Magazín
Šéf SAKFST očakáva kvalitnú súťaž v Trenčíne
dátum: 22.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
S Natáliou Lenártovou-Revajovou, ktorá súťaží v kategórii Pro Figure, bol v Dallase na profesionálnych pretekoch Europa Supershow aj jej tréner a prezident SAKFST v jednej osobe Milan Čížek, ktorého sme po návrate na Slovensko oslovili.

Ako hodnotíte účinkovanie vašej zverenkyne na tejto profesionálnej súťaži?

Zvláštnosťou bolo, že súťaž trvala dva dni, čo na profesionálnych podujatiach nebýva. To bolo trochu komplikované, ale bolo už dopredu jasné , že to tak bude.  Vzhľadom na to, že sme tieto preteky brali ako prípravu na súťaž vo fínskom Lahti (Nordic Pro, 31. 8) mala Natália obstojnú formu. Semifinálový výsledok (14. miesto – pozn. red.)  je v tej silnej konkurencii reálnym ohodnotením jej formy.

Vraj ste mali nejaký problém na letisku?

Keďže v tom čase letelo veľa lietadiel do Dallasu, nestihli sme prezentáciu na súťaž. Na imigračnom, kde s vami robia pohovor, sme čakali príliš dlho, ale inak bolo všetko OK. Večer sme tam prišli trochu neskôr, ubytovali sme sa a ráno sme všetko vybavili, čo sa týka prezentácie a týchto záležitostí. A tak Natálii nebránilo nič, aby sa súťaže zúčastnila.

Na budúci rok bude v Žiline Mozolani Pro Classic (4. 5. 2014). Štartovať doma na Slovensku, to je veľká výzva pre Natáliu, nie?

Zatiaľ to smeruje tak, že by na Mozolani Pro Classic mala štartovať. Ako ju poznám, určite urobí všetko pre to, aby mala doma najlepšiu formu.  V najlepšom svetle sa zatiaľ medzi profesionálkami predstavila vlani na jeseň na Arnold Classic Europe, kde obsadila 4. miesto. Koľko rokov bude ešte súťažiť, to záleží na nej, ale budúci rok určite ešte potiahne a potom sa uvidí. Je dobré, že má chuť súťažiť. Formu má niekedy lepšiu, niekedy horšiu.

Prelaďme teraz na amatérsku scénu. Blíži sa nominačná súťaž na MS vo fitness, bodyfitness, bikiny fitness a kulturistike žien, ktorá sa uskutoční 8. septembra v Trenčíne.

Našťastie, zatiaľ nemám žiadne informácie, že by niekto mal mať nejaké problémy. Všetci sa snažia čo najlepšie pripraviť na "nominačku". Vzhľadom na to, že na medzinárodných pódiách dosahujeme vynikajúce výsledky a máme dosť kvalitných pretekárok, očakávam, že táto súťaž bude na vysokej úrovni. Bude tam pretlak pretekárok, ale verím, že tréneri vyberú tie dievčatá, ktoré budú mať reálnu šancu na nejaký úspech na svetovom šampionáte v Kyjeve (13. – 16. 9.).  Optimistický variant počíta s účasťou 11 športovkýň na MS (7 bikiny fitness, 2 fitness, 1 bodyfitness a 1 kulturistika), ale to musia pretekárky potvrdiť práve na nominačných pretekoch. V tento deň bude v Trenčíne aj reprezentačný zraz v kulturistike a klasickej kulturistike mužov. Pre adeptov na štart na MS v kulturistike (4. – 8. 11., Marakéš v Maroku)  a na MS "klasikov" (15. – 18. 11., St. Pőlten v Rakúsku) to bude posledná previerka pred nominačnou súťažou (26. 10., Tatranský pohár v Poprade). Uvažujeme, že na svetové šampionáty pošleme 4 kulturistov a 2 "klasikov".

V Amerike sú súťaže v kategórii physique populárne. Na Slovensku je to inak...

Mám k tomu možno zvláštny postoj, ale mňa physique neoslovilo. Nemyslím si, že slovenská kulturistika by sa mala uberať touto cestou.

V roku 2014 si pripomenieme 50. výročie kulturistiky v Československu...

Päťdesiate výročie oficiálneho uznania kulturistiky ako športu v rámci ČSTV za bývalého Československa je hodné osláviť. Na túto príležitosť sme vybrali súťaž Mozolani Classic v Žiline, aby tie osobnosti z histórie, ktoré pozveme, mohli vidieť ten progres, aký urobila kulturistika za to obdobie. Chceme oceniť tých, ktorí si to zaslúžia, ktorí sa najviac pričinili o rozvoj československej a slovenskej kulturistiky.

Ľubomír Chochula

Fotot: Eastlabs