Magazín
Cieľom Halašku na jeseň bude obhajoba titulu majstra sveta juniorov
dátum: 17.07.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Na vlaňajších IFBB juniorských majstrovstvách sveta v Mexiku získal Erik Halaška zlatú medailu v klasickej kulturistike. Po jarnej súťažnej prestávke bude teraz na jeseň cieľom obhajoba prvenstva.

VIZITKA

Meno a priezvisko: Erik Halaška

Dátum narodenia: 10. 8. 1993

Asociácia: SAKST - IFBB

Kategória: Klasická kulturistika - junior

Klub: VTJ Technika Liptovsky Mikuláš

Začiatok kariéry: 2010

Najväčšie úspechy v kariére: majster Európy 2013 Santa Susanna - Španielsko, majster sveta 2014 - Mexico

Dlhodobý cieľ: Štart na MS medzi mužmi.

 

 

Jarnú sezónu 2015 si vypustil. Ako si využil ten čas?

Sústredil som sa predovšetkým na objemovú časť, snažil som sa nabrať čo najviac kvalitného svalstva. Mierne mi objemovú fázu narušila  „mini príprava“  na Európske hry v Baku. Spoločne s trénerom sme sa radšej sústredili na jesennú sezónu. Aj po zdravotnej stránke to bude znesiteľnejšie pre moje telo, keďže som mal 2-krát črevnú virózu.

 

Vlani na jeseň ťa korunovali za juniorského majstra sveta. Mal si tam životnú formu?

Určite to bola moja životná forma, aj keď dlhá cesta sa prejavila na úbytku hmotnosti. Na prezentácii som mal najlepšiu formu, žiaľ na pódiu mi už odchádzala a postupne som sa začal zalievať. Bolo to pre mňa ponaučenie, teraz už viem, že záver mal byť trochu iný.

 

Vždy je čo zlepšovať. Ktoré sú tvoje silné partie a naopak, na akú telesnú partiu sa musíš viac zamerať?

Moja silná stránka je symetria a pripravenosť. Zamerať sa musím hlavne na pribratie svalstva, keďže mám ešte rezervu 2 kg do súťažného limitu. Budem sa snažiť rovnomerne rozložiť svalovú hmotu bez výrazného rozdielu voči nejakej partii.

 

Máš niekoho, s kým konzultuješ prípravu, kto ti pomáha, tréner, trénerka a pod.?

Svoju prípravu ako aj formu konzultujem s Ing. Ľubomírom Hečkom. Trénuje ma od 15 rokov. Dostal som sa ku nemu skrz kulturistu Ľuboša Maliňáka, ktorý si ma všimol na súťaži v silovom päťboji stredných škôl.

 

Čo rozhodlo o tom, že si sa vydal na dráhu kulturistiky?

Mám rad šport, od mála som stále niečo robil, až som sa dostal k cvičeniu, ktoré ma úplné pohltilo. Bolo to viac menej z nudy a keďže mám rad aktívny život, snažil som sa aktívne využiť aj svoj voľný čas.

 

Pripravuješ sa na jesenné výzvy v roku 2015?

Určite sa budem pripravovať a samozrejme najväčším cieľom je obhájiť titul majstra sveta. Každým rokom sa konkurencia zlepšuje, takže prípravu nemôžem podceniť. Môj sen je taktiež skúsiť súťažiť aj medzi mužmi a vyskúšať si, aké je to stáť medzi niekým, kto trénuje dvoj až trojnásobne dlhšie ako ja. Uvidíme, či tento cieľ bude dosiahnuteľný. Urobím pre to všetko.

 

Budeš teraz v príprave niečo meniť oproti minulých prípravám. Kedy plánuješ začať tvrdú predsúťažnú prípravu i diétu?

Výrazne zmeny robiť nebudem. Budem sa držať skôr osvedčenej klasiky, pridám trochu viac zdravých tukov a budem sa snažiť ísť čo najdlhšie na vyššom prijme sacharidov. Aktuálne som v objemovo tvarovacej fáze, ale už začnem tvrdú diétu.

 

Priblíž nám tvoj tréning – split, ako si delíš partie, či robíš aj kardio, či zaraduješ niekedy aj druhú fázu a pod.?

Aktuálne trénujem 4x týždenne. Pondelok: hruď – predné a stredné hlavy ramien. Streda – nohy, lýtka. Piatok – biceps, triceps, brucho. Sobota – chrbát, trapéz, zadná hlava ramien.

 

Aké cviky robíš napríklad na kvadricepsy a biceps, uveď nejaký príklad, počet opakovaní, sérii, váha...

