Magazín
Rozhovor s Ľubicou Bérešovou, ktorá na jar zažiarila doma i na ME
dátum: 13.07.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Bikiny fitneska Ľubica Bérešová nebola ďaleko od toho, aby svoj debut na ‚Európe‘ pretavila v zlatý kov, ale aj strieborná medaila na ME 2015 v Santa Susanne v kategórii ženy do 163 cm je veľkým úspechom.

VIZITKA

Meno a priezvisko: Ľubica Bérešová

Dátum narodenia: 22. 3. 1990

Asociácia: SAKFST

Kategória: Bikini fitness

Klub: Veterinary BBC Košice

Začiatok kariéry: november 2014

Najväčší úspech v kariére: striebro na ME v Santa Susanne

Najväčšie športové sklamanie: zatiaľ žiadne

Športový vzor: nemám

V jarnej sezóne si sa nielen etablovala v reprezentácii, ale hneď si dokázala žať úspechy na domácich (Mozolani Classic – bronz v superfinále, majstrovstvá Slovenska – striebro) i zahraničných pódiách (vicemajsterka Európy). Si spokojná?

Samozrejme, že som. Stále však mám pocit, že sa mi to len sníva. Keby mi pred rokom niekto povedal, že sa toto všetko udeje, určite by som si pomyslela, že je blázon. Som veľmi rada, že moja drina priniesla ovocie a tieto výsledky ma neskutočne namotivovali ‚makať‘ na sebe ešte viac. Chcem sa veľmi pekne poďakovať SAKFST za to, že mi prejavila dôveru a umožnila mi na ME v Santa Susanne štartovať. V neposlednom rade veľká vďaka patrí prezidentovi SAKFST Milanovi Čížekovi, za jeho odborný dohľad a cenné rady týkajúce sa mojej súťažnej prípravy.

 

Forma bola taká, ako si si predstavovala?

Myslím, že na každej súťaži, na ktorej som sa počas jarnej sezóny predviedla, bola forma o trochu iná. Na ME som s ňou bola asi najviac stotožnená a spokojná, aj keď ani vtedy to podľa mňa nebolo stopercentné. Vždy je čo zlepšovať, na čom pracovať. Preto sa nikdy s ničím netreba uspokojiť na 100%. Kam ďalej by sme sa predsa potom ešte mohli posunúť...?

 

Ktoré sú tvoje silné partie a naopak, na akú telesnú partiu sa musíš viac zamerať?

Človek by na svoje nedostatky poukazovať nemal, tak to v tomto prípade nespravím ani ja. Nie je žiadna partia, na ktorú sa chcem viac či menej zamerať. Zameriavam sa na seba ako na celok, každú partiu chcem rozvíjať rovnomerne. Musím však celkovo nabrať hmotu, keby to však bolo také jednoduché. Spravím však pre to maximum a budem sa tešiť z každého úspechu, z každého jedného nového gramu svalového vlákna. 

 

Tvojou trénerkou je bývalá skvelá pretekárka Natália Lenartová Révajová, ktorá je zároveň aj reprezentačnou trénerkou. Čo na margo tejto spolupráce hovoríš?

Ja som s Natáliou nadmieru spokojná (dúfam, že aj ona so mnou). Vážim si na nej nielen skvelý prístup ako trénerky, ale hlavne ako človeka. Je stále vysmiata a vždy okolo seba šíri dobrú náladu. V prítomnosti takýchto ľudí sa vždy cítite dobre. Beriem ju ako skvelú trénerku, na druhej strane aj ako priateľku. Keď máte s niekým takýto vzťah, napr. kritiku neprijímate ako niečo negatívne, ale niečo, čo vám má pomôcť posunúť sa vpred. Túto ženu jednoducho žeriem :)

Čo rozhodlo o tom, že si sa vydala na dráhu bikiny fitness?

Rozhodla som o tom ja. Táto kategória mi bola vždy sympatická, už odkedy vznikla. Som veľmi spontánna osoba, a tak som si jedného dňa povedala, prečo to neskúsiť? Dnes som veľmi rada, že som tak spravila, je to niečo, čo zbožňujem a v čom som sa dokonale našla.

 

Potiahneš aj jesennú sezónu?

Samozrejme.

 

Budeš niečo v príprave meniť oproti jarnej časti a odkedy plánuješ začať tvrdú predsúťažnú prípravu a diétu?

Musím to najprv prekonzultovať s Natáliou a podľa toho uvidím, či sa bude niečo meniť alebo nie. Tvrdú diétu a prípravu pravdepodobne začnem začiatkom augusta. 

