Magazín
Ľuboš Maliňák má dnes 40 rokov, postaví sa ešte na súťažné pódium?
dátum: 23.06.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Majster sveta a viacnásobný majster Európy v klasickej kulturistike Ľuboš Maliňák má práve dnes 23. júna okrúhle 40. narodeniny. Ako on hovorí, vlastne nemá štyri krížiky na chrbte, ale má druhú dvadsiatku. Prvú časť rozhovoru s čerstvým jubilantom vám ponúkame teraz.

Ako osláviš svoju štyridsiatku?

Nebude to nič veľké. Myslím si, že doma mi rodina niečo pripraví a s kolegami v práci absolvujem nejaký slávnostný obed a také posedenie. Pravdepodobne ešte bude nejaká oslava s kamarátmi v L. Mikuláši. Traja z našej partie máme v priebehu dvoch týždňov štyridsiatku, takže niečo pripravíme spoločne.

 

Naposledy si súťažil vlani v decembri na majstrovstvách sveta. Jarnú sezónu si vypustil. Plánuješ sa ešte vrátiť na súťažné pódiá a kedy?

Nikdy nehovor nikdy. Nemôžem povedať, že je to definitíva, ale viac-menej s vysokou pravdepodobnosťou sa už neplánujem zúčastňovať súťaží.

 

Prečo, súťažia aj starší pretekári?

Je to z viacerých dôvodov. Ten hlavný dôvod je ten, že veľa rokov mi rodina tolerovala prípravy na ME alebo MS a teraz je čas jej to postupne vracať. Každý, kto prešiel kulturistickou prípravou na nejakú súťaž vie, aké je to náročné. Nielen pre športovca, ale aj pre jeho okolie. Najmä pre blízku rodinu. Veľa rokov som bol polovičný manžel, polovičný otec. V práci som tiež nepodával výkony, ako by som sám chcel, lebo v diéte človek nefunguje optimálne, je stále unavený, malátny, slabý a aj keď chce, neraz nedokáže zo seba dostať to, čo treba. Večer, keď som prišiel domov úplne zničený, chceli moji synovia, aby som si s nimi zahral alebo im prečítal rozprávku, ale väčšinou som ich odmietol, lebo nemal som na to síl a ani pomyslenie. Po pár mesiacoch prípravy chlapci zistili, že už ani nemá zmysel sa ma na to pýtať. Bolo im to ľúto a mne tiež. Toto sa opakovalo veľa rokov, každú prípravu. Chlapci sú teraz v takom veku, že nechcem narušiť vzťah otec-syn. Starší má jedenásť rokov a mladší deväť rokov. Myslím si, že keby som ešte päť rokov dával tomu všetko, verím, že by som bol v tej absolútnej svetovej špičke, ale rodina má prednosť. Záleží mi na tom, aby som mal so synmi dobrý vzťah. Cítim, že v tomto období som pre nich ešte ten prvý muž v ich živote, vzor, potrebujú ma, obaja hrajú hokej, treba sa im venovať, čo sa týka ich športovej prípravy so všetkým, čo to obnáša. Pomáhať im, chodiť na zápasy, podporovať ich. Druhým dôvodom je môj vek. Manželke som sľúbil, že budem pretekať do štyridsiatky, chcem dodržať slovo. Ďalším dôvodom je to, že už mi chýba motivácia, lebo v tomto športe som dosiahol absolútne všetko, čo sa dá. Či budem mať o dve alebo tri medaily viac, to nie je rozhodujúce. A navyše, svoj šport milujem, ale vyžiť z neho sa nedá, dokonca ani si len prilepšiť, práve naopak, odoberal mi z môjho učiteľského platu nemalé finančné prostriedky. Keď z toho nie je nejaký prínos pre rodinu, tak to je veľké mínus. Nedá sa to donekonečna ťahať.

Si rozhodnutý a treba to rešpektovať, ale čo by sa muselo stať, aby si to prehodnotil?

Keby sa objavil zásadný sponzor a povedal by, tu máš balík peňazí, ešte sa priprav a urob nejaký úspech pre Slovensko. Vtedy by som možno o tom uvažoval. Ale v inom prípade nie. Natrápil som sa dosť, odriekal som si jedlo, spoločenský život bol úplne mínusový, treba trochu aj žiť. Budem sa viac venovať rodine.

 

Tvoj najväčší úspech v športovej kariére?

Najväčším úspechom je zlato na majstrovstvách sveta 2012 v Sofii. Keď je človek raz majstrom sveta, je to na celý život. Je to najviac, čo sa v tomto športe, ktorý nie je v programe olympijských hier, dá získať. So svetovým šampionátom sa nedá porovnať žiadna pohárová súťaž, ani Arnold Classic či amatérska Olympia.

 

Viem, že si uvažoval o svojej účasti na 1. Európskych hrách v Baku, kde z klasikov štartoval Andrej Varga, ktorý tam získal striebro...

Vlaňajšie MS boli dosť neskoro, konali sa len 10 dní pred Vianocami. Po 'svete' som mesiac nad tým uvažoval, ale príprava na MS bola veľmi dlhá, takmer päť mesiacov som bol v tvrdej diéte, aby som dotiahol top formu, čo sa mi napokon aj podarilo. Po náročnej príprave som bol vyčerpaný a nakoniec som nenašiel v sebe motiváciu. Zavážilo aj to, že som dostal ponuku od Mufuzy, čo je mužstvo futbalových zázrakov, reprezentovať Slovensko na MS vo futbale umelecko-športových tímov. To bola pre mňa výzva a možnosť skúsiť vrcholové podujatie v inom športe, zažiť inú atmosféru, zažiť partiu v kolektívnom športe, v kolektíve špičkových ľudí, ktorých mám veľmi rád.

 

Vizitka:

MGR. ĽUBOŠ MALIŇÁK

Dátum a miesto narodenia: 23.6.1975, SVIDNÍK, SLOVAKIA

Športové odvetvie: kulturistika, kategória: klasická kulturistika nad 180 cm

Miery: výška: 187 cm, hmotnosť: mimosúťažná: 105-110 kg, súťažná: 95 kg

Vzdelanie: Prešovská Univerzita - Fakulta športu / TV- pedagogika /

Stav: šťastne ženatý (manželka MONIKA)

Deti: synčekovia GREGOR (2004) a TEODOR (2006)

Zamestnanie: pedagóg a tréner Centra voľného času v L. Mikuláši

Záľuby: HUDBA (PEARL JAM, Tool..."ROCK"), FILM, POÉZIA

 

Autor: Ľubomír Chochula