Magazín
Peter Kováč je plný energie, cieľom na jeseň je účasť na MS 2015
dátum: 14.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Peter Kováč má znovu veľkú chuť súťažiť. Vyše roka nestál na pódiu a tento čas využil na podnikanie a oddych, ale samozrejme, trénovať ani cez prestávku neprestal. S plnou vervou sa pustil do prípravy na jesennú sezónu, ktorej vrcholom pre amatérskych kulturistov budú IFBB majstrovstvá sveta v španielskom Benidorme (6. – 9. 11.).

Peter Kováč (vpravo) na reprezentačnom zraze (2. 8.) spolu s reprezentačnými kolegami Miroslavom Škadrom (vľavo) a Radoslavom Filipom.

 

Peter Kováč si kulturistiku vybral už dávno. „Keďže kúsok od nás bola posilňovňa, začal som tam chodiť a cvičiť. Videl som pokroky na svojom tele, bavilo ma to.“ V rokoch 2001 a 2002 pretekal ako junior, potom mal určitú pauzu, ale od roku 2005 začal intenzívnejšie trénovať. Z majstrovstiev Slovenska mužov má viac medailí – v roku 2008 bol tretí v klasickej kulturistike do 175 cm, v roku 2011 si vybojoval striebro v kulturistike do 90 kg, v roku 2012 to bol bronz do 90 kg a v roku 2014 získal znovu striebro, ale tentoraz v kategórii do 95 kg. Navyše v absolútnom hodnotení Mozolani Classic 2014 skončil druhý. Vybojoval si nomináciu na majstrovstvá Európy 2014, ktoré sa konali v Santa Susanne, kde v kategórii do 95 kg obsadil bronzovú priečku. Po zisku tejto európskej medaily si doprial oddych od súťaženia. Vypustil jeseň 2014 i jar 2015. „Som oddýchnutý a mám plno energie do prípravy. Rozhodol som sa pre jeseň 2015. Mojím cieľom je nominovať sa na Tatranskom pohári v Poprade (24. 10.) na IFBB majstrovstvá sveta, kde asi bude aj kategória do 95 kg, v ktorej by som rád štartoval. Zatiaľ som na MS ešte nesúťažil, takže by to bol môj debut. Finálové umiestnenie by ma na 'svete' potešilo, ale o tom je teraz predčasné hovoriť, najskôr sa treba nominovať. Mojimi prvými pretekmi v jesennej sezóne bude Tatranský pohár. Budem sa snažiť pripraviť čo najlepšie. V príprave sa riadim podľa pocitov a podľa toho, aký signál mi vyšle telo. Nič podstatného meniť nebudem. Momentálne cvičím jednofázovo, štyrikrát týždenne, s diétou začínam až teraz, keďže väčšiu vrstvu tuku na sebe nemám. Aj počas súťažnej pauzy som sa udržiaval a nebol som vôbec tučný. Sacharidy si nepočítam, ale viem, že keď ich trochu uberiem, prípadne vyradím jednoduché cukry, tak mi váha pôjde dole. Zo suplementov beriem beceačka, glutamin, osemdesiatku protein, pripadne nejaký kreatin,“ uviedol Peter Kováč, ktorého od roku 2009 trénuje Svetozár Pavlík.

Peter Kováč s bronzom na ME 2014.

 

Kulturistika je finančne, ale aj čo sa týka úsilia náročný šport. Trvá roky, kým sa dostaví úspech. „Najmä ľahšie kategórie v kulturistike budú pociťovať otvorenie novej kategórie physique. Pomohla by finančná motivácia. Mňa kulturistika stále baví, je to môj šport i koníček. Celý deň som v kamarátovom fitku, kde mám svoju predajňu doplnkov výživy. Plus trénujem klientov. Mám pár kamarátov, ktorí mi pomôžu, ale sponzorov nemám a väčšinu nákladov si hradím z vlastného vrecka. Aj suplementy si kupujem, ale tie mám lacnejšie, keďže ich predávam.“

Vzorom Petra Kováča je slovenský profesionál Marián Čambal. „S Majom som v kontakte, je to môj dobrý kamarát. Zlepšil sa a zaslúžene vyhral Mozolani Pro Classic 2015, čím sa kvalifikoval na vytúženú Olympiu. Verím, že sa tam v nesmierne ťažkej konkurencii presadí.“

Autor: Ľubomír Chochula