Magazín
Interview s kulturistom Michalom Kertésom
dátum: 13.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Kulturista Michal Kertés sa pripravuje na jesenné súťaže v roku 2015. Na akých pretekoch chce štartovať, ako trénuje, ako sa stravuje, ale napríklad aj to, koho z kulturistov obdivuje, to sa dozviete v našom rozhovore.

VIZITKA

Meno a priezvisko: Michal Kertés

Dátum narodenia: 3. 11. 1988

Asociácia: SAKFST

Kategória: Kulturistika – 70 kg

Klub: Pro Body Košice

Začiatok kariéry: 2012

Najväčší úspech v kariére: 2x 2. miesto na Mozolani Classic 3 a 4, Žilina.

Najväčšie športové sklamanie: Neprebojovanie sa do finále MS v klasickej

kulturistike, St. Poelten, 2013.

Dlhodobý cieľ: Každú súťaž vystúpiť na pódium lepší, ako predošlú.

FB Michal Kertés

 

1. Naposledy si štartoval na ME 2014, kde si v kategórii do 70 kg obsadil 9. miesto. Vypustil si jeseň 2014 i jar 2015. Ako si tento čas využil?

Tento čas som využil presne tak, ako je to v tomto športe najvhodnejšie. Z časti regeneráciou a aktívnym oddychom, najmä však naberaním nejakej tej svalovej hmoty, čo sa mi myslím podarilo.

 

2. Si v príprave na jesennú sezónu 2015. Zúčastnil si sa prvého reprezentačného zrazu (2. 8.). Bol si s tou formou v tom štádiu prípravy spokojný a čo ti povedal štátny tréner?

S formou som bol, vzhľadom k zostávajúcemu času vcelku spokojný, i keď to mohlo byť aj lepšie. Cítim sa lepšie, keď som s formou spokojný v predstihu a potom to už len udržiavam a dolaďujem, ako keď ju musím vydrieť za 5 minút 12. Nezaregistroval som žiadne výhrady zo strany štátneho trénera, ako vravím, ešte zostáva dosť času, a toto bol predsa len prvý zraz.

 

3. Ktoré sú tvoje silné partie a naopak, na akú telesnú partiu sa musíš viac zamerať?

Medzi moje silné partie patria nohy. Tie reagujú na akýkoľvek tréning veľmi dobre. Naopak, na vrchu tela ešte treba riadne zapracovať. Najmä na hrudníku a pažiach.

 

4. Máš niekoho, s kým konzultuješ prípravu?

Prípravu konzultujem s mojím trénerom Ľubomírom Hečkom, s ktorým sa pravidelne stretávam. Veľmi mi však pomáhajú aj rady Janka Sotáka, ktorého mám predsa len bližšie, keďže trénuje v rovnakom fitnescentre ako ja. Občas trénujeme tiež spolu a tieto tréningy mi dávajú najviac.

5. Budeš teraz v príprave niečo meniť oproti minulých prípravám. Kedy plánuješ začať tvrdú predsúťažnú prípravu i diétu?

Každá príprava je kúsok iná, ale princípy sa nemenia. Riadim sa najmä svojimi pocitmi. Prípravu i diétu som už začal, keďže plánujem začať sezónu už v prvý októbrový týždeň na Olympia Amateur v Prahe.

 

6. Priblíž nám tvoj tréning – split, ako si delíš partie, či robíš aj kardio, či zaraduješ niekedy aj druhú fázu a pod.?

Trénujem každý deň a deň voľna zaradím len, ak je to potrebné a telo si už pýta oddych. V tréningu odcvičím 1-2 partie, väčšinou prsia s tricepsom, chrbát osve, ramená s bicepsom a nohy tiež samostatne. Snažím sa precvičiť celé telo 2x týždenne. Kardiu sa venujem ráno nalačno, občas aj večer, namiesto druhého tréning. Ako som už spomínal, celú prípravu sa riadim svojimi pocitmi. Ak vládzem, pridám si aj druhú fázu.

 

7. Aké cviky robíš napríklad na chrbát a ramená, uveď nejaký príklad, počet opakovaní, sérii, váha...

Čo sa chrbátu týka, striedam ťažší a ľahší tréning. V ťažšom používam voľné váhy, v ľahšom potom najmä kladky a stroje. Snažím sa robiť stále aspoň 6-8 cvikov, väčšinou v supersériách. Napríklad príťahy v predklone s VČ 100-160 kg, 4-5 sérií po 8-15 opakovaní a k tomu zhyby na hrazde. Ramená tak podobne. Jeden tréning odcvičím celý s jednoručkami, druhý na strojoch a kladkách.

 

8. Čo sa týka stravy, ako vyzerá tvoj klasický štandardný stravovací režim, koľkokrát denne ješ? Z čoho čerpáš tuky, sacharidy a bielkoviny a v akých množstvách?

