Magazín
Marcový reprezentačný zraz ukázal, s kým sa počíta a s kým nie
dátum: 23.03.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V sobotu 21. marca sa v Bánovciach nad Bebravou uskutočnil reprezentačný zraz SAKFST mužov, žien i juniorov. Bol to tretí zraz v jarnej sezóne 2015.

Na zraze vybrali reprezentační tréneri SAKFST (mužov má na starosti Ľuboš Matejička, ženy Natália Lenártová-Revajová, juniorov Peter Meško) na základe aktuálnej formy širší reprezentačný káder. Konečná nominácia na majstrovstvá Európy (koľko pretekárov a pretekárok bude reprezentovať Slovensko na 'Európe', kto do Santa Susanny pôjde z pozície A-tímu a kto ako B-tím) však uzrie svetlo sveta po nominačných pretekoch.

Ako prví budú mať nominačnú súťaž juniori a juniorky, bude to na juniorských majstrovstvách Slovenska v Hnúšti (18. 4. ). Dievčatá, ktoré sa budú cítiť po tejto súťaži nedocenené, môžu oprávnenosť nominácie dokázať na iných súťažiach ako Mozolani Classic 2015 či majstrovstvách Slovenska žien v Nitre.

Ako odznelo na zraze, bikiny fitnesky budú mať až dve nominačné súťaže. Prvá sa uskutoční na Mozolani Classic 2015 v Bratislave (25. 4.), záverečná na majstrovstvách Slovenska žien v Nitre (2. 5.). Fitnesky a bodyfitnesky budú mať nomináciu na M-SR, keďže tieto kategórie nie sú v programe Mozolani Classic 2015. Pre kulturistov a klasických kulturistov budú nominačnou súťažou majstrovstvá Slovenska mužov v Dubnici nad Váhom (9. 5.)

Širší reprezentačný káder

Kulturistika: Kočiš, Škadra, Zajac, Tabačiar, Nagy, Cibuľa, Oravec (junior), Filip (junior), Cigáň (masters), Brosmann (masters)

Klasická kulturistika: Varga, Bella

Mens physique: Lamoš, Űrge

Fitness: Sečkárová-Bunčáková, Multáňová (juniorka), Seidlová (juniorka), Kožuchová (juniorka)

Bodyfitness: Blahušiaková (juniorka), Peťková, Masaryková, Piačková (juniorka), Wagneter (juniorka)

Bikiny fitness: Pleváková (juniorka), Berešová, Hargašová (juniorka), Čambalová, Cakoci, Pohánková, Kuglerová, Prítrská, Milová, Marčišovská, Medžová (juniorka), Mulíková (juniorka), Trajteľová (juniorka), Struhačková (masters), Rosenbergerová (masters)

Womens physique: Horváthová

 

Priehrštie ženskej krásy

Zraz ukázal, že reprezentantky sú na dobrej ceste, aby v správny čas svoju formu dotiahli na čo najlepšiu úroveň. Vo fitness má Slovensko dve stálice. Na Dominike Multáňovej bolo vidno, že má za sebou víťazný štart na americkom Arnold Classic. No a Barbora Sečkárová-Bunčáková je natoľko skúsená pretekárka, o ktorej netreba pochybovať, že to v nasledujúcom období dotiahne do optima. Čo sa týka bodyfitnesiek, Ela Masaryková sa zlepšila, ale zaujali aj Nikola Blahušiaková a Alžbeta Peťková. V bikiny fitness to bolo defilé krásy. Čerstvá víťazka Arnold Classic Sabína Pleváková bola tip-top, pokrok urobila Jana Milová, ale veľmi pekné boli aj ostatné členky širšieho reprezentačného kádra na čele s Denisou Hargašovou a novým zjavom Saskiou Cakoci.

Kulturisti naznačili kvalitu

Norbert Zajac patril k najlepším na zraze, dobrú formu mali tiež Tomáš Tabačiar a Jozef Nagy, ale aj na ostatných reprezentantoch je vidieť, že od minulého zrazu (21. 2.) urobili kus práce. Miroslava Škadru zastavil v príprave vojenský výcvik, ktorý síce netrval dlho, ale menej kvalitná strava počas neho sa podpísala pod formu. Veľmi skúsený Igor Kočiš má predpoklady, aby bol v správny čas v adekvátnej forme, o to sa netreba báť. Na zraze bol aj päťdesiatnik Adam Cibuľa. Nebol zlý, za ostatný mesiac sa zlepšil, dokonca sa povráva sa, že by mohol štartovať na ME medzi 'klasikmi', ale to je otvorené.

Celkovo spokojnosť

Celkovo možno vyjadriť s aktuálnou formou mesiac až mesiac a pol pred vrcholom väčšiny prítomných na zraze spokojnosť. Pokroky oproti predošlým zrazom sú evidentné, hoci u niektorých sú ešte rezervy. Ale tie sa dajú odstrániť. Teraz sa už bude pracovať len s vybraným širším reprezentačným kádrom. Z neho sa urobí výber na ME po nominačných pretekoch. Okrem A-tímu sa znovu vyberie aj B-tím. Pretekári béčka si všetko v súvislosti s ME hradia z vlastného vrecka a v prípade dobrého výsledku (napríklad medailový úspech) im SAKFST náklady vráti. Skúsenosti z minulosti ukazujú, že béčkari a béčkarky nie sú bez šancí. Napríklad na IFBB MS 2014 získali medailu dve bikinárky z béčka, Denisa Hargašová (striebro) a Michaela Brutenič (bronz)... Možný bude aj dvojitý štart, čiže Multáňová či Pleváková, možno aj iné, by mohli štartovať nielen medzi juniorkami, ale aj medzi ženami. Na 'Európe' budú zo Slovenska štartovať len tí, ktorí budú mať dobrú formu, týka sa to aj B-tímu, lebo nikoho do Santa Susanny nevyšlú iba na výlet.

 

Autor: Ľubomír Chochula