Magazín
Brutenič sa chce vrátiť na pódia, prioritou je nominovať sa na MS
dátum: 20.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Aktuálna bronzová medailista z majstrovstiev sveta, bikiny fitneska a členka Mozolani Trainings Michaela Brutenič (kategória do 163 cm) musela zo zdravotných dôvodov predčasne ukončiť prípravu na jar 2015, neštartovala na žiadnych jarných pretekoch, ale už je znovu zdravá a plná odhodlania sa v jesennej sezóne 2015 vrátiť na tie pozície, ktoré si vybojovala vlani.

Zdravotné problémy na jar ťa zabrzdili, ale teraz máš zrejme o to väčšia chuť do prípravy, nie?

Som rada, že to zlé obdobie už mám za sebou. Bývala som často chorá, brala som antibiotiká, nemohla som trénovať toľko, koľko by som chcela a dodržiavať stravu tak, ako by som mala. Nevedeli sme, z čoho to je, mala som oslabenú imunitu, a tak som si dala robiť preventívnu prehliadku, aby zistili, čo sa so mnou deje. A zistili mi, až keď som bola vyliečená a mala v tele protilátky, že som prekonala mononukleózu, pri ktorej sa nemôže cvičiť minimálne pol roka a pri ktorej treba dodržiavať striktnú diétu. Bola som skoro na každej súťaži, tentoraz v pozícii diváka a podporovala som moju kamošku Janku Milovú. Pauza mi pomohla najmä z hľadiska regenerácie. Som rada, že som si prestávku dala, lebo teraz vidím, že ju moje telo potrebovalo a úplne inak teraz reaguje na všetko, či je to diéta, tréning... Prípravu na jeseň sme začali začiatkom júla. Musím povedať, že po tej pauze sa mi cvičí oveľa lepšie. Teším sa na cvičenie. Niekedy mi nestačí tréning dvakrát denne. Hovorím mužovi, že poďme ešte. Z toho mám radosť a dúfam, že mi to vydrží až do konca.

Ako trénuješ?

Vždy si dám ráno približne hodinové kardio a večer mám silový tréning. Cez víkend si dám silový tréning aj dvakrát denne – podľa toho, ako mi vyjde čas. Zadok cvičím dvakrát týždenne, ostatné partie po jedenkrát týždenne a zvyšok je atletický tréning. Trénujem podľa pocitov. Keď sa cítim unavená, tak si doprajem pauzu aj od kardia aj od silového tréningu. Keď sa cítim fajn, tak idem aj päť až šesť dní v kuse. Môj tréning je trochu odlišný ako u iných dievčat. Mňa veľmi bavia také akčné atletické tréningy so šprintmi a výbehmi do schodov.

 

K atletike máš odkedy vzťah?

Na základnej škole som robila ľahkú atletiku, vždy ma to bavilo, lenže potom som to v puberte, keď som chodila na strednú školu, už nerozvíjala, čo teraz banujem, ale vrátila som sa k tomu aspoň takto. Väčšinou ideme na Slavín, tam je veľa schodov a tam si dávam rýchle šprinty, výpady do schodov, skoky, výskoky. Zaujímavé je aj napríklad vo fitku ťahanie na takej gume, kde ťahám môjho muža, ktorý ma brzdí a ja musím vynaložiť väčšiu silu pri tých šprintoch.

Vráťme sa k tvojim silovým tréningom. Ktoré partie potrebuješ zlepšiť?

Dávam si ťažšie váhy a zameriavam sa na partie, ktoré musím zaobliť a ešte vybudovať. Veľmi si dávame záležať na ramenách a zadku, aby boli guľatejšie. Dúfam, že sa mi to podarí, ale to uvidím, až keď budem stáť na pódiu. Tri partie, na ktoré sa sústredím celý čas, sú ramená, zadok a brucho. Bikinárky by mali mať krásny guľatý zadok, štíhle nohy, guľaté ramená a pekné brucho. Niekto hovorí, treba mať vykockované brucho, niekto tomu protirečí a hovorí, že treba mať krásne štíhle ženské brucho. Vždy bolo mojím snom mať kocky na bruchu a mať ho viac vypracované, tak ako majú americké bikinárky. Tento trend sa mi páči viac. Treba mať trpezlivosť, raz to príde.

