Magazín
Rozhovor s prezidentom SAKFST Milanom Čížekom
dátum: 24.03.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Po reprezentačnom zraze v Bánovciach nad Bebravou (21. 3.) sme oslovili prezidenta SAKFST Milana Čížeka, ktorý s úrovňou zrazu vyslovil spokojnosť vzhľadom na to, koľko času zostáva do súťaží.

Na snímke zľava sú: Igor Kočiš, Miroslav Škadra, Norbert Zajac, Jozef Nagy a Tomáš Tabačiar.

 

Kto vás z mužov na zraze najviac zaujal?

V dobrej forme bol Nagy, Tabačiar, ale vidieť, že aj ostatní chlapci urobili kus roboty v porovnaní s minulým zrazom (21. 2.).

 

Už pred mesiacom prišiel na zraz päťdesiatnik Adam Cibuľa, ktorý sa predstavil aj teraz v Bánovciach. Má šancu?

Zlepšil sa, pracuje na sebe, s trénerom Ďubekom sa snaží, aby forma bola dobrá. Adam má veľkú nevýhodu v tom, že na ME zrušili kategóriu do 65 kg. Pokiaľ by štartoval v kategórii do 70 kg, mal by veľkých konkurentov v rámci Slovenskej republiky, Škadru a Kočiša. V súčasnom období sa mi zdá byť nie celkom priechodné, aby ich zdolal. Ale Cibuľa by mohol štartovať v kategórii klasikov. Pri jeho výške 160 cm a hmotnosti 60 kg by tam mohol mať celkom dobrú formu. Nebolo by to na škodu vyskúšať. Cibuľa mal najlepšiu formu vtedy, keď sa stal medailistom na MS, keď získal bronz v kategórii kulturistika do 60 kg. Vtedy mal životnú formu. Keby to dokázal urobiť aj teraz, mohol by medzi klasikmi dosiahnuť dobrý výsledok. Toto je jediná schodná cesta pre neho (klasická kulturistika), aby mohol štartovať na ME. V kategórii masters je ešte horšia situácia, lebo tam je kategória do 80 kg i nad 80 kg a on so svojimi 64 kg by veľkú šancu nemal. Pred niekoľkými rokmi štartoval na MS masters a skončil tam horšie ako na MS mužov. Klasika je pre neho najprijateľnejšia, kde by sa mohol momentálne uchytiť.

Na snímke je Adam Cibuľa.

 

Ktoré dievčatá boli najlepšie?

Čo sa týka dievčat, bolo to trochu skreslené tým, že bikinárky Pleváková a Čambalová, ako aj fitneska Multáňová štartovali na Arnold Classic 2015 v USA, čiže ich forma bola zodpovedajúca tomu. Ostatné dievčatá formu iba dobiehajú. Pleváková a Hargašová boli mimo (myslené ako pochvala), predpoklad mať dobrú formu mala Berešová, Cakoci bola celkom fajn, výrazne sa zlepšila aj Pohánková, aj keď tam ešte sú rezervy, uvidíme, čo urobí Prítrská za mesiac, zatiaľ to bolo slabšie, ale Stanka sa vie zaprieť a vie kus veľmi dobrej práce za posledný mesiac urobiť.

 

Pristavte sa pri Saskii Cakoci, je to nová tvár...

Je to pretekárka nášho oddielu (Veterinary Bodybuilding Club Košice – pozn. red.), cvičí už dlhšiu dobu a tohto roku sa rozhodla, že to skúsi aj súťažne. Má dobrú podporu, čo sa týka rodinného zázemia. Uvidíme, čo z toho bude. Teraz to vyzerá celkom sľubne, ale na nominačnej súťaži budú všetky dievčatá dobré. Niektoré z nich, ktoré dnes ešte trochu zaostávajú, napríklad Prítrská či Kuglerová poznajú samé seba veľmi dobre, súťažia už viac rokov, vedia, kedy majú do toho šliapnuť do maxima, aby formu vyladili práve na nominačné preteky.

 

Ako by ste zhodnotili juniorov?

Chlapci-kulturisti neboli zlí, celkom sa na to dalo pozerať. Juniorky Multáňová (fitness), Pleváková i Hargašová (obe bikiny fitness) sú prakticky jednotkami aj v ženskej kategórii. Celkom dobrú formu mali aj ostatné bikiny fitnesky, ale v tejto kategórii je veľká konkurencia. Pre bikinárky sú na juniorských ME vyhradené tri miesta v A-tíme, pričom Pleváková a Hargašová pravdepodobne v áčku zostanú. O to posledné miesto v áčku bude bojovať päť dievčat.

 

Koľko pretekárov a pretekárok vyšle asociácia na EBFF majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia 13. - 18. 5. v Santa Susanne, kde budú mať svoj šampionát muži (kulturistika, klasická kulturistika, mens physique) i ženy (fitness, bodyfitness, bikiny fitness, womens physique), ale aj juniori a pretekári kategórie masters?

Ani približne nebudem môcť povedať počet. Konečný výber sa spraví zo širšieho kádra reprezentácie, ktorý sme určili na tomto zraze. Štartovať na 'Európe' bude ten, kto bude mať formu, kto bude dobrý. V pondelok (23. 3.) začneme pracovať na letenkách, posielame Preliminary Entry Form, to znamená takú správu usporiadateľovi, koľko ľudí plánujeme poslať v tých jednotlivých kategóriách, juniori, muži, ženy a masters. Máme nejaký počet, do ktorého sa musíme vtesnať. Objednávame letenky, tie sú síce na meno, ale vzhľadom na to, že sme skupina, budeme môcť ešte posledný týždeň pred odletom zmeniť v prípade potreby niektoré mená.