Na kvadricepsy nemôžu chýbať drepy, pri ktorých zaraďujem 7 sérií. Postupne znižujem počet opakovaní. Posledná séria predstavuje 4 opakovania so 190 kg. Následne zaraďujem všetky cviky len po 4 série. Výpady, predkopávanie a leg press. Na biceps zaraďujem 2 cviky, scottova  lavička – 5 sérií a bicepsový zdvih s veľkou činkou po 4 série.

 

Na akých súťažiach na jeseň 2015 chceš štartovať a aké budeš mať ambície?

Cieľom je nominovať sa na juniorské MS, po minuloročnom zisku zlata by bolo nelogické  dávať si nižšie ciele ako obhájiť prvenstvo. Dúfam, že príprava pôjde podľa plánu a formu, akú dosiahnem budem môcť považovať za životnú. Taktiež by som si chcel skúsiť súťaženie medzi mužmi, uvidíme čí budem mať tú možnosť.

 

Čo sa týka stravy, ako vyzerá tvoj klasický štandardný stravovací režim, koľkokrát denne ješ? Z čoho čerpáš tuky, sacharidy a bielkoviny a v akých množstvách?

Pravidelnosť určíte nezanedbávam,  či som v príprave alebo v mimo súťažnom období. Stále sa snažím jest 6-7x denne v menšom množstve. Sacharidy a bielkoviny si nepočítam, skôr sa riadim pocitom. Nezdravé tuky sa snažím obmedzovať. Príjem sacharidov získavam hlavne z ryže a zemiakov, výnimočne zaradím celozrnné pečivo. Bielkoviny prijímam 2-3x denne z mäsa, zvyšok z mliečnych výrobkov. Tuky prijímam z kokosu, mandlí, pripadne kvalitného oleju. MCT tuky prijímam aj v podobe proteínovej tyčinky Wellness Bar.

 

Používaš aj výživové doplnky, aké?

Celoročné prijímam proteín prevažne wellness a Protein Fit 80, ďalej zaraďujem Mini Beef Amino, Creatine Monohydrate , BCAA alebo Glutamin. V diéte si pomôžem spaľovacom tuku a Fit Chitosferínom. Starám sa aj o svoje zdravie a preto používam AcidoFit a Vitamín U a Gelo-3 Complex pre ochranu kĺbov.

 

Okrem cvičenia, máš čas aj na iné športové aktivity?

Mám ho veľmi malo, ale vždy keď môžem, snažím sa chodiť plávať a bicyklovať.

 

Bol si už niekde na dovolenke?

Bol som pár dní na dovolenke v Makarskej. Začiatkom sezóny, keď voda je trochu chladnejšia a nie sú veľké teploty. Neskôr som žiaľ isť nemohol, aby som nepodcenil prípravu na súťaž. Aj keď som na dovolenke poctivo ‚makal‘ a nezanedbal ani jeden tréning.

Čomu sa venuješ v práci? Robíš aj osobného trénera? A ako sa ti darí?

Okrem súťaženia sa snažím svoje poznatky a skúsenosti posúvať ďalej ľuďom,  ktorým sa venujem ako osobný tréner. Pôsobím vo fitness centre North Gym v Prievidzi. Napĺňa ma to a som veľmi spokojný. Kto by nebol... môžem robiť to, čo je mojim koníčkom.

 

Ako zvykneš relaxovať?

Najviac relaxujem, keď môžem robiť iný šport ako posilňovanie. Aj keď sa trochu viac kontrolujem, na futbale som si podvrtol členok. Taktiež rád zaraďujem masáž, ktorá je relaxom, ako aj dôležitá súčasť cvičenia. Snažím sa ju zaraďovať pravidelne. 

 

Kto je tvojou najväčšou oporou?

Moja rodina, priateľka, ľudia ktorých vídam pravidelne v práci a vo svojom okolí. Od negatívnych a závistlivých ľudí sa odpútavam a prehliadam ich.

 

Máš sponzorov?

Podporuje ma firma Kompava. Používam od nich celú radu doplnkov a výživy už štyri roky.

 

Koho najviac v kulturistike obdivuješ?

Nemám žiaden vzor alebo niekoho ku komu by som sa chcel priblížiť. Obdivujem skôr kulturistov ktorí sú cieľavedomí, trpezliví a idú si pokorne za svojím cieľom.

 

Tvoj najbližší cieľ v športovej kariére a v živote?

Obhajoba titulu majstra sveta. Zlepšovať sa v tom, čo robím.

Autor: Ľubomír Chochula