Magazín
Európske olympijské hry s účasťou fitnesky a klasika ANDREJA VARGU
dátum: 03.06.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenská asociácia kulturistiky, fitness a silového trojboja (SAKFST) nominovala na historicky prvé Európske olympijské hry (EOH) – uskutočnia sa v hlavnom meste Azerbajdžanu v Baku – fitnesku Dominiku Multáňovú a klasického kulturistu Andreja Vargu. S ním sme sa porozprávali aj na tému jeho účasti na tomto športovom sviatku, kde fitness a klasická kulturistika dostali možnosť byť súčasťou podujatia ako neolympijské športy.

ME 2015 v Santa Susanne, kategória klasická kulturistika do 175 cm – na snímke zľava sú: strieborný Andrej Varga, zlatý Španiel Adil Barini a bronzový Rus Ivan Perezhogin.

Kedy si sa dozvedel, že budeš štartovať v Baku a čo to pre teba znamená?

Rozhodlo sa o tom na ME 2015 v Santa Susanne (v kategórii do 175 cm získal striebornú medailu – pozn. red.), kde sa so mnou rozprával reprezentačný tréner Ľuboš Matejička a Laco Meško, ktorí sa ma spýtali, či by som bol ochotný ešte potiahnuť diétu a dobre sa pripraviť na EOH. Samozrejme, súhlasil som. Nomináciu si veľmi považujem. Znamená to pre mňa veľmi veľa, lebo tento rok sa píše história tohto podujatia. Chcem sa poďakovať SAKFST, že ma vybrali a že môžem reprezentovať Slovensko. Do Baku by sme mali odletieť 19. 6., na druhý deň bude meranie a váženie, súťažiť budem 21. 6., o deň neskôr opustíme dejisko EOH a poletíme domov.

 

Tvoja výkonnosť na ME 2015 ťa predurčovala k tomu, aby si sa predstavil na EOH. Nominácia je logickým vyústením toho...

Je to super, že mám medailu z 'Európy', na ktorej som štartovala tretí raz. Na ME sa mi súťaží dobre. Medaila je doma, je to úspech. Teším sa z toho.

Ktovie, aká konkurencia bude v tvojej kategórii v Baku, ale to zistíš až na mieste. Dávaš si nejaký cieľ?

Ambície sú vždy tie najvyššie, ale už to, že tam môžem štartovať, je pre mňa česť. Príprava na ME bola dobrá, forma vyšla a aj teraz urobím všetko pre to, aby to dobre dopadlo a aby forma bola možno ešte lepšia. Trénujem tvrdo a stravu mám adekvátne prispôsobenú. Po návrate z 'Európy' som nemal ani jeden deň oddych. Hneď, ako som pricestoval domov, tak som išiel do fitnescentra. Cvičím a diétujem. Oddych nemám, ten si dám až po súťaži.

 

Akú máš skladbu tréningu?

Nič sa nezmenilo v tréningu ani v strave. Tréning mám dvojfázový, ráno a večer. Ráno trénujem nalačno a po každom tréningu mám 30 minút kardia, aby som ešte trochu vypálil ten glykogén. Cvičím od pondelka do nedele. V prvý deň mám nohy - ráno cvičím predné a večer zadné - ďalší deň mám prsia, tretí deň je to chrbát - cvičím zvlášť šírku a hĺbku, ako to robil Coleman. Štvrtý deň mám dopoludnia ramená a večer ruky. Potom sa mi to opakuje. Dvakrát do týždňa precvičím celé telo. Kardio absolvujem každý deň. Regenerujem po tréningu, cez deň si môžem aj pospať. Oporou mi je priateľka, ktorá mi pomáha a už mi aj varí, čo je fajn, lebo keď si ja pripravím rybu na vode, tak mi to moc nechutí. Fičím na rybe, zelenine a vajíčkach.

 

Aké doplnky výživy berieš?

Dávam si veľa aminokyselín, 1 g na 10 kg mojej hmotnosti beceačiek, to pred každým tréningom. Po každom tréningu si dávam 60 g glutamínu, večer si dávam veľká dávky doplnkov, aby sa to udržalo, lebo tréning je naozaj ťažký a potrebujem udržať hustotu i kvalitu svalstva. Tým, že som bol na ME, mesiac po ktorých budem súťažiť na EOH, telo je už trochu unavené, preto užívam trochu viac doplnkov. Dávam si predtréningovku, proteín a ešte niečo, čo si kupujem normálne v potravinách (maka, spirulina, psyllium).

 

Budeš súťažiť aj na jeseň 2015?

Na jesennú sezónu sa teším. Odskúšal som si nejaké veci, ktoré mi vyšli. Prípravu na jar som začal v novembri 2014, na každý reprezentačný zraz som chodil pripravený, čo bolo super. Ak budem môcť, určite sa zapojím do jesennej prípravy. Dúfam, že tak urobia aj tí, ktorí to sľúbili. Ja sa pripravím na sto percent, som zvedavý, či aj oni.

 

Vizitka

Rok narodenia:1976

Kategória: Klasická kulturistika do 175 cm

Najväčšie úspechy:

- 1x vicemajster sveta (2010)

- 2x vicemajster Európy (2010, 2015)

- 5x majster Slovenska (2008, 2009, 2010, 2014, 2015)

 

Autor: Ľubomír Chochula