Magazín
Prítrská má jasný cieľ, ale konkurencia je silná
dátum: 28.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská reprezentantka v bikiny fitness Stanislava Prítrská, ktorá má ambície vybojovať si na nominačných pretekoch v Trenčíne účasť na majstrovstvách sveta v Kyjeve, absolvovala 22. augusta v Mozolani Trainings Fitness Clube v Žiline tréning nôh (drepy, leg-press, vykopávanie, zakopávanie, výpady, mŕtvy ťah). Má 33 rokov, súťaží za Fortunu Trnava v rámci SAKFST.

Slovenská reprezentantka v bikiny fitness Stanislava Prítrská, ktorá má ambície vybojovať si na nominačných pretekoch v Trenčíne účasť na majstrovstvách sveta v Kyjeve, absolvovala 22. augusta v Mozolani Trainings Fitness Clube v Žiline tréning nôh (drepy, leg-press, vykopávanie, zakopávanie, výpady, mŕtvy ťah). Má 33 rokov, súťaží za Fortunu Trnava v rámci SAKFST.

Koľko rokov sa venujete tomuto športu?

Dva roky. K bikinám ma priviedla túžba dobre vyzerať v plavkách. Bolo treba popracovať na určitých svalových partiách. Časom som zistila, že ma cvičenie napĺňa. Keďže človek chce stále viac, začala som sa tomu viac venovať. Až ma oslovil tréner vo fitnescentre, ktoré som navštevovala, s otázkou: či by som si nechcela vyskúšať bikiny fitness. Tak som sa na to dala.

Doteraz ste neštartovali na ME ani na MS. Cítite šancu, že teraz by to mohlo vyjsť?

Tomuto športu sa venujem veľmi krátku dobu, ale pevne dúfam, že asi nastala správna chvíľa. Urobím všetko pre to, aby som mohla štartovať na majstrovstvách sveta v Kyjeve (13. – 16. septembra). Je to veľký cieľ. Trénujem 5 až 6-krát týždenne, samozrejme, dodržiavam stravu. Vlastne celý život ide tak trochu bokom, aby som mala dobrú formu a reprezentovala Slovensko na svetovom šampionáte. Keď mám chuť, tak si aj počas voľného dňa dám nejakú aeróbnu aktivitu. Ak je pekné počasie, behám vonku, ak nie, uprednostním rýchlu chôdzu vo fitku.

Schudli ste a vyzeráte ozaj dobre.

Ďakujem, veľmi pekne sa to počúva. Každý deň na sebe makám a som rada, že to ocení aj niekto iný. Schudla som 2 až 3 kilogramy, nie je to veľa, ale ja nemôžem príliš veľa chudnúť, lebo to by potom bolo príliš prepálené.

Ako sa stravujete?

Stravu dodržiavam štandardne celý rok. Tuky, dá sa povedať, sú na nule, pravda, ak nepočítam nejaké oriešky na raňajky. Sacharidy teraz znižujem. Závisí to od toho, ako mi ide váha dole a ako sa cítim. Na raňajky si dávam vaječné bielka so zeleninou, na desiatu ovsené vločky s ovocím. Štandardne sa držím aj mimo sezóny toho, že mám 50 g, čo mi akurát vyhovuje a aj ma zasýti. Na obed je to kuracie mäso (150 g), prípadne ryby na nejaký spôsob, či už tuniak, losos alebo niečo, čo je v mrazničke. K tomu prílohu. Uprednostňujem zeleninové šaláty. Občas, keď cítim, že by bolo treba pridať sacharidy, tak si dám zemiaky  – teraz sú tie červené zemiaky veľmi dobré a populárne – alebo celozrnné cestoviny, ale od 50 g do 100 g. Olovrant podľa pocitu. Ak mám skorší tréning, zoberiem si proteín, prípadne zelinový šalát, ovocie. Na večeru je to 100 g mäsa a zeleninový šalát. Stravu si varím sama, mám rodinu, sme dvaja a môj manžel by mi dal, keby som nevarila (smiech)... Pripravujem jedlo aj pre neho. Doteraz to bolo tak, že jemu som jedlo robila zvlášť a sebe zvlášť, ale už som ho naučila jedávať so mnou. V podstate aj on je v diéte (smiech).

Doplnky výživy?

Po tréningu užívam hydrolyzát proteín, glutamín, na noc nejaký nočný proteín. V predsúťažnej príprave sú to vo veľkom množstve aminokyseliny. Ak mám málo sily a sacharidy sú na nízkej úrovni, snažím sa to dopĺňať kreatínom, ale nie veľa, skôr podľa pocitu.

Kto je vašou najväčšou oporou?

Môj manžel. Sme spolu každý deň a robí mi pri cvičení aj sparingpartnera. Ak náhodou mám slabší deň a nemám chuť trénovať, to sa predsa občas stane každému, vtedy ma potiahne so slovami: Poď, dáme to! Snažím sa cvičiť s väčšími váhami, preto niekedy potrebujem dopomôcť a na toto sú chlapi veľmi dobrí.

Vo vašej kategórii sa rysuje silná konkurencia (napr. Kažímírová, Rosenbergerová). Čo vy na to?

Predtým bola plnšie obsadená kategória, v ktorej štartovala Karina Antovská, ale po jej odchode a po tom, čo si Veronika Guľášová dala prestávku, je najsilnejšou kategóriou tá moja. Čo sa týka výškových kategórii, som hraničná, raz mi namerali 162 cm, raz 162,5 cm. Uvidím, kde ma zaradia (na nominačke v Trenčíne budú súťažnými kategóriami v bikiny fitness do 162 cm, do 166 cm a nad 166 cm – pozn. red.). Mojím cieľom je uspieť na nominačnej súťaži a prebojovať sa na MS.

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: Ľubomír Chochula a Róbert Prítrský (www.apr.sk)

 

Súvisiace články

Prítrská chce štartovať na šampionáte