 

Aké cviky robíš na ramená?

Tlaky v stoji, tlaky v sede na stroji, predpažovanie, upažovanie. Tieto cviky sa snažím robiť s ťažšími váhami a popritom pridávam ešte doplnkové cviky na ramená.

 

Na zadok?

Je toho viacej. Neustále hľadáme niečo na internete a inšpirujeme sa americkými bikiny fitneskami. Robím klasické drepy, čelné drepy, drepy na lavičkách, drepy na jednej nohe, drepy na kladke, výpady. Doteraz som robila výpady bez záťaže, ale teraz sa snažím ich robiť s ťažšími váhami. Ďalej robím zakopávanie na stroji, kde sa snažím si dávať čo najväčšie váhy, potom ešte zanožovanie v stoji na kladke a zdvíhanie panvy na lavičkách, to je teraz môj obľúbený cvik, pri ktorom si dávam záťaž napríklad 65 kg. Čo sa týka počtu opakovaní, tak s menšou váhou robím 30 – 40 opakovaní, s väčšou 15 – 20 opakovaní, aby to išlo do takej bolesti.

 

Momentálne si v diéte. Z čoho pozostáva tvoja strava?

Sú to vajíčka, kuracie mäso, morčacie mäso, ryby, zelenina. Zo sacharidov využívam iba ryžové chleby. Robím vlny 0, 50, 100 g denne. Akurát teraz rozmýšľam, že to už trochu skrešem, lebo Olympia Amateur (2. -3. 10.), na ktorej chcem štartovať, sa blíži a bude treba trochu pritvrdiť. Takže asi už nepôjdem do stovky a nechám to do tej päťdesiatky. Uvidím, ako to pôjde. Každý týždeň som si dávala cheat day, čo mi veľmi pomáhalo. Bola som z toho prekvapená, lebo v minulosti som to nezaraďovala a tentoraz som si povedala, že to vyskúšam. A je to fakt dobré, šokovať telo. Máme aktuálne väčšiu váhu ako v minulej sezóne, čo som rada, lebo sa mi podarilo vybudovať nejakú svalovú hmotu. Aká bude, to sa uvidí až na súťaži. Neviem, či cheat day ešte zaradím. Ak áno, tak ho zaradím mesiac pred Olympia Amateur alebo až po tejto súťaži.

 

Ako vyzerá tvoj naburavací deň, veľa zmrzliny?

Zmrzlinu nemám rada, to mi vôbec nechýba, milujem cestoviny, mám rada sladké pečivo, zbožňujem nugetu a čo mám úplne najradšej, to sú guľky Marlenka, na ktorých som závislá, keď mám tento deň.

 

Tvoj hlavný cieľ v jesennej sezóne 2015?

Túžim sa znovu postaviť na súťažné pódiá, hoci som si myslela, že sa mi to už už ani nepodarí, keďže som si dala pauzu a mala som tie zdravotné problémy. Najskôr by som rada absolvovala preteky Olympia Amateur v Prahe (2. - 3. 10.), uvažujem o Nicole Wilkins Fitness Championships v Lahti (10. - 11. 10.), budem štartovať na Tatranskom pohári v Poprade (25. 10.), na nominačnom Mozolani Fitness Cupe v Žiline (31. 10.). Som šťastná, že sa konečne vraciam do svojej formy. Dievčatá sú každý rok lepšie, ale mojím veľkým snom i cieľom je nominovať sa na IFBB majstrovstvá sveta (13. - 16. 11.), ktoré sa uskutočnia v Budapešti. Je to kúsok od Bratislavy. Veľmi by som chcela, aby sa tam prišla na mňa pozrieť moja rodina, manžel, dcérka Tjaša, ktorá bude mať pár dní po 'svete' 4. narodeniny (konkrétne 19. 11.). Svetový šampionát je prioritou. Keď som začínala s týmto športom, pozerala som, ako sú pripravené moje konkurentky, ale teraz to už nevnímam a snažím sa sústrediť na seba, opraviť chyby z minulosti, čo sa týka pózovania i formy a všetko vyšperkovať tak, aby to bolo čo najlepšie. Urobím maximum pre to, aby som sa prebojovala na 'svet'. Dúfam, že sa mi to podarí.

Autor: Ľubomír Chochula