Magazín
Stanislava Prítrská: Prioritou zostáva ženská kategória
dátum: 06.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Bikiny fitneska Stanislava Prítrská patrí k absolútnej špičke v tomto športe. V roku 2014 sa stala majsterkou Európy v kategórii ženy do 163 cm, na MS 2014 sa v kategórii ženy do 163 cm dostala do finále a bola šiesta, na ME 2015 získala striebro v kategórii masters open a bronz v kategórii ženy do 163 cm.

Stanislava Prítrská na reprezentačnom zraze v Bánovciach nad Bebravou (2. 8. 2015).

 

Ako pokračuje tvoja príprava na jesenné výzvy?

Myslím si, že celkom dobre. V minulosti som o takomto čase jedla, dá sa povedať, že v podstate všetko, nedávala som si pozor na stravu, teraz volím iný prístup. Nehovorím, že by to bola už vyložene predsúťažná diéta, ale dávam si pozor na to, čo jem. Snažím sa si to trochu aj počítať, fakt, rozmýšľam nad tým, čo si dám na tanier.

 

Koľko prijímaš denne sacharidov, bielkovín a tukov?

Sacharidov okolo 200 g, čo je relatívne dosť, bielkovín mám okolo 3 g na kg telesnej hmotnosti. Nejde ani tak o kvantitu, ale kvalitu. Nemám úlety v podobe sladkostí, fast foodu a podobných záležitostí, to sa snažím striktne dodržiavať.

 

Kedy začneš ostrú diétu?

Podľa toho, ako budem vyzerať. Bude to závisieť od formy. V minulosti som po súťaži viac pribrala ako teraz, vtedy aj postava bola iná a musela som zaradiť asi mesiac pred súťažou prísnejšiu razantnejšiu diétu. Momentálne to robím postupne, plynule, čo je jednoduchšie. Poviem príklad, ak stiahnem len 50 g sacharidov za deň, tak to nie je až taký veľký skok. Zmenou oproti minulosti je to, že robím kardio. Nikdy som sa netajila tým, že pre mňa je kardio nočná mora, ale aktuálne som zaradila aj také light kardio. Vonku je krásne, tak prečo nie...?

 

Ako vyzerá tvoj tréning vo fitku?

Momentálne trénujem systémom 3 + 1. Prvý deň mám ramená a triceps, druhý deň trénujem chrbát a prsia, tretí deň cvičím nohy.

 

Ako to robíš, že sa už dlhšie držíš medzi najlepšími bikinárkami v Európe i na svete?

Myslím si, že hlavným dôvodom je moja symetria. Potom je to plus-mínus, ako dokážem naladiť formu. Celé je to o tom. Keby som nemala dobrú symetriu, tak by som nemala šancu držať krok s najlepšími bikinárkami. Je to ťažšie, ale treba bojovať a vylepšovať tie partie, ktoré nie sú úplne ideálne. Ale myslím si, že to pôjde.

 

Čo teda potrebuješ zlepšiť?

Chcem zväčšiť objem, lebo stále pôsobím útlo medzi ostatnými dievčatami. Potrebujem zapracovať na nohách, ale ani nie objem, ako skôr to viac prerysovať. Samozrejme, že treba zlepšiť zadok. To je klasika. Ten musím byť namakaný. Brušné svaly mám, myslím si, že super, ale rada by som ich mala hlbšie, prepracovanejšie. Na chrbte už toho veľa nespravím, na bikiny už to nie je treba, možno ramená by som mala trochu ešte zväčšiť.

 

Máš široké ramená, štíhly pás a dlhé nohy. Okrem toho je tvojou výhodou mladícky vzhľad, čo v konkurencii dvadsiatok je nezanedbateľnou devízou.

Áno, to je jedna z tých devíz, za ktorú som vďačná, ale to je vyslovene otázka skôr genetiky.

 

Na ME 2015 si po prvý raz štartovala aj v kategórii masters. Priznám sa, že pre mňa to bolo trochu prekvapenie...

Pôvodne som to nemala v pláne, hoci nehovorím, že by som nad tým nepremýšľala, ale prioritou bolo, keďže ma nominovali za ženy, kategória bikiny fitness ženy do 163 cm. Pred reprezentačnou trénerkou som spomenula, či by sa nedala vyskúšať aj masters kategória. Bolo to všetko otvorené, nevedeli sme, ako budú štartovať tieto kategórie. Keby bol masters na začiatku, nemusela by som udržať formu do žien. Ako som spomínala, chcela som mať maximálnu formu na pódiu v ženskej kategórii. Na prezentácii v dejisku ME sme zistili, že obe kategórie idú v jeden deň hneď po sebe, tak sme sa rozhodli, že budem štartovať v oboch. Nuž, a tak som to vyskúšala.

 

V jesennej sezóne bude tvojou prioritou znovu ženská kategória alebo masters?

Budem sa snažiť nominovať sa na majstrovstvá sveta v ženskej kategórii. Keď sa mi to nepodarí, budem uvažovať o masters.

 

Autor: Ľubomír Chochula