Magazín
Kulturista Kováč pripravuje Crossgame
dátum: 13.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Dvadsaťosemročného Petra Kováča považujú za veľmi perspektívneho kulturistu, ktorý štartuje v rámci SAKFST za SP Styling Valča. Jeho trénerom je Svetozár Pavlík. V Mozolani Trainings Fitness Clube na Solinkách v Žiline absolvoval tréning rúk.

Pripravujete sa na tohtoročné majstrovstvá sveta, alebo nie?

Na jeseň nebudem súťažiť. Chcem sa čo najlepšie pripraviť na budúcoročné majstrovstvá Slovenska v kulturistike, ktoré budú súčasťou Mozolani Classic 2014 v Žiline (3. – 4. 5.). Rád by som sa tam nominoval na európsky šampionát. Ešte neviem, v akej hmotnostnej kategórii by som štartoval, ale určite to bude nejaká kategória nad 90 kg.

Ako v súčasnosti trénujete?

Momentálne trénujem podľa pocitu 3 až 4-krát týždenne. Teraz cvičím s ľahšími váhami, mám kratšie prestávky, robím viac opakovaní. Sú to intenzívnejšie tréningy. Trénujem nielen v NorthGyme v Prievidzi, kde pôsobím ako osobný tréner a kde som si otvoril e-shop s doplnkami výživy. Teraz v lete môžem cvičiť aj v Diviakoch nad Nitricou, to je obec blízko Prievidze, kde žijem. V tejto posilňovni nie sú žiadne kladky, cvičím tu väčšinou s jednoručkami a veľkou činkou. V zime sa tam nekúri, vtedy to nie je možné.  

Beriete nejaké doplnky výživy?

Osemdesiatku proteín, aminokyseliny, beceáčka, predtréningové stimulanty, nič výnimočné. Dôležitá je strava, kvalitný tréning a dostatočný spánok.

Čo vás motivovalo zahryznúť sa do kulturistiky a aké úspechy ste dosiahli?

Keďže kúsok od nás bola posilňovňa, začal som tam chodiť a cvičiť. Videl som pokroky na svojom tele, bavilo ma to. V rokoch 2001 a 2002 som pretekal ako junior, potom som mal určitú pauzu, ale od roku 2005 intenzívnejšie trénujem. Ako junior som najlepšie skončil na 3. mieste na majstrovstvách Slovenska v Beckove. Medzi mužmi som v roku 2008 na majstrovstvách Slovenska v klasickej kulturistike do 175 cm obsadil 3. miesto, v športovej kulturistike som v roku 2011 bol na majstrovstvách Slovenska v Bratislave strieborný v kategórii do 90 kg a vlani na slovenskom šampionáte v Košiciach som v kategórii nad 90 kg získal bronz. Na medzinárodnej súťaži som doteraz neštartoval.

Dozvedeli sme sa, že v Prievidzi organizujete nejakú súťaž. O čo konkrétne ide?

Je to silovo-kondičná súťaž pre priaznivcov crossfitu, volá sa North Gym Crossgame. Uskutoční sa 7. septembra v Prievidzi na atletickej dráhy, kde prevezieme činky a prístroje. V prípade nepriaznivého počasia sa súťaž presunie do športovej haly, ale dúfam, že to nebude nutné. Zraz pretekárov bude o 9. h vo fitnescentre North Gym a samotná súťaž by mala odštartovať o hodinu neskôr. Súťažiť môžu jednotlivci, ale aj zmiešané tímy, ktoré sa musia skladať minimálne z dvoch až štyroch ľudí (muž a žena, prípadne muž a tri ženy, alebo traja muži a žena). Štartovné na jedného pretekára je 10 eur a zaplatiť ho treba do 31. augusta. Všetky informácie nájdete na facebooku North Gym Prievidza v udalostiach.

Máte ku crossfitu nejaký vzťah?

Niektoré cviky trénujem, ale hlavne sme chceli urobiť niečo, čo bude zaujímavé pre ľudí. V Prievidzi a širokom okolí také niečo ešte nebolo. Uvidíme, ako sa to uchytí. Nikto sa nemusí báť, treba si to vyskúšať a otestovať si svoje schopnosti. Ženy budú mať iné prevedenie disciplín, ale disciplíny budú u mužov i žien rovnaké. Kulturistickí šampióni Majo Čambal a Ján Soták budú v pozícii rozhodcov strážiť pravidlá, aby prevedenie cvikov bolo správne a aby počet opakovaní sedel. Na záver vyhodnotíme najlepšie družstvá i najlepších jednotlivcov, ktorí dostanú vecné ceny od sponzorov, pričom víťaz zinkasuje finančnú odmenu 1500 eur.

Podporil niekto zo známych osobností túto súťaž aj finančne?

Hokejista Andrej Sekera a futbalista Martin Škrtel. S Andrejom som to vybavoval ja, s ním sa osobne poznám, on je z Prievidze. Martina, ktorý pochádza z Handlovej, oslovil kamarát a tiež to bolo bez problémov.

Text a foto: Ľubomír Chochula