Magazín
Návrat Dominiky Multáňovej k triumfu na Arnolde v USA
dátum: 17.03.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Aktuálna svetová šampiónka v kategórii žien i junioriek vo fitness do 163 cm, 22-ročná Dominika Multáňová svojím víťazstvom na Arnold Sports Festivale v Columbuse (USA), potvrdila, že vo svojej kategórii, ak má optimálnu formu, je neporaziteľná. Niekoľko dní po návrate domov sme ju oslovili.

Dominika Multáňová ako víťazka svojej kategórie je na snímke tretia zľava.

 

Bol Arnold Classic v USA iný ako ten, ktorého si sa zúčastnila v roku 2013?

Arnold Classic Europe 2013, to bola štandardná IFBB európska súťaž. Tu v Amerike to bol rozdiel o 180 stupňov. Všetko bolo úplne inak, ako sme zvyknutí – už od organizácie súťaženia, štvrťobratov alebo pódiá. Všetko bolo na sekundu naplánované. Organizácia bola veľmi dobrá, ale opakujem, bolo to iné, bola to taká šoková terapia. Celkovo som však spokojná, aj s priebehom súťaže aj s tým, ako to mali zorganizované, hoci na začiatku sme nadávali na to. Lenže potom sme si uvedomili, že tam súťažilo 20-tisíc športovcov v 50-tich športoch, čiže, ak by to nebolo zorganizované tak, ako bolo, tak by im to celé vybuchlo. Ale nikto sa s nikým nebavil, súťaž, ide sa, kategória, čísla, ten, kto tam nie je, ten má smolu, dovidenia, ďalší. To bol jeden veľký kolotoč.

 

Nebála si sa toho, že ťa ako Európanku môžu rozhodcovia v USA 'zarezať'?

Priznám sa, že som sa bála trendu rozhodovania, ktorý je v Amerike trochu iný. Keď som sa porovnávala s dievčatami, boli trochu svalnatejšie. Nakoniec som rada, že sa aj v Amerike priklonili k tomu európskemu trendu a že sa mi podarilo zvíťaziť. To bolo super.

 

Aká bola konkurenciu?

V mojej kategórii malo podľa pôvodnej súpisky štartovať 11 dievčat, ale pre zlé počasie niekoľko z nich nemohlo priletieť. Mojimi súperkami boli pretekárky z Ameriky, čiže USA a Kanady. Okrem mňa tam bola z Európy už len jedna pretekárka, ktorá skončila na MS 2014 na bronzovej priečke. Vedela som, čo od nej môžem čakať, ale ostatné som videla po prvý raz a po prvý raz som s nimi súťažila.

 

Páčila sa divákom tvoja voľná zostava?

Nešla som s novou zostavou, na to bolo málo času, predviedla som starú zostavu, ktorá sa podľa mňa páčila. Napokon, vo voľnej zostave som zvíťazila, aj keď nie suverénne. Bolo to náročné. Na pódium som sa dostala až vtedy, keď som už išla na voľnú zostavu. Predtým som sa na pódiu nemohla rozcvičiť, vyskúšať si terén, porovnať veľkosť pódia. Nečudo, že som išla na voľnú zostavu so stresom, ale nakoniec mi to vyšlo a bola som spokojná.

 

Dokonca si mala blízko titul v absolútnom hodnotení fitness...

Jediný bodík mi chýbal k absolútnemu triumfu. Jeden z rozhodcov mi povedal, že ak by som vyhrala, nič by sa nestalo. Môj tréner Ľubo Hečko to odôvodnil tak, že spredu sme boli porovnateľné, bočné pózy a zadné pózy som mala lepšiu ja, čiže mala som vyhrať, ale vyhrala moja súperka (Talianka Girogia Foroni). My to berieme tak, ako sa to skončilo. Samozrejme, že to človeka mrzí, ale vešať sa za to nejdeme, absolútny triumf je len taký bonus navyše, ja si nad tým hlavu nelámem. Vždy hovorím, že absolutka vo fitness je len taká čerešnička na torte. Možno, keby sa hodnotila v absolutke nielen postava, ale aj zostava, dopadlo by to inak, prípadne, keby sme tam mali rozhodcu zo Slovenska, ale to sme už v rovine teórie. Som spokojná, že sa mi podarilo vyhrať moju kategóriu.

 

Teraz ťa na jar čakajú ďalšie výzvy....

Chcela by som na IFBB ME 2015 v Santa Susanne štartovať aj v ženskej aj v juniorskej kategórii. Uvidím, či budem mať dôveru reprezentačných trénerov, či budú dovolené dvojité štarty. Po nominačných pretekoch, juniorské M-SR budú v Hnúšti (18. 4.) a ženské M-SR sa uskutočnia v Nitre (2. 5.), sa určí nominácia na 'Európu'.

 

Pre teba iné ako 1. miesto by bol neúspech, nie?

Neuvažujem tak, že existuje len 1. miesto. Na každú súťaž idem s pokorou. Tejto 'Európy' sa dosť bojím a myslím si, že to bude jedna z najťažších súťaží, aké som absolvovala, zvlášť medzi ženami, lebo viem, že sa pripravujú veľmi dobré dievčatá. Niektoré z nich neštartovali na MS. Bude to zaujímavá zmes z veľkej konkurencie. Bude to veľmi ťažká súťaž a obhájiť len medailovú pozíciu bude veľmi náročné.

 

Už opäť trénuješ naplno?

Po návrate som skoro 10 dní necvičila, potom som sa pomaly rozcvičila a už sme sa v tréningovom procese vrátili späť, do štandardného cviku. Tempo tréningu a váhy upravujeme v súlade s formou. Uvidíme, ako sa to bude vyvíjať. Je ešte mesiac do nominačnej súťaže a potom bude ešte mesiac do ME, čiže toho času je veľa. Preto musíme byť opatrní, aby sa forma nepokazila, aby sme to príliš nepredrali. Tie tréningy prispôsobujeme aktuálnemu stavu.

 

Aká bude tá tvoja nová voľná zostava?

Na jar chcem štartovať s novou voľnou zostavou. V porovnaní so starou voľnou zostavou to bude niečo iné, ale na druhej strane, stále to bude také štandardné. Bude to síce trochu rýchlejšie, ale na druhej strane stále zostanem pri mojich pomalých osvedčených veciach. Uvidím, ak to bude nakoniec vyzerať. Mám pocit, že tých pomalých a sladkých verzií je už na trhu veľa. Veľa dievčat na to presedlalo.

 

Chceš súťažiť aj na jeseň?

To je otvorené a súvisí to s tým, ako dopadnem na jar. Bola by som veľmi rada, keby sa mi podarilo štartovať v Baku na Európskych olympijskych hrách. Pozerala som si propozície a bude tam fitness open, v ktorom môže štartovať len jedna fitneska zo Slovenska. EOH sa uskutočnia 18. júna. To je skoro mesiac po 'Európe', uvidíme, aká bude forma, či to potiahnem až do toho Baku, prípadne aj celú jesennú sezónu.

 

Autor: Ľubomír Chochula