 

Priblíž nám tvoj tréning – split, ako si delíš partie, ako často robíš kardio, zaraduješ niekedy aj druhú fázu a pod.?

Momentálne cvičím systémom 3+1. Kardio zatiaľ robím minimálne, len na zahriatie pred tréningom, max. 10 minút. po tréningu. Dvojfázovo zvyknem trénovať,  keď som už v príprave, zatiaľ teda nie. Partie mám rozdelené nasledovne: A) predné stehno + biceps + brucho; B) chrbát + ramená + triceps + pás; C) hrudník + zadná časť stehien (aj zadok) + brucho.

 

Aké cviky robíš napríklad na zadok, uveď nejaký príklad, počet opakovaní, sérii, váha...

Drepy, výpady vzad (s JČ alebo na multipresse), výpady v chôdzi, mŕtvy ťah, drepy na kolenách... Napr. výpady vzad na multipresse: 4x12 (na každú nohu), váha 40 kg.  

 

Na akých súťažiach na jeseň 2015 chceš štartovať?

Na všetkých domácich. Uvažujem tiež o účasti na Olympii Amateur v Prahe. Najdôležitejšie však sú pre mňa MS. Spravím všetko pre to, aby sa mi tam podarilo nominovať.  

Čo sa týka stravy, ako vyzerá tvoj klasický štandardný stravovací režim, koľkokrát denne ješ? Z čoho čerpáš tuky, sacharidy a bielkoviny a v akých množstvách?

Snažím sa jesť aspoň 5x denne. Bielkoviny čerpám z kuracieho, hovädzieho mäsa, rýb, tvarohu, syrov, vajec. Sacharidy z ovsenných vločiek, ryže Basmati. Tuky z Omega 3 kapsúl, alebo môjho obľúbeného arašidového masla. Bielkoviny momentálne prijímam 2g/kg hmotnosti, sacharidy okolo 4 g/kg, postupne ich už však znižujem. 

 

Používaš aj výživové doplnky, aké?

Používam výživové doplnky značky All Stars. Sú veľmi kvalitné a všetky výborne chutia, neviem si ich vynachváliť. Užívam proteín (Hy-pro 85; Vital Eiweiss), BCAA, komplexné aminokyseliny, glutamín, komplex vitamínov a minerálov. Pred tréningom si zvyknem dať niečo na nabudenie, momentálne Raw intensity (All Stars). 

 

Okrem cvičenia, máš čas aj na iné športové aktivity?

Mimo súťažnej sezóny sa čas nájde vždy. Rada sa bicyklujem, korčuľujem, zahrám si plážovú hádzanú.

 

Život, to nie je len fitnescentrum, treba si užiť v lete aj slnko a vodu. Bola si už niekde na dovolenke alebo ešte len pôjdeš a kam?

Slnko a vodu milujem. Leto je moje najobľúbenejšie obdobie. Na dovolenke som zatiaľ nebola. S priateľom uvažujeme o Taliansku, niekedy koncom júla.

 

Čomu sa venuješ v práci? Robíš osobnú trénerku?

Minulý rok som doštudovala, skončila som Technickú Univerzitu v Košiciach. Momentálne som nezamestnaná. Na jeseň si určite plánujem konečne spraviť trénerský kurz a robiť osobnú trénerku oficiálne.  

 

Ako zvykneš relaxovať?

Najviac zrelaxujem vždy niekde pri vode, kde je slnko a teplo a môj priateľ.

Kto je tvojou najväčšou oporou?

Môj priateľ.

 

Máš sponzorov?

Mojím sponzorom výživových doplnkov je firma All Stars. Týmto sa chcem veľmi pekne poďakovať pánovi Ľubošovi Matejíčkovi za naozaj skvelé a kvalitné doplnky výživy. Veľká vďaka patrí taktiež Peťovi Rabatinovi z Baddy Fitness v Košiciach, za výborné podmienky na realizáciu súťažnej aj mimosúťažnej prípravy.

 

Koho najviac v bikiny fitness obdivuješ, máš vzor?

Páčia sa mi viaceré bikinárky, vzor však medzi nimi nemám. Nechcem sa podobať na nikoho, chcem byť originál.

 

Tvoj najbližší cieľ v športovej kariére a v živote?

Môj najbližší cieľ v športovej kariére je prísť na jesenné súťaže s lepšou formou ako na jar a nominovať sa na MS. V živote mám nie najbližší, ale skôr dlhodobý cieľ a to, aby mi čo najlepšie slúžilo zdravie a potom už všetko príde samo.

Autor: Ľubomír Chochula