvičenie. K bikiny fitness som sa dostala takto: Robila som v jednom kasíne krupierku, prišiel za mnou jeden muž – on pracoval ako osobný tréner vo fitku – a spýtal sa ma, ako športujem, keď mám takú dobrú postavu. Odpovedala som mu, že nerobím žiadny šport, keďže to bolo v tom období, keď som nešportovala. Prehováral ma, aby ma mohol trénovať a aby som potom išla na súťaž pod jeho menom. On ma vlastne objavil a dostal ma do tohto športu. Mojou prvou súťažou v bikiny fitness boli nominačné preteky v Trenčíne (september 2013).

 

Tvojím hlavným cieľom v jesennej sezóne je nominovať sa na IFBB majstrovstvá sveta 2015, nie?

Okrem Arnold Classic Europe v Madride rozmýšľam aj o účasti na Olympia Amateur v Prahe (2. - 3. 10.), ale je pravdou, že najdôležitejšie bude nominovať sa na MS, ktoré sa budú konať v Budapešti (13. – 16. 11.). Chcem sa čo najlepšie pripraviť na Mozolani Fitness Cup, ktorý bude nominačnou súťažou na 'svet'. Dúfam, že budem mať adekvátnu formu, aby som mohla zabojovať o miestenku na MS. Ako som spomínala, šport mám v krvi, športujem odmalička a cvičenie ma stále baví. Bikiny fitnes je pre mňa veľmi motivačný. Síce dáš do toho všetko, ale potom vidíš výsledok, ktorý stojí fakt za to. Dopredu ma posúvajú aj ľudia, ktorí mi píšu: „Oli, super, pridaj fotky“ – je to príval pozitívnej energie...

Autor: Ľubomír Chochula