Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom po repre-zraze
dátum: 04.08.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Prvého reprezentačného zrazu, ktorý bol spoločný pre mužov, ženy, juniorov a juniorky, sa zúčastnilo spolu takmer 30 športovcov. Na kontrolu formy a konzultácie so štátnymi trénermi prišli pretekári v klasickej kulturistike, kulturistike a pretekárky vo fitness, bodyfitness a bikiny fitness. Na zraze sme vyspovedali prezidenta Slovenskej asociácie kulturistiky, fitness a silového trojboja Milana Čížeka.

 

Niektorí športovci s reprezentačnými ambíciami na zraze chýbali...

Je síce pravdou, že je dovolenkové obdobie, ale reprezentačný zraz bol na našej stránke včas avizovaný, minimálne dva týždne vopred a reprezentant musí rešpektovať rozhodnutia štátneho reprezentačného trénera a športovej komisie SAKFST, kedy sú reprezentačné zrazy. Viete si predstaviť, že by reprezentačný tréner Ján Kozák zvolal reprezentačný zraz hráčov vo futbale, bez ohľadu na to, či je tam nejaké kvalifikačné stretnutie alebo niečo, ale chcel by ich vidieť, chcel by sa s nimi porozprávať a urobiť im v súčinnosti s doktormi nejaké biochemické testy a niekto by mu povedal, že má dovolenku. Ja si to neviem predstaviť. V štatúte reprezentanta je v jednom z bodov napísané, že reprezentant je povinný sa zúčastňovať určitých akcií, medzi ktorými sú uvedené aj reprezentačné zrazy. Ospravedlnenie prijíma prezident asociácie. Mne sa ospravedlnili dve, Erika Kandráčová a Eva Horváthová...

 

Čo vám ukázal tento zraz?

Prvý reprezentačný zraz bol viac-menej informatívny, štátni tréneri chceli vedieť, kto sa pripravuje na jesennú časť s výhľadom na štart na majstrovstvá sveta. Pretekárom som povedal, že tí, ktorí budú v A-tíme a budú mať zodpovedajúcu formu, budú mať všetky náležitosti súvisiace s výjazdom na MS hradené asociáciou. Poprial som im všetko dobré, hlavne veľa zdravia. Juniorom a juniorkám sme oficiálne oznámili, že nastala zmena na poste ich štátneho reprezentačného trénera. Dnes už bývalý štátny reprezentačný tréner pre juniorov Peter Meško mi volal zhruba pred dvomi týždňami, že sa z rodinných dôvodov vzdáva tejto funkcie a ja to musím akceptovať. Výkonný výbor SAKFST, ktorý sa uskutočnil pred týždňom, prijal uznesenie, že do konca roku 2015 bude juniorky viesť Natália Lenartová a juniorov Ľuboš Matejička, pričom obaja zostávajú aj v pozícii štátnych reprezentačných trénerov pre ženy (Lenártová) a mužov (Matejička). Následne si štátni tréneri pozreli formu všetkých zúčastnených pretekárov a pretekárok, vytypovali sme športovcov, s ktorými by sme mohli pri dobrej konštelácii hviezd počítať na jesenné medzinárodné súťaže, čo sa týka majstrovstiev sveta. Potom kulturisti a fitnesky absolvovali prednášku ohľadne antidopingu, Prednášajúcim bola najkompetentnejšia osoba v Slovenskej republike v tejto problematike Dr. Miroslav Motyčík. Na prednáške bolo účastníkom vysvetlené, ako sa majú správať na dopingovej kontrole, bol im vysvetlený zoznam zakázaných látok a všetko, čo okolo toho patrí. Aj vzhľadom k tomu, že sú tu noví mladí juniori, to bolo určite prínosné. Tým netvrdím, že to nebolo užitočné napríklad aj pre Andreja Varga, ktorý len v jarnom období 2015 absolvoval štyri dopingové kontroly, všetky samozrejme s negatívnym výsledkom. Myslím si, že aj on sa mohol niečo poučné dozvedieť.

 

Na akých podujatiach sa bude rozhodovať o nomináciách na IFBB majstrovstvá sveta 2015?

Nominačnými pretekmi pre mužov bude Tatranský pohár, ktorý sa bude konať 24. 10. v Poprade a nominačná súťaž pre ženy sa uskutoční o týždeň neskôr na Mozolani Fitness Cupe v Žiline. Čo sa týka nominačných pretekov pre juniorov a juniorky, bohužiaľ ešte nemáme presnú informáciu, kedy sa uskutočnia juniorské majstrovstvá sveta v San Salvadore. Vieme len to, že to bude v decembri. Zatiaľ máme pripravené dve alternatívy – keby boli JMS začiatkom decembra, juniorská nominačka by bola 28. 11. v Dubnici nad Váhom, v prípade, že JMS budú v druhej polovici decembra, tak sa všetci musia zúčastniť Veľkej ceny Dubnice toho 28. 11, ale nominačná súťaž by bol 5. 12. v rámci Šport festivalu v Trenčíne.

 

Jarná sezóna 2015 vyvrcholila 1. Európskymi hrami v Baku (21. júna). Ste spokojný s tým, ako sa na ME 2015 v Santa Susanne a ďalších prestížnych medzinárodných súťažiach prezentovali slovenskí reprezentanti?