Momentálne som už v diéte a tam sa strava trochu líši, avšak v normálnom režime jem 5-6 krát denne, jem najmä dosť mäsa, vajec a mliečnych výrobkov, k tomu veľa zeleniny. Sacharidy čerpám prevažne z ryže a batátov, občas aj cestovín. Na tuky sa nesústreďujem, je ich dosť v bežnej strave, okrem toho používam kokosový a olivový olej a veľmi obľúbené orechy a arašidové maslo.

 

9. Keď máš v diéte chuť na sladké, čo robíš, aby si nezhrešil?

S tým mám dosť problém. Na sladkom by som vedel fungovať aj celý deň. V diéte je to však nemožné, a preto používam umelé sladidlá, stéviu a našťastie proteínové nápoje sú tiež dosť sladké.

 

10. Športovci v príprave používajú dosť výživových doplnkov. Aké suplementy berieš ty?

Snažím sa používať suplementy až vtedy, keď je to naozaj potrebné. A v diéte je presne ten čas. Využívam najmä extrapep a BCAAčka okolo tréningov, glutamín ráno a večer, k tomu nejaký kvalitný srvátkový izolát a ak treba aj nejaký spaľovač. Vitmíny a minerály sú samozrejmosťou.

 

11. Okrem cvičenia, máš čas aj na iné športové aktivity?

Toho času veľa nie je, ak sa však nájde, rád vybehnem do lesa, či už na bicykli alebo pešo. Veľmi ma baví tiež beh, ktorý teraz využívam aj v príprave ako formu kardia, väčšinou ráno.

 

12. Ako veľmi ti v príprave pomáha Jano Soták?

S Jankom Sotákom som takmer v každodennom kontakte, takže kedykoľvek niečo potrebujem, môžem sa na Janka obrátiť a viem, že mi pomôže. Konzultujem s ním celú prípravu a niekedy sa nám spolu aj podarí trénovať.

13. Vaša spoločná dovolenka pri mori v Bulharsku, ktorú ste absolvovali v júli v letovisku Sozopol, bola vraj takým tréningovým kempom. Naozaj? Čo ste tam robili a ako ste zužitkovali ten pobyt?

Samozrejme že bol... Cvičili sme takmer každý deň dvojfázovo, pomedzi to sme len jedli, spali alebo ležali pri vode, teda dokonalá regenerácia po ťažkých tréningoch. Ideálny tréningový kemp.

 

14. Čomu sa venuješ v práci? Robíš osobného trénera? A ako sa ti darí?

Správne, pracujem ako osobný tréner vo fitnescentre v Košiciach. Darí sa mi dobre, pretože ma to baví. Na nedostatok klientov sa sťažovať nemôžem, i keď v lete je dovolenkovú sezónu cítiť.

 

15. Viem, že si nemal sponzorov. Už si nejakého zohnal? Ak nie, platíš si prípravu sám a koľko peňazí taká príprava stojí?

So sponzormi je to nielen v tomto, ale v každom športe ťažké. Netreba sa preto spoliehať na žiadnu pomoc a vedieť zhodnotiť svoje možnosti a tomu prispôsobiť aj prípravu. Najprv treba výsledky, potom môžu prísť sponzori. Momentálne si platím prípravu sám, občas mi nejakou formou pomôžu klienti. Myslím si, že každý ma predstavu, koľko taká príprava stojí. Strava, doplnky výživy, fitnescentrum a okrem toho všetky bežné výdavky. O tom to však je – investovať do toho, čo človeka baví.

 

16. Koho najviac v kulturistike obdivuješ?

Koho v tomto športe obdivujem je asi Kai Greene. Ktorý ma motivuje nie len ako športovec, ale aj ako osobnosť.

 

17. Plánuješ sa posúvať do vyšších hmotnostných kategórii alebo skôr chceš zostať v sedemdesiatke ako napríklad Miro Škadra?

Od minulého roka sa mi podarilo nabrať nejakú svalovú hmotu a rád by som v tomto trende pokračoval. Určite plánujem neskor štartovať vo vyšších hmotnostných kategóriách, zatiaľ mi však asi bude najlepšie sedieť 70-tka.

 

18. Tvoj najbližší cieľ v športovej kariére – na akých súťažiach na jeseň 2015 chceš štartovať a aké budeš mať ambície?

Prvou súťažou bude Olympia Amateur v Prahe (2. - 3. 10.). Ďalej plánujem účasť na Tatranskom pohári v Poprade (24. 10.), kde by som sa rád kvalifikoval na MS, ktoré sa uskutočnia v Španielsku. Tým by som jesennú sezónu ukončil. Naplánoval som si toho síce viac ako zvyčajne, avšak ako vrchol sezóny považujem MS. Na každej súťaži sa budem snažiť umiestniť čo najlepšie, najdôležitejšie však pre mňa je, aby som na pódium nastúpil v čo najlepšej forme. To je mojou najväčšou ambíciou.

Autor: Ľubomír Chochula