Magazín
Ako pokračuje príprava Adely na Olympiu a aký má cieľ?
dátum: 09.07.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Boli sme zvedaví, ako sa slovenská profesionálna pretekárka v kategórii Pro Figure Adela Ondrejovičová, ktorá si triumfom v polovici mája na súťaži BodyPower Pro v Birminghame vybojovala účasť na Olympii, pripravuje na tento svoj vrchol roka. Rozhovor sme robili 2. 7.

Ako napreduješ?

Minulý týždeň som bola chorá, bolelo ma hrdlo, k tomu ešte nádcha a teplota, preto som pár dní mala neplánované voľno, ale už je to dobré a dostávam sa späť do starých koľají.

 

Účasť na Olympii máš istú, predstavíš sa ešte dovtedy na nejakej súťaži?

Nie, až po Olympii, v mojom pláne figuruje Nordic Pro a ešte by som chcela absolvovať preteky San Marino Pro, ktoré dali do kalendára ako novú súťaž.

 

Kedy začneš tvrdú prípravu?

Však už sa snažím. Cvičím stále takisto, ťažké váhy. Split je 6+1, teraz som mala chrbát dvakrát týždenne, ramená dvakrát tiež, ostatné raz. Väčšinou je to prvý deň biceps, triceps, potom ramená a prsia, potom väčšinou chrbát a prsia jeden deň, potom zvlášť chrbát, potom nohy a brucho.

 

Viac sa zameriavaš na spodnú či vrchnú časť tela?

Ešte v minulej sezóne, keď som súťažila v bodyfitness za amatérky, mi bolo vytknuté to, že by som mala rozšíriť chrbát, v tomto som trochu zaostávala, Snažím sa to napraviť. Nohy sú celkom dobré, zamerala som sa na chrbát, šírku a na ramená.

 

Sily máš dosť, to je o tebe známe, s akými váhami cvičíš? Uveď nejaký príklad?

Drepujem 100, 110, 120 kg, podľa toho, ako sa mi chce a aký mám deň. Kliky vzad na triceps dávam s 80 kg, to sú moje silné partie, príťahy v predklone na chrbát dávam so 70 kg s naloženou tyčou. Ale keď vidím mladú 16-ročnú bikinárku, ktorú trénujem, ako ma dobieha, tak mi nie je do smiechu. Ona pomaly zvláda také váhy ako ja. Dnes sme cvičili ramená, ja som išla rozpažky, mala som 14-ky a zhadazovala som na 10-ty, ona cvičila s 10-kami. Volá sa Magda Ščibravá. Na juniorských majstrovstvách Slovenska bola siedma v kategórii bikiny fitness do 163 cm. Bola to jej prvá súťaž v kariére, pričom v auguste to bude rok, odkedy cvičí. Možno postupne prejde do bodyfitness.

Kedy plánuješ nabrať smer Las Vegas, kde sa uskutoční Olympia Weekend (17. – 20. 9.)?

Už mám kúpenú letenku, odlietam 14. 9. Je dobré, že tam budem dva až tri dni vopred. Ciele? Zatiaľ v mojej kategórii Pro Figure postúpili na Olympiu samé Američanky, jedna Brazílčanka a z Európy ja. Ešte zostávajú nejaké súťaže, z ktorých sa dá postúpiť na Olympiu, a tak sa nechám prekvapiť. Bude nás tam predpokladám 23-24. Bola by som rada, keby sa mi na Olympii podarilo prebojovať do semifinálovej 15-ky.

 

Určite si pozerala fotky i videa z vlaňajšej Olympie v Pro Figure. Kto ťa tam najviac zaujal?

Najviac sa mi páčia černošky, ktoré majú široký chrbát a úzky pás. Napríklad Candice Lewis, ktorá minulý rok skončila tretia, alebo vlani deviata Cydney Gillon. To sú pre mňa také vzory.

 

Napriek tomu, že máš len 24 rokov, si už skúsenou a veľmi úspešnou športovkyňou. Na amatérskej scéne si vyhrala všetko, čo sa dalo a na profesionálnej dráhe si hneď pri svojom debute vyhrala profi-súťaž a zabezpečila si si miestenku na Olympiu. Predsa len, Olympia je Olympia, si z toho nervózna?

Pripravuje sa ako vždy, ako na každú súťaž. Dávam do toho všetko, ako pred každou súťažou, či už som išla na Tatranský pohár alebo na majstrovstvá sveta či slovenský šampionát. Snažím sa pripraviť na Olympiu čo najlepšie a asi až na pódiu mi dôjde, čo som dosiahla, že som na Olympii.

 

Strava?

Nemám s tým väčší problém, po súťaži v Birminghame som trochu jedla, lebo nedá sa celý rok vydržať v diéte, pribrala som nejaké kilá, este mi zostáva zhodiť 4 kg, to je celkom dobré vzhľadom na to, koľko času mi zostáva. Stravu postupne uberám tak ako vždy a zatiaľ to ide dobre, preto sa ani nemusim strašne obmedzovať. Uvidím podľa formy, či budem nulkovať, či vlny, riadim sa podľa zrkadla, ako vyzerám. Určite posledný týždeň stiahnem sacharidy, ale budem sa snažiť, aby mi zostalo čo najviac svalovej hmnoty, keďže Američanky sú svalovo trochu väčšie. Bielkovín mám cca 2,3 g na kg svojej váhy, sacharidy ani tuky si zatiaľ nepočítam.

 

Sponzor?

Mám nejakych sponzorov, dokonca jeden pan mi napísal na facebook a poslal mi financie. Je nečakané, že sa v dnešnej dobe nájde niekto taký. Mám sponzora na doplnky, internetový obchod muscleking, možno budem mať sponzora na plavky a na vlasy. Rada by som získala nejakého amerického sponzora, ale to budem riešiť az po Olympii.

 

V USA je veľa príležitostí. Neplánuješ aspoň nejaký čas tam pobudnúť?

Časom by som chcela, ale nie je jednoduché sa tam dostať, pracovať a získať tie všetky povolenia, teraz sa hlavne musím zdokonaliť v angličtine.

 

Dobrý výsledok na Olympii by ťa mohol posunúť v očiach tých správnych ľudí, ktorí sa v Amerike orientujú týmto smerom. Keby si dostala ponuku, prijala by si ju?

Určite, bez váhania, je to jeden z mojich ďalších snov. Chcela by som zostať v Amerike pár rokov, kým budem súťažiť, pritom by som na pretekoch stále reprezentovala Slovensko.

 

Hovorila si o sne, bola Olympia tvojím snom už na začiatku tvojej kariéry alebo to prišlo postupne, keď si sa v tomto športe naplno etablovala?

Keď som začínala súťažiť, vedela som, že je to súťaž o svaloch a predvádzaní, ale vtedy som ešte nemala konkrétny cieľ štartovať na Olympii. To prišlo až potom, ako som sa dostala po prvý raz na majstrovstvá Európy. Postupne som si dávala vyššie ciele.

 

Dovolenka?

Plánovali sme dovolenkovať v Tunisku, ale je dobré, že sme tam nešli vzhľadom na to, čo sa tam stalo, pričom pred dvoma rokmi sme boli kúsok odtiaľ, kde sa stala tá hrozná tragédia. Po májovom postupe na Olympiu som zrušila dovolenkové plány, lebo sa chcem čo najlepšie pripraviť na Olympiu. Možno nám vyjde Chorvátsko na tri noci, ale s tým, že by sme mali vlastný apartmán, kde by sa dalo variť a kde by na blízku bolo nejaké fitko.

 Autor: Ľubomír Chochula