Magazín
Comeback Ivety Kuglerovej – 1. časť rozhovoru
dátum: 01.06.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Bikiny fitneska Iveta Kuglerová (najväčší úspech v kariére zlato na ME 2013 a bronz na MS 2013) sa pripravuje na svoju prvú súťaž po vypršaní ročného trestu. Do tohto stavu sa dostala nevinne, z jej strany to žiadny úmyselný doping nebol, ale doplnok výživy, ktorý vtedy používala, obsahoval aj látky, ktoré tam pôvodne ani nemali byť. To je našťastie už minulosť. Aktuálne sme s ňou urobili rozhovor a teraz vám ponúkame jeho prvú časť.

Trest ti vypršal 2. mája tohto roku. Na ME 2015 v Santa Susanne si neštartovala, ale onedlho je v Španielsku ďalšia prestížna súťaž. Predstavíš sa na Olympia Amateur Spain, ktorá sa uskutoční 12. - 14. júna v Malage?

Áno. Dúfam, že forma vyjde tak, ako by mala vyjsť, hoci ja som bola pripravená a presne som si naplánovala formu na ME 2015. Potom som bola z toho trochu demotivovanejšia, lebo tým, že som nestihla nominačnú súťaž (majstrovstvá SR v Nitre sa uskutočnili 2. mája – pozn. red.), nemala som povolený štart na 'Európe'. Teraz som ani toľko necvičila, ako by som mala cvičiť, tak uvidím, ako forma dopadne v tom Španielsku. Niekedy je menej viac...

 

Máš novú výzvu. Dávaš si pred Olympia Amateur Spain nejaký cieľ, čo tam chceš dosiahnuť?

Určite, vždy je nejaký cieľ, ale momentálne to beriem skôr na náhodu. Buď to vyjde, alebo nie. Idem si to vyskúšať. Nemám nejaké veľké očakávania. Nechám sa prekvapiť. Ako som spomínala, formu som plánovala na 'Európu', teraz sa skôr udržiavam, nemám čas robiť navyše nejaké cvičenia, ale aspoň stravu si snažím držať.

 

Kedy si začala prípravu?

V podstate už v januári tohto roku. Tým, že som mala dlhšiu pauzu, tak som sa vypapala, dokonca som zvažovala, či ešte vôbec budem štartovať, možno som to podcenila, práve preto bola táto príprava o to intenzívnejšia a dlhšia. Spočiatku som si dávala trojfázové tréningy, aby som odburala hordu tuku, čo som mala na sebe, ale aj aby som nabrala nejakú novú svalovinu.

 

Podarilo sa to?

Áno, každý rok vidím na sebe zmeny, je to výrazne lepšie. Podľa mňa som teraz taká ostrejšia, je krásne vidieť tvar svalstva. Už to nie je tak obrastené tukom, ako to bývalo v začiatkoch, ale je vydeformovaný každý sval. Samozrejme, ešte by to mohlo byť lepšie. Snáď aj to bude časom.

 

Na akých svalových partiách potrebuješ ešte najviac popracovať?

Asi na brušku, ktoré je síce hlavne o strave, ale v poslednej dobe sa mi moc nechcú robiť brušáky, takže budem musieť na tom viac zapracovať. A určite aj na definícii nôh, kvadricepsy, hamstringy. Ja som nikdy nemala krásne separované svalstvo, sem-tam sa mi to síce podarilo, ale väčšinou mám s tým menší problém. Skôr ten vršok sa mi dá lepšie vytvarovať ako spodok. Ale snažím sa...

Aktuálny tréning a strava?

V podstate trénujem celý rok rovnako. Šesťkrát týždenne tvrdo 'makám', siedmy deň mám, buď voľno alebo si dám nejakú aeróbnu aktivitu vonku – plávanie, korčuľovanie, jazda na bicykli. Ja to neriešim, vždy idem silovo, vždy idem naplno a keď sa schyľuje k nejakej súťaži, tak pridám trochu kardia. Celoročne sa udržiavam, jedine stiahnem stravu, ktorú veľmi ľúbim a najviac si jej doprajem cez sviatky, potom o to viac musím držať diétu, čo je pre mňa to najhoršie z celej prípravy. Papám kuracie mäso, ryby, vajíčka, zeleninu, ryžu... Obmedzila som sacharidy. Keď som už na tom veľmi zle, tak si ráno dám trochu sacharidov po tréningu, ale skôr idem na bielkovinách a prípadne si dám na naštartovanie metabolizmu cez víkend nejaké chutné dobré vypapávacie jedlo. Pre mňa je takým jedlom aj obyčajná ryža s trochou džemu, medu, škorice, alebo hrozno, zmrzlina, ale minule som mala aj pizzu, aj keď takú zdravšiu. Potom sa však znovu vrátim do môjho striktného systému stravovania. Vlastne, ja sa celoročne zdravo stravujem, len mimo prípravy je toho podstatne viac.

 

Niekedy pred dvomi rokmi si mi povedala, že rada drepuješ. Stále to platí?

Drepy mám rada, ale určite nie v príprave. Keď som už na takej horšej diéte, tak ich moc nemusím. Hlavne, čo nemám rada, tak to sú výpady, ktoré by som v diéte najradšej vylúčila, ale je to účinne. Celkovo je tréning nôh pre mňa v diéte náročný, mimo diéty je to super, ale v diéte nevládzem.

 

Kvalitne sa pripraviť bez doplnkov výživy, to je zrejme len utópia. Po tej tvojej negatívnej skúsenosti s tým nešťastným suplementom, nemáš obavu z toho, či v tom danom produkte, ktorý sa javí ako bezpečný, náhodou znovu niečo nevyskočí?

Ovplyvnilo ma to tak, že teraz sa už bojím všetkého. Ak mám pravdu povedať, skoro nič neberiem, mám čisté bielkoviny a akurát, čo používam, tak to sú beceačka a L-carnitine. Dokonca si už nedávam ani proteínové drinky. Samozrejme, vitamín C, zinok, selén a takéto veci, tak to beriem ako bežný človek. Takže nič si nedávam, aby som nemala stresy z toho, či v nejakom suplemente niečo je, alebo nie je. Lebo veľakrát je na obale napísané niečo a až neskôr človek zistí, že toto tam zabudli dopísať...

 

Druhú časť rozhovoru uverejníme zajtra!

 

Autor: Ľubomír Chochula