Magazín
Škadra možno vypustí jesennú sezónu, možno ho čaká povýšenie
dátum: 27.07.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Miroslav Škadra je nielen slovenským reprezentantom v kulturistike, ale aj profesionálnym vojakom slúžiacim na bojovom útvare. No a práve pracovné záležitosti budú určujúce v tom, či začne jesennú prípravu a či ho udivíme na jesenných súťažiach v roku 2015.

Prídeš na najbližší reprezentačný zraz SAKFST, ktorý sa uskutoční 2. augusta v Bánovciach nad Bebravou?

Možno sa tam prídem ukázať, neviem. To, či potiahnem aj jesennú sezónu je stále otvorené, momentálne je to 50 na 50. Zatiaľ nie som v príprave. Viac-menej som sa ešte nerozhodol, lebo je tam jeden faktor, ktorý to najviac ovplyvňuje.

 

O čo konkrétne ide?

Ak pôjdem koncom septembra do kurzu na povýšenie, ktorý trvá až do 16. novembra, tak sa budem musieť prispôsobiť. Momentálne som čatár a ten kurz by bol o hodnosť vyššie na rotného. Do toho kurzu sa musí nastúpiť, musí sa absolvovať celý, nemôže sa počas neho ani maródovať, nedá sa z neho uvoľniť. Pripravovať by som sa vedel, ale nemohol by som vycestovať, nikto by ma neuvoľnil. Toto je dosť dôležité v mojom zamestnaní, ale ktorí vojaci tam pôjdu, to príde rozkazom až v polovici septembra. Ak ma ten kurz na povýšenie teraz minie, tak o rok už určite nie, lebo sa mi to znovu bude prelínať, takže v každom prípade nejakú sezónu budem musieť vypustiť. Čo sa týka iných záležitostí, nie sú doriešené ani financie, ani sponzorstvo, to je klasika, takže aj toto je limitujúce. Rád by som súťažil a pripravil sa, s tým nemám problém, naďalej trénujem, hoci samozrejme, že nie tak tvrdo ako na súťaž...

Takže ako teraz trénuješ?

Z dvojfázových tréningov som nabehol na 5 + 1. Mám taký light. Skrátil som aj tréning. Jednak kvôli teplu, jednak aj preto, že si potrebujem trochu oddýchnuť. Cvičím hrudník – chrbát – ruky – plecia – nohy. Tréningy trvajú maximálne do jednej hodiny. To ma tak neunaví. Niekedy, podľa toho, ako mi to v službe vyjde, to modifikujem.

 

Čo sa týka stravy, ako si aktuálne na tom?

Samozrejme, že nejem hlúposti, je to taká klasická kulturistická strava, ale je to trochu voľnejšie, sem-tam aj pizza alebo nejaké dobré jedlo od manželky. Potreboval som trochu vypnúť aj v tomto smere a nebyť taký striktný.

 

Pôjdeš s rodinou niekde na dovolenku?

Máme to v pláne, ale záleží na tom, ako sa manželka uvoľní z práce. Bol by to taký last minute, dva dni pred odchodom sa rozhodneme, či áno, alebo nie. Radi by sme od 8. augusta boli týždeň pri mori v Chorvátsku, do ktorého už niekoľko rokov jazdíme autom a nebolo by tomu inak ani teraz. Cestujeme vždy na noc a na druhý deň sme na mieste, už sedem rokov do toho istého letoviska na Makarskej riviére, do Tučepi, kde sme spokojní, je to príjemná lokalita. Ja by som ani dovolenku nepotreboval, ale manželka so synom ju potrebujú oveľa viac.

 

Zvykneš na dovolenke trénovať?

Určite. V meste Makarska, ktoré sa nachádza 5 km od Tučepi, je také známejšie fitko, ktoré využívajú rôzne asociácie na tzv. letné kempy. Napríklad vlani tam mali sústredenie nemeckí siloví trojbojári. Na nejaké dve hodinky vypadnúť z pláže a ísť si tam zacvičiť, tak to sa dá.

 

Ty si v ostatnom období v kuse ťahal prípravy...

Áno, už ani neviem odkedy. Vyhral som ME 2013 v kategórii do 70 kg v Moldavsku, bol som 12. na MS 2013 v Maroku, získal som bronz na ME 2014 v Španielsku, bol som 10. na MS 2014 v Brazílii a skončil som na 5. mieste na ME 2015 v Španielsku.

 

Ako hodnotíš svoje účinkovanie na tohtoročnej 'Európe' v Santa Susanne?

Neviem, čo sa dialo, ale akosi som ostal potiahnutý vodou. Nebolo to také, ako by to malo byť. Necítil som sa dobre už pri nástupe na pódium o 10. h. Ani žilnatosť mi nevystupovala, nebol som spokojný s tým, ako sa telo správa. Pritom nič som neexperimentoval, bol to osvedčený postup, robil som to zhruba rovnako ako v Brazílii, kde som mal životnú formu, ale proste to nevyšlo, niekedy to tak je. Príprava bola azda aj tvrdšia, pomohlo mi, že mi v práci vyšli viac v ústrety, za čo ďakujem, ale pokazilo sa to. Možno už vo mne niečo driemalo, lebo krátko po tom, ako sa skončila súťaž, vypukli problémy naplno. Ledva som prišiel na hotelovú izbu, začal som hnačkovať. Dve hodiny som presedel na záchode, mal som bolesti, odvodnilo ma a celý večer mi bolo blbo. Škoda, že to takto vypálilo. Absolvoval som kvalitnú prípravu, aj v práci mi dovolili cvičiť, veliteľ mal pre to pochopenie, o to viac ma mrzí, že to nedopadlo lepšie. Výsledok beriem, to je vec rozhodcov, ale s formou som nebol spokojný. Forma nebola adekvátna vynaloženému úsiliu. Bolo to pre mňa sklamanie.

Autor: Ľubomír Chochula