 

Myslíte si, že bude dostatočný záujem aj o B-tím? Na rozdiel od A-tímu si béčkari náklady súvisiace s ME hradia z vlastného vrecka. Predsa len ide o nemalú investíciu, hoci je tam perspektíva, že v prípade medailového umiestnenia im tie náklady SAKFST vráti...

Vždy sme sa snažili, aby pretekári B-tímu nešli na šampionát na výlet. Veľakrát sa stalo, že pretekári B-tímu dokonca získali medailu ako vlani Kuglerová na ME a Brutenič i Hargašová na MS. Napríklad v kategórii bikiny fitness je šesť miesteniek pre pretekárky, ktoré na ME 2015 môžu štartovať ako A-tím, ale my máme možno sedem-osem rovnocenných bikinárok, čiže tie dievčatá, ak budú spĺňať tie najvyššie požiadavky na formu, tak samozrejme budú môcť štartovať v B-tímu.

 

Bude na 'Európe' povolený dvojitý štart, z ktorého vlani ťažili bikiny fitnesky Pleváková (juniorská absolutka a zlato medzi ženami), Kandráčová (juniorské striebro a 4. miesto medzi ženami) i Guľášová (juniorský i ženský bronz)...

Určite áno, ale zasa ani juniorky nemajú vyárendované miesto medzi ženami. Čiže aj Hargašová s Pleváková musia preukázať takú formu, že sú lepšie ako bikiny ženy. Majú relatívne dosť veľkú konkurenciu, ako som povedal sedem-osem našich dievčat je takých, ktoré by mohli na ME získať medailu. Tak, ako sme to spravili vlani na v Santa Susanne, vtedy všetky tri naše juniorské bikinárky, Pleváková, Kandráčová a Guľášová, sa dostali aj do ženského finále, dve z nich dokonca v ženskej kategórii vybojovali medailu, takisto to urobíme aj tohto roku.

 

Existuje možnosť, že by na ME prvý raz štartoval nejaký Slovák v kategórii mens physique?

Do širšieho kádra sme vybrali dvoch chlapcov, ktorí by pri rapídnom zlepšení formy mohli na 'Európe' štartovať. Niekto si myslí, že physici sú chlapci, ktorí prišli z ulice alebo pláže, ale aj oni musia tvrdo trénovať. Samozrejme, že trénujú inak ako kulturisti, sú tam iné predispozície a iné faktory, ktoré rozhodujú o úspechu a neúspechu pretekára. Zatiaľ to nevyzerá tak, že by sme mali pretekára, ktorý by na ME mohol zasiahnuť do boja o medaily, ale necelé dva mesiace do 'Európy' sú veľmi dlhá doba. Myslím si, že sa ešte dá niečo spraviť a z tých dvoch by niečo mohlo byť.

 

Onedlho sa začne šnúra jarných domácich súťaží. Najskôr majstrovstvá Slovenska juniorov v Hnúšti (18. 4.), ďalej Mozolani Pro Clasic 2015 v Bratislave (25. 4.), potom majstrovstvá Slovenska žien v Nitre (2. 5.) a majstrovstvá Slovenska mužov v Dubnici nad Váhom (9. 5.). Očakávate na týchto podujatiach divácky záujem adekvátny dôležitosti týchto súťaží?

Som presvedčený, že áno. V Hnúšti sa pred dvomi konala súťaž v malej hale, potom to dali do väčšej a aj tá bola preplnená, sú tam organizátori a zanietenci, ktorí sa kulturistike venujú 30-40 rokov, je tam zázemie i výrazná podpora magistrátov miest Rimavská Sobota a Hnúšťa. Myslím si, že preteky v Hnúšti budú po organizačnej stránke určite veľmi dobre pripravené. Verím, že hala bude zasa plná. Mozolani Classic – štandardne je to súťaž, o ktorú diváci majú záujem. Prostredie v Istropolise bude viac prijateľnejšie pre súťaže ako zimný štadión alebo tá športová hala spred dvoch-troch rokov v Žiline. Verím, že Bratislavčania prídu na súťaž a bude tiež vypredané. Magnetom budú amatéri, ale aj profesionáli. Nitra – každoročne boli majstrovstvá Slovenska žien pod Zoborom vypredané, preto nevidím dôvod, prečo by to teraz malo byť inak. Zvlášť, keď kategória bikiny fitness zažíva boom, stále viac dievčat chce súťažiť, je to veľmi populárna kategória. Nepredpokladám, že by v Nitre bolo čo len jedno voľné miesto. A to aj napriek tomu, že vlani presunuli túto súťaž do väčších priestorov, do športovej haly, kde je väčšia kapacita a kde budú preteky aj teraz. Dubnica nad Váhom – v tomto meste sa v minulosti konalo niekoľko veľkých súťaží. Preteky v kulturistike tu majú tradíciu. Dubnica je tiež baštou slovenskej kulturistiky. Verím, že športová hala bude vypredaná a že diváci vytvoria vhodné prostredia pre našich reprezentantov. Najlepším ťahákom pre fanúšikov bude to, že chlapci sa ukážu v absolútnej top forme, keďže na pódium vystúpia štyri dni pred odletom do Santa Susanny.

 

Autor: Ľubomír Chochula