Magazín
Bikiny fitness – vlajková loď z hľadiska úspešnosti
dátum: 29.05.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Pred necelými dvomi týždňami skončený európsky šampionát v kulturistike a fitness (na tom istom pódiu súťažili od 14. do 17. mája muži, juniori, ženy, juniorky, pretekári masters i vozíčkari) v španielskom letovisku Santa Susanna potvrdil známy trend, že kategória bikiny fitness je z hľadiska úspešnosti vlajkovou loďou slovenského fitness.

Po troch súťažných dňoch sme mali na konte len tri cenné kovy: Andrej Varga v klasickej kulturistike do 175 cm (striebro), Igor Kočiš v športovej kulturistike do 70 kg (striebro) a Nikola Blahušiaková v juniorskom bodyfitness do 163 cm (striebro). Bolo to málo, ale všetci sme vedeli, že sa to v záverečný deň podujatia výrazne zmení. Nedeľňajšiu medailovú erupciu začali fitnesky – Tatiana Kožuchová v juniorskom fitness nad 163 cm (striebro), Dominika Multáňová v juniorskom fitness do 163 cm (bronz) a Kateřina Seidlová v juniorskom fitness nad 163 cm (bronz). To potešilo, ale na zlatú medailu sme si ešte museli počkať. Čo však muselo prísť, to prišlo.

Naše bikinárky to pekne rozbalili už v juniorskej súťaži. Po prvý sa na ME hrala slovenská hymna zásluhou triumfu Sabíny Plevákovej v bikiny fitness juniorky do 160 cm, pričom na bronzovom stupni sa umiestnila iba 17-ročná Vanessa Hrubovčáková. V poradí druhé zlato pre Slovensko vybojovala Timea Trajteľová (boli to jej premiérové preteky na medzinárodnej scéne po prestupe do SAKFST) v bikiny fitness juniorky do 166 cm, jej reprezentačná kolegyňa Denisa Hargašová dostala bronzovú medailu a ďalšia Slovenka Klaudia Medžová bola šiesta. Slovenskú spanilú jazdu zavŕšila Pleváková absolútnym triumfom v juniorských bikinách. Slovenky sa nestratili ani v kategórii masters open. Stanislava Prítrská sa stala vicemajsterkou Európy a Monika Rosenbergerová skončila štvrtá. Tým zďaleka neskončil medailový koncert našich bikinárok. V ženskej kategórii sme nadviazali na predošlé úspechy. Multiúspešná Pleváková nenašla premožiteľku ani v bikiny fitness ženy do 160 cm, v kategórii do 163 cm bola Ľubica Bérešová (debutovala na ME) na druhom mieste a na tretej priečke sa umiestnila Stanislava Prítrská. V kategórii do 166 cm zvíťazila Denisa Hargašová, v kategórii do 169 cm visela strieborná medaila na krku Valérii Marčišovskej a šiesta skončila Jana Milová, v kategórii nad 172 cm získala bronz Olívia Pohanková.

Summa summarum – z celkového množstva 18 našich medailí na ME získali bikinárky až 12 cenných kovov, konkrétne päť zlatých (z toho jeden absolútny titul), tri strieborné a štyri bronzové kovy. Čo k tomu viac dodať? Hádam len to, že celý svet nám závidí tak krásne a úspešné fitnesky. Značka Made in Slovakia stojí v ratingu aj po ME 2015 veľmi vysoko...

Na záver chcem povedať len to, že som bol po prvý raz na ME. Do Santa Susanny som išiel trochu s obavami, ako to celé dopadne, ale domov som sa vrátil nabitý neskutočným pocitom spolupatričnosti. Môžem s čistým svedomím a rukou na srdci skonštatovať, že máme skvelých pretekárov a pretekárky, nemám na mysli iba výsledky, ale aj ľudský rozmer. Sú to osobnosti hodné mena reprezentant. Bol som na nich a stále som hrdý. Oceňujem, ako asociácia SAKFST pracuje so svojimi športovcami, ako sa jej darí vysielať na súťaže správne tímy, ktoré potom robia dobré meno Slovensku. To nie je náhoda, je to odzrkadlenie profesionálneho prístupu a praxou overenej koncepcie.

 

Autor: Ľubomír Chochula