Magazín
Kokoška