Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST po M-SR v kulturistike mužov
dátum: 11.05.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po majstrovstvách Slovenska v kulturistike a klasickej kulturistike mužov, ktoré sa konali v Dubnici nad Váhom (9. 5.), sme sa porozprávali s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom.

Na snímke je šéf SAKFST Milan Čížek druhý zľava.

 

Ako sa vám páčil slovenský šampionát?

Po organizačnej stránke to bola veľmi dobrá súťaž, ktorá mala rýchly priebeh. Bolo to vydarené podujatie aj po športovej stránke. Naši reprezentanti presvedčili, že sú najlepší. Pretekári, ktorých mal štátny tréner Ľuboš Matejička pod dohľadom od januára až doteraz, ukázali dobrú formu. Preto nominačná komisia SAKFST v plnej miere súhlasila s názorom štátneho trénera. Myslím si, že reprezentanti boli naozaj veľmi dobre pripravení.

 

M-SR boli nominačnou súťažou na ME v Santa Susanne (13. - 17. 5.).

Na 'Európe' nás budú reprezentovať títo pretekári: v kulturistike do 70 kg Miroslav Škadra a Igor Kočiš, do 80 kg Norbert Zajac, do 85 kg Jozef Nagy, v klasickej kulturistike do 175 cm Andrej Varga, nad 180 cm Peter Bella a Martin Hyben. Niektorí sú A-tím, niektorí B-tím. Chceli sme dať šancu väčšiemu počtu pretekárov, hlavne tým mladým ako Hyben či Zajac (obaja B-tím), ktorý prechádza z juniorskej kategórie do mužskej, aby si to oťukali. V prípade, že budú mať zodpovedajúci výsledok, tak im preplatíme náklady. Rovnaké kritérium platí aj v prípade juniorov či žien. Samozrejme, našich špičkových pretekárov posielame na európsky šampionát ako áčko.

 

Čo očakávate od kulturistov na 'Európe“?

Pevne verím, že buď Škadra alebo Kočiš si vybojuje medailu v kulturistike do 70 kg. Najlepšie by bolo, keby sa to podarilo obom. Uvidíme, ako sa bude dariť Jožovi Nagyovi. Jožo je pekný symetrický kulturista. Na ME bude debutovať. Každý, kto sa postaví po prvý raz na pódium ME, je tam rozklepaný, svoje zohráva psychika, nervy. Tieto všetky faktory vplývajú na formu. Vylučovanie veľkého množstva stresových hormónov dokáže formu úplne zdegradovať a vtedy celá príprava je nanič. Je to špecifikum tohto športu. Ale verím, že štátny tréner, ale aj ja osobne a celé vedenie asociácie, ktoré tam pôjde, sa ho budeme snažiť ukočírovať, aby nebol vo veľkom napätí. Videl som pretekárov, ktorí dva dni pred majstrovstvami sveta boli v top forme a len vďaka stresu a týmto problémom skončili dokonca za bránami finále.

 

Čo očakávate od juniorov a žien?

Verím, že v každej kategórii, či už sú to ženy, muži alebo juniori, získame nejakú medailu. Od junioriek očakávam vynikajúce výsledky. Aj v kategórii žien máme svoje medailové želiezka v ohni. Čo sa týka juniorov, Oravec i Filip majú tiež šancu uspieť.

 

Oravec je špecifický prípad. Na juniorských M-SR v Hnúšti (18. 4.) nepresvedčil, ale napokon dostal dôveru.

V Hnúšti dostal podmienku, že ak sa do dvoch týždňov výrazne nezlepší, nebude nominovaný. Kontrolu formy mal v piatok 1. mája v Nitre v predvečer M-SR žien. Ja som ho osobne nevidel, ale štátny tréner Peter Meško i členovia nominačnej komisie ma informovali, že sa zlepšil a že ak v ďalších dňoch bude naďalej napredovať, môže mať na ME veľmi dobrú formu. Aj pre Oravca to bude premiéra na ME. Aj jeho bude treba usmerniť a starať sa o neho, čo sa týka formy a týchto náležitostí.

 

Bude Slovensko znovu raz hrdé na kulturistov a fitnesky?

Verím, že to dobre dopadne a budeme všetci spokojní. Hneď po ME si vyhrnieme rukávy a budeme sa pripravovať na jesenné MS. Práca v rámci asociácie je nekonečný príbeh...Tréneri musia s pretekármi stále pracovať.

Autor: Ľubomír Chochula

 

NOMINÁCIA NA ME 2015:

MUŽI

Kulturistika do 70 kg: Igor Kočiš a Miroslav Škadra

Kulturistika do 80 kg: Norbert Zajac (B-tím)

Kulturistika do 85 kg: Jozef Nagy

Klasická kulturistika do 175 cm: Andrej Varga

Klasická kulturistika nad 180 cm: Peter Bella a Martin Hyben (B-tím)

Physique: Tomáš Urge

Štátny tréner: Ľuboš Matejička

 

JUNIORI A JUNIORKY

Kulturistika: Dávid Oravec a Radoslav Filip

Klasická kulturistika: Dávid Cap

Fitness: Dominika Multáňová (A-tím), Kateřina Seidlová, Tatiana Kožuchová (obe B-tím)

Bodyfitness: Nikola Blahušiaková (A-tím)

Bikiny fitness: Sabína Pleváková, Denisa Hargašová (obe A-tím), Vanessa Hrubovčáková, Klaudia Medžová, Timea Trajteľová (všetky B-tím)

Štátny tréner: Peter Meško


ŽENY

Fitness do 163 cm: Dominika Multáňová (A-tím)

Bodyfitness do 163 cm: Elena Masaryková (A-tím)

Bikiny fitness do 160 cm: Sabína Pleváková (A-tím)

Bikiny fitness do 163 cm: Ľubica Bérešová, Stanislava Prítrská (obe A-tím)

Bikiny fitness do 166 cm: Denisa Hargašová (A-tím)

Bikiny fitness do 169 cm: Valéria Marčišovská, Jana Milová, Olívia Čambalová (všetky B-tím)

Bikiny fitness do 172 cm: Saskia Cakoci (B-tím)

Bikiny fitness nad 172 cm: Olívia Pohanková (A-tím)

Štátna trénerka: Natália Lenártová-Revajová