Magazín
Zomrela legenda čs. kulturistiky – Petr Stach, česť jeho pamiatke!
dátum: 11.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Nechce sa veriť, že legenda československej kulturistiky Petr Stach už nie je medzi nami. Bol som jedným z posledných novinárov, ktorí robili zoči-voči rozhovor s Petrom Stachom. Vtedy, 18. apríla 2015 na juniorských majstrovstvách Slovenska v Hnúšti pôsobil na mňa veľmi príjemne, vyžaroval z neho pokoj, bol to vďačný respondent. V tom čase nikomu nežišlo na um, že za necelé štyri mesiace odíde tento dvojnásobný majster Európy, z toho raz absolútne do kulturistického neba. Bude všetkým veľmi chýbať...

Rozhovor s Petrom Stachom sme na stránke www.mozolani.com uverejnili 7. mája 2015. V ňom na moju otázku, či ešte cvičí, lebo stále vyzeral celkom dobre, odpovedal, že dlhšiu dobu necvičil, lebo prekonal  žltačku, mal problémy s pečeňou a nemohol si cvičenie dovoliť. Ale bolo to aj z časovej zaneprázdnenosti. Naplno sa totiž venoval trénerskej škole, kde ako podnikateľ v tejto oblasti robil všetko od administratívy až po vlastnú výučbu. Pochopiteľne, že mal okolo seba tím ľudí, ktorí tiež učili, ale gro práce musel odviesť on. 

Najväčší úspech v športovej kariére dosiahol Petr Stach na majstrovstvách Európy v roku 1975.

 

Tu je zvyšok zo spomínaného rozhovoru:

V čom sa kulturistika za to obdobie, čo nesúťažíte, najviac zmenila?

Je to ako v každom športe. Kulturistika sa tiež vyvíja. Ide to smerom k vyššej výkonnosti. To je logické. Ak by som mal povedať v čom sa kulturistika najviac zmenila, tak predovšetkým v ohromných objemoch a separácii svalstva. Na druhej strane, chýba mi trochu viac estetiky. Kedysi bola estetika na prvom mieste, tiež spôsob bodovania a hodnotenie tých súťaží bol trochu sofistikovanejší. Rozhodcovia neodhadovali umiestenie, ale dávali body za jednotlivé svalové skupiny, body za povinnú i voľnú zostavu, za technický obsah, takže keď potom vyšla konečná známka, tak mala podstatne racionálnejší podklad. To všetko v rámci urýchľovania priebehu súťaže je už minulosťou a vytráca sa snaha o eleganciu. Objemy sú viditeľné. Keď má niekto ohromný objem, potom nie je ťažké rozhodnúť, kto má väčší objem a kto nie. Pokiaľ by sme hovorili o tvaroch, tak pre niektorých rozhodcov, ktorí k tomu nemajú až taký vzťah, by bol trochu problém ohodnotiť ešte aj tvar svalstva. Celkovo ten súčasný trend i v profesionálnej kulturistike sa zasa do istej miery vracia k estetike, ale pochopiteľne, tá výkonnosť je podstatne vyššia, ako som hovoril.

 

Slovenská kulturistika je úspešnejšia ako česká...

Aj na juniorských majstrovstvách Slovenska v Hnúšti (18. 4.), ktoré som si ani teraz nenechal ujsť – mimochodom, do Hnúšte rád cestujem za kulturistikou – sa potvrdilo, že máte hlavne vo vyšších hmotnostných kategóriách veľa pekných juniorov. Bolo poznať, že chlapci venujú príprave maximálnu starostlivosť. Trochu mi však v ich podaní chýbal nácvik pohybovej kultúry. Voľné zostavy, až na niektoré výnimky, nemajú takú úroveň ako kedysi. Je to aj preto, že pretekár v minútovej voľnej zostave nemôže predviesť toľko, čo v dvojminútovej. Mrzí ma, že v súčasnosti nemáme v Česku takých dobrých kulturistov ako vy. Tu nejde o nacionalizmus alebo o nejaké nacionálne cítenie. Faktom je, že v minulosti obe republiky dávali dohromady úžasnú hegemóniu kvalitných športovcov, ktorí privážali z ME a MS krásne výsledky. V súčasnosti je na tom Slovensko v porovnaní s Českom podstatne lepšie, čo sa kulturistiky týka.

 

Ktorý svoj triumf si ceníte najviac?

Mojím najväčším úspechom v kariére bol zisk titulu absolútneho majstra Európy v roku 1975. Dovtedy sme všetci premýšľali tak, že nikto z východného bloku, zo socialistických štátov nemôže uspieť. My sme nemali proteíny, cvičili sme na vyradenom gymnastickom náradí, nemali sme tak krásne vybavené posilňovne ako dnes. Preto naše ambície neboli veľké. Napokon sa mi to podarilo. Som rád, že mi to umožnilo pomôcť a motivovať veľa ľudí v Československu, ale aj v celom vtedajšom socialistickom bloku, ktorí začali veriť tomu, že pokiaľ sa tomu budú venovať dôkladnejšie, tak nádej na úspech existuje.

 

VIZITKA

Petr Stach (ročník narodenia 1949) bol bývalým majstrom ČSSR v kulturistike v rokoch 1974-1978 a majstrom Európy v rokoch 1975 (vtedy aj absolútny titul) a 1977. Ešte nedávno viedol trénerskú školu, akreditovanú Ministerstvom školstva, mládeže a telovýchovy ČR, pod názvom - Trénerská škola Petra Stacha majstra Európy. S pravidelným a systematickým posilňovaním začal vo svojich 16-tich rokoch. Zúčastnil se 62 kulturistických súťaží. Tu je niekoľko z nich:

1974 - Majstrovstvá ČSSR, 1. miesto

1975 - Majstrovstvá ČSSR, 1. miesto

1975 - Majstrovstvá Európy, Amsterdam, 1. miesto + absolútny víťaz

1976 - Majstrovstvá ČSSR, 1. miesto

1976 - Majstrovstvá sveta IFBB, Montreal, 4. miesto

1977 - Majstrovstvá ČSSR, 1. miesto

1977 - Majstrovstvá Európy, Nîmes, 1. miesto

1977 - Majstrovstvá sveta IFBB, Nîmes, 3. miesto

1978 - Majstrovstvá ČSSR, 1. miesto

1978 - Majstrovstvá sveta IFBB, Acapulco, 2. miesto

Česť jeho pamiatke!

-r-