V prvom rade treba povedať, že sme splnili cieľ, s ktorým vždy asociácia ide na každé medzinárodné preteky, ako sú majstrovstvá sveta alebo Európy, aby sme v mužskej, ženskej i juniorskej kategórii získali aspoň po jednej medaile. Toto sa podarilo splniť. Takže ten rámcový cieľ je splnený a môžeme s tým vyjadriť spokojnosť. Samozrejme, je potrebné sa vo zvýšenej miere venovať mužom, hlavne chlapcom juniorom. Odišla totiž generácia skvelých borcov – Čambal (majster sveta v roku 2012, v súčasnosti sa pripravuje na profesionálnu Olympiu v kategórii do 212 lbs, kde postúpil po triumfe na súťaži Mozolani Pro Classic 2015 – pozn. red.), Solár (majster sveta v roku 2011), Kočiš (šesťnásobný majster sveta) mal zdravotné problémy celú minulú sezóny, tohto roku štartoval na ME (získal striebro), ale na MS 2015 sa nepripravuje. Čiže, keď traja svetoví šampióni odídu z reprezentácie, tak je to cítiť, ale predošlý tréner juniorskej reprezentácie Peter Meško sa tejto problematike venoval a samozrejme aj poverený juniorský štátny tréner Ľuboš Matejička sa tomu bude venovať tiež. Verím, že máme troch-štyroch talentovaných juniorov, z ktorých, samozrejme, že nie o rok či dva, nám vyrastú dobrí pretekári v kategórii mužov.

Na snímke je Jakub Vilímek druhý sprava, Andrej Varga je celkom vpravo.

Prechod z juniorskej do mužskej kategórie v kulturistike alebo v klasickej kulturistike je dosť náročný, preto je dobré, že talentom venuje asociácia zvýšenú pozornosť.

Napríklad spomeniem minuloročného juniora Vilímka, ktorý súťaží v kategórii klasická kulturistika. Prišiel na tento reprezentačný zraz a má ambíciu zúčastniť sa jesenných pretekov. Ťažko predpokladať, že sa prepracuje do A-tímu pre MS, ale zlepšiť sa samozrejme môže a dvere má otvorené. Keď bude v top forme, určite mu dáme šancu už tohto roku na 'svete', ak to ešte nebude také dobré, tak sa bude pripravovať na jarné ME 2016. Ale už teraz je v plnej miere podporovaný našou asociáciou. To znamená, že má preplatené všetky náležitostí, dostane výživové prostriedky atď. Ten chlapec je oddnes, ako keby bol v mužskom reprezentačnom kádri.

Na snímke je Adam Cibuľa.

Na zraz opäť zavítal aj Adam Cibuľa, ktorý na jar 2015 príjemne prekvapil svojím solídnym návratom na súťažné pódia.

Cibuľa je dlhodobo pripravovaný do kategórie kulturistika do 65 kg. Tak sme sa dohodli s jeho osobným trénerom Dušanom Ďubekom pred tohtoročnými majstrovstvami Európy. Možno mesiac pred ME 2015 padlo rozhodnutie, že vzhľadom k tomu, že na 'Európe' nie je kategória do 65 kg a najnižšia je do 70 kg, kde štartovali majster sveta Kočiš a majster Európy Škadra, tak sa Cibuľa bude pripravovať na jesenné MS, kde je kategória do 65 kg. Jeho súčasná forma na zraze bola celkom dobrá, je vidno, že trénuje, že nezanedbal prípravu, ktorú smeroval k 'Európe' žiadnou dlhou prestávkou, ale kontinuálne pokračuje ďalej. Dnes štyri mesiace pred MS 2015 je v lepšej forme ako bol štyri mesiace pred ME 2015. Z tohto hľadiska môžem vyjadriť s ním spokojnosť.

 

Bude juniorským reprezentantom umožnený dvojitý štart, teda, že by štartovali nielen na juniorských MS, ale už aj predtým na MS žien, resp. mužov?

Samozrejme, všetko bude závisieť od ich športovej výkonnosti v rámci nominácie. Myslím si, že s týmto nie je problém, hlavne v kategórii bikiny fitness, v ktorej sa dievčatá dokážu dlhodobo pripravovať. Počítame s juniorkami ako Pleváková, Trajteľová, Guľášová, Kandráčová a Hargašová, ktoré majú reálnu šancu štartovať na MS žien. Podmienkou je, že musia štartovať aj na juniorských MS. Čo sa týka klasika Halašku, ktorý je juniorským majstrom sveta 2014, ešte uvidíme. V jeho kategórii klasická kulturistika do 175 cm je tvrdá konkurencia na MS mužov, hlavne kórejskí a arabskí pretekári sú na vynikajúcej úrovni. Je to tam o niekoľko levelov vyššie a v tejto kategórii máme v súčasnosti strieborného medailistu z ME 2015 Andreja Vargu.

Na snímke je junior Erik Halaška.

 

Majstrovstvá sveta žien sa uskutočnia v Budapešti, čo je za rohom, takže počet pretekárov zo Slovenska môže byť vyšší ako trebárs vlani, keď sa svetový šampionát konal v Kanade.

Počet pretekárov môže byť vyšší, to áno, ale môže byť len taký, aký umožňujú pravidlá IFBB. Napríklad pre bikiny fitness máme možnosť nominovať 6 dievčat do A-tímu a 6 dievčat do B-tímu. Dnes sme tu napočítali, že 17 dievčat sa pripravuje na jesenné súťaže z tých, ktoré už reprezentovali. Je tam nejaký pretlak, ale to je dobré, pretože je reálne z čoho vyberať. Ešte v kategórii žien máme v hľadáčiku Evu Horváthovú, ktorá by sa mala pripravovať do kategórie women's physique. Jana Purdjaková (10-násobná majsterka sveta) jesennú časť sezóny vynecháva.

Autor: Ľubomír Chochula