Magazín
Druhá časť rozhovoru s Ľubošom Maliňákom
dátum: 24.06.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V prvej časti nášho rozhovoru s majstrom sveta a viacnásobným majstrom Európy v klasickej kulturistike Ľubošom Maliňákom sme sa rozprávali o tom, či ešte má súťažné ambície. Druhú časť rozhovoru začíname tam, kde sme prvú časť skončili, teda jeho účasťou na majstrovstvách sveta vo futbale umelecko-športových tímov v Moskve (4. – 15. júna).

Ty a futbalista?

Keď som bol ešte mladý a býval som vo Svidníku, tak som hrával okresnú súťaž vo futbale ako veľa chlapcov. Do lopty kopnúť viem, aj keď nie som extra futbalista a hlavne moje fyzické predpoklady nie sú stavané na to, aby som povedzme lietal v zálohe 90 minút, lebo keď má človek 110 kg, nie je to jednoduché udýchať. Ale baví ma to, robím na ihrisku čo môžem a otvorila sa mi trochu iná dimenzia v živote.

 

Na akom poste si na ihrisku operoval?

V jednom zápase som nastúpil ako defenzívny záložník, tam som mal za úlohu znepríjemňovať život ofenzívnejším hráčom súpera, ale bolo to veľmi náročné, dokonca hneď v prvom dueli som sa mierne zranil. Potom ma presunuli na hrot, kde som pôsobil štýlom ako robustný Jan Koller kedysi v českom národnom mužstve. Trochu mali súperi predo mnou rešpekt, vzhľadom na moje fyzické parametre. Na turnaji sa mi gól nepodarilo dať, mal som zo dve šance, ale bola to vynikajúca skúsenosť. Kvôli zraneniu som nehral proti Estónsku, ale v ostatných som bol na ihrisku, v troch v základnej zostave a raz som striedal.

Vráťme sa k tvojmu športu, ktorým je klasická kulturistika. Na súťaže už nemyslíš, ale aspoň si udržiavaš postavu?

Po MS 2014 v klasickej kulturistike, ktoré boli desať dní pred Vianocami, som mal asi dvojmesačnú pauzu, keď som necvičil a rozmýšľal som, čo a ako. Teraz po návrate z Moskvy, odkiaľ som si priviezol dve zranenia (ľavé zadné stehno a pravé trieslo) sa potrebujem najskôr dať zdravotne do poriadku a až potom začnem opäť cvičiť. Človek, keď cvičí celý život, tak mu to nedá, aby prestal úplne. Vždy, keď mám nejakú pauzu, tak ma to škrie a ťahá ma zasa naplno cvičiť, takže určite neplánujem v tom prestať. Myslím si, že pokiaľ bude zdravie slúžiť, budem pravidelne cvičiť. Vyhovuje mi trénovať štyrikrát týždenne, to na udržanie dobrej formy je postačujúce, odcvičím si čo chcem a nie som každý deň preč z domu.

 

V strave sa krotíš, ale ješ, na čo máš chuť?

Udržiavam si príjem bielkovín a sacharidov na určitej úrovni, ale dám si aj také menej zdravé jedlo, pečivo či sladkosti. Už sa tak netrápim so stravou, ako keď som súťažil.

 

Ako čerstvý štyridsiatnik, čo si želáš?

Hlavne zdravie, aby moja rodina bola spokojná, aby som sa jej mohol venovať viac ako doteraz.

 

Vizitka

MGR. ĽUBOŠ MALIŇÁK

Dátum a miesto narodenia: 23.6.1975, SVIDNÍK, SLOVAKIA

Športové odvetvie: kulturistika, kategória: klasická kulturistika nad 180 cm

Miery: výška: 187 cm, hmotnosť: mimosúťažná: 105-110 kg, súťažná: 95 kg

Vzdelanie: Prešovská Univerzita - Fakulta športu / TV- pedagogika /

Stav: šťastne ženatý (manželka MONIKA)

Deti: synčekovia GREGOR (2004) a TEODOR (2006)

Zamestnanie: pedagóg a tréner Centra voľného času v L. Mikuláši

Záľuby: HUDBA (PEARL JAM, Tool..."ROCK"), FILM, POÉZIA

 

Prvá časť rozhovoru TU

Autor: Ľubomír Chochula