Magazín
Lenártová-Revajová zachránila víťazku
dátum: 26.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská profesionálka Natália Lenártová-Revajová (medzi amatérkami bola 2 x majsterka sveta a 3 x majsterka Európy) skončila na profi súťaži Europa Supershow na celkovej 14. priečke v kategórii Pro Figure. Z Dallasu sa vrátila pred týždňom. Ako hodnotí svoje vystúpenie na tomto podujatí a na akých súťažiach sa ešte zúčastní?

Súťaž v Dallase bola zorganizovaná veľmi dobre, ako je v Amerike dobrým zvykom. O všetko je postarané, mejkap, farbenie tela a pod, samozrejme za poplatok. Pripravovala som sa dobre, mala som trojfázové tréningy, ale forma nebola taká, ako by som si želala. Nechcem, aby to vyznelo ako výhovorka, ale v USA som sa nenaštartovala na tamojší čas, mala som problém s aklimatizáciou, veľmi som sa v noci nevyspala a bola som preto unavená. Navyše, v závere prípravy som trpela bolesťami chrbta. V mojej kategórii štartovalo 28 dievčat a poraziť 14 z nich, to je nie je zlé. Hlavný rozhodca mal celkom dobré oko, lebo súťažiace, ktoré skončili v prvej päťke, sa páčili aj mne. V Amerike som bola s mojím trénerom Milanom Čížekom (zároveň je prezidentom SAKFST – pozn. red.). Môj manžel, ktorý prežíva súťaže oveľa horšie ako ja, tohto roku zostal doma, čo bolo hádam aj dobré, lebo by bol nešťastný. Keďže vidí, koľko energie dávam do tréningu, doprial by mi lepšie umiestnenie.

Víťazkou sa stala Dana Ambroseová. Čo hovoríte na ňu?

Bola veľmi dobre pripravená, trochu tvrdšia. Mám s ňou taký bizarný zážitok. Stáli sme v topánkach na na vysokých podpätkoch, ona sa pošmykla na nejakom oleji a rovno mi padla do náručia. V tej chvíli som mala pevnejší postoj a zachránila som ju pred pádom. Poďakovala mi, že som ju chytila. Asi mi pribudla nová kamarátka (smiech).      

V rebríčku, z ktorého postúpi prvých päť na Olympiu, ste boli k 18. augustu na 10. mieste. Mohli by ste ešte postúpiť na Olympiu?

V Amerike bude ešte niekoľko súťaží, kde dievčatá môžu zamiešať poradím v rebríčku, ale ja chcem štartovať už len na jedných pretekoch v tomto roku. Konkrétne vo fínskom Lahti na Nordic Pro (31. 8. – 1. 9.).

S akými ambíciami tam pôjdete?

Tvrdím, že ten, kto nechce zvíťaziť, nech ani nejde na preteky. V profi to je niekedy veľká neznáma. V amatérskych súťažiach som vedela, ktoré dievčatá môžem poraziť, ale medzi profesionálkami je to zložitejšie. Záleží na forme i na tom, kto je hlavný rozhodca a čo on preferuje. V profi tábore zohráva väčšiu úlohu subjektivita rozhodovania ako u amatérov.    

V budúcom roku (4. 5.) sa v Žiline uskutoční Mozolani Pro Classic. Je vaším cieľom štartovať na tomto podujatí?

Pochopiteľne, láka ma súťažiť na Slovensku. Budem mať určitú výhodu, nemusím nikam cestovať a strácať hodiny lietaním za oceán, nemusím sa aklimatizovať, nemusím mať bezsenné noci a budem mať viac času na oddych. V príprave urobím všetko pre to, aby som bola na Mozolani Pro Classic v dobrej forme. Ešte pred touto súťažou možno budem štartovať na profesionálnom Arnold Classic v USA. To je nádherné podujatie, na ktorom sa o nás starajú ako o princezné a všetko tam máme zabezpečené. Porozprávam sa s mojím trénerom, čo si o tom myslí.

Medzi profesionálkami ste od roku 2010. Splnili sa vaše túžby?

Súťažiť v profi je úplne niečo iné ako na amatérskej scéne. Spočiatku som bola prekvapená, že som medzi profesionálkami obsadzovala miesta, na aké som na amatérskych ME či MS nebola zvyknutá. Ale nie som sklamaná. Po 13 rokoch súťaženia mám už dávno svoje túžby a ciele splnené, hoci by som bola rada, keby som sa dostala na Olympiu a ukončila tam svoju kariéru. Moje súperky v porovnaní so mnou súťažia oveľa kratšie. V Amerike to majú dievčatá jednoduchšie, ako vstúpiť do profi. Stačí im vyhrať domáci šampionát a automaticky sa stanú profesionálkami. Naša cesta je zložitejšia. Nie je to ani lacný špás. Dievčatá z Európy prídu do Ameriky na 2 až 3 mesiace a počas tohto obdobia tam absolvujú nejaké súťaže. Ja si to nemôžem dovoliť, mám svoju rodinu, svoj biznis.

Kto vás podporuje?

Podporuje ma celá moja rodina, manžel i sedemročná dcérka Karin. Odporučila by som jej, aby v juniorskom veku robila fitness a potom medzi ženami bikiny fitness, ale zatiaľ nemá záujem a bojkotuje všetky moje snahy o šport. Čo sa týka biznisu, podnikáme v hotelierstve (hotel a reštaurácia), kde nám pomáha moja sestra, na ktorú sa môžeme spoľahnúť a máme ku nej dôveru.

Ako profíčka trénujete viac?

V podstate je to rovnaké. Musím sa dostať do takej formy, ktorá by oslovila hlavného rozhodcu, čo nie je jednoduché, lebo neviem, akého dostanem a čo bude preferovať. Rozhodcovia tu nemajú radi príliš tvrdé dievčatá, ako sú na MS, ale ani veľmi mäkké. Hlavný rozhodca má hlavné slovo, koho vytiahne. V profi súťažiach je väčšia subjektivita pri rozhodovaní, ale to som už spomínala...

Ktorý úspech v Pro Figure si ceníte najviac?

Štvrté miesto na Arnold Classic Europe v roku 2012.

Ľubomír Chochula

Fotot. ronnie.cz