Magazín
Rozhovor s Rolandom Brosmanom, majstrom Slovenska v masters
dátum: 04.06.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Roland Brosman bol na majstrovstvách Slovenska v doraste a masters v Starej Ľubovni (30. 5.) vo veľmi dobre forme a zaslúžene triumfoval v kategórii masters do 50 rokov. Po súťaži sme s ním urobili rozhovor.

Z tvojej strany to bola parádna bodka za jarnou sezónou.

Som veľmi rád, že sa mi podarilo obhájiť titul a získať zlatú medailu, ale vôbec nebolo isté, či budem na slovenskom šampionáte v masters štartovať. Keď som sa vrátil po absolvovaní ME zo Španielska domov, tak som stredu ráno (20. 5. – pozn. red.) v posilňovni navážil skoro 113 kg. Vedel som, že ak sa chcem zúčastniť M-SR v Starej Ľubovni, musím poriadne zabrať. Povedal som si: idem do toho, naordinujem si diétu a rýchle intenzívne tréningy a o pár dní sa pozriem, ako telo zareaguje. Našťastie zareagovalo veľmi dobre. Podarilo sa mi to stiahnuť ešte nižšie, ako to bolo v Santa Susanne. Bolo to 102-103 kg, čiže o nejaké 2 kg menej ako na ME. Po návrate na Slovensko som mal trochu problémy s alergiou (oči, nos), ale po dvoch až troch dňoch sa mi to zlepšilo. Dal som do toho všetko a nakoniec som formu doladil tak, aby som mohol v Starej Ľubovni nielen štartovať, ale aj zvíťaziť.

 

Pribudla ti ďalšia medaila do zbierky. Máš to spočítané, koľko ich máš?

Nie nemám, ale teraz je dobrá príležitosť to spočítať, nakoľko moje osemročné dvojičky vyhrali so svojím tímom futbalový turnaj v B. Bystrici tiež dnes 30. mája. Sú to šikovní chalani, jeden je obrancom, druhý brankárom a dosť sa im darí, majú už nejaké medaily. Doma to spočítame, koľko medailí majú oni a koľko ja.

 

Ty si na cenný kov siahal už na tohtoročných majstrovstvách Európy v Santa Susanne, ale napokon si v kategórii kulturistika masters 40-49 rokov nad 90 kg obsadil 5. miesto.

Bolo to iné ako na mojej prvej 'Európe'. Teraz som bol psychicky viac oddýchnutý, súťažilo sa mi veľmi dobre. Bol som vo veľmi dobrej forme, sám so to videl, ale povedali mi to aj tréner a môj spolubývajúci Rado Filip, ktorý má hecoval. Cítil som, že medaila je blízko. Samotné pohľady rozhodcov vám povedia dosť veľa. Keď ste vyvolávaný v prvých porovnávačkach, tak veríte, že to na medailu bude. Žiaľ, nepodarilo sa. Nepáči sa mi to, ako to skončilo, najmä to tretie a štvrté miesto. S formou som bol spokojný, to ma štartuje ďalej a verím, že progres, ktorý mám nastavený, bude fungovať naďalej.

Máš po jarnej sezóne, konečne si môžeš vydýchnuť, nie?

Hlavne myseľ potrebuje oddýchnuť a zregenerovať. Telo by pokračovalo, lebo rameno, ktoré ma otravovalo v príprave na jesenné MS masters 2014 (Mexiko) a takisto aj lakeť, mám už vyliečené a je to v pohode.

 

Plánuješ štartovať aj na jeseň 2015?

Určite začnem jesennú prípravu. Ešte neviem kedy, či koncom júla alebo v auguste. Majstrovstvá sveta masters mali byť pôvodne vo francúzskom Nice, ale údajne to preložili do Salvádoru, to je niekde v Karibiku, takže to zasa po Mexiku bude výborná krajina na odlet. Pravdepodobne sa tento šampionát uskutoční až v polovici novembra. To je dobrý termín na to, aby som stihol kvalitnú prípravu. Myslím si, že som urobil dosť dobrý progres, nakoľko som vlani súťažil celý rok, aj jar aj jeseň, teraz znovu som išiel na jar. Podarilo sa mi nalepiť nejakú hmota, ale vždy je to o detailoch. Viem o svojich slabinách, na ktorých musím popracovať. Teraz dám regeneračku a začnem pomaly s tréningmi. Keďže pretekári masters nie sú dotovaní a celú svoju účasť na MS alebo ME si hradia z vlastného, dôležitá bude tiež otázka financií. Ale určite veľmi rád zabojujem o svetový šampionát v kategórii masters v Salvádore.

 

Budeš v príprave niečo meniť, modifikovať alebo pôjdeš v zabehaných koľajach?

Dobrá otázka. Pár vecí by som zmenil, ale nebudú to nejaké veľké zmeny. Určite ten prvý objemový tréning bude viac silovo zameraný a potom začnem priberať na intenzite tréningov, to sa mi teraz veľmi osvedčilo. Budem sa viac zameriavať na detaily chrbta, najmä vrchnej časti a z hamstringov. Tie mi treba ešte viac separovať. Ostatné detaily, napríklad paže, podarilo sa mi v tomto smere zlepšiť o nejaký stupienok, samozrejme treba v tom pokračovať. Celkovo ma čaká dosť roboty. Čo sa týka stravy, v ostatnej dobe sa mi v prípravách veľmi osvedčili zdravé tuky, orechy, olivy, žltka, toto mi veľmi pomáha. Preto ich držím do poslednej chvíle, dokonca ešte pár dní pred súťažou si ich dávam. Hovorí sa, že orechy upokojujú a človek je potom v lepšej nálade. Proste mne orechy robia dobre.

 

Aký máš tréningový split?

Cvičím jednofázovo a systémom 2 + 1. Po dvoch tréningových dňoch nasleduje deň voľna, ale ak cítim, že som slabý, natiahnem pauzu na dva dni. Kardio zaraďujem tesne pred súťažami podľa formy a väčšinou ho absolvujem vo voľné dni. Vtedy využívam možnosť ísť ráno nalačno nejakých 20-30 minút na bicykli, to je pre mňa maximum, extra to neprepaľujem. Tréningy mám veľmi intenzívne, snažím sa ísť do jednej minúty medzi sériami. Prepotiť dve-tri trička, vymeniť ich za suché a ísť ďalej.

Článok 'Boj o repre - dnes s Rolandom Brosmanom' nájdete TU

Autor: Ľubomír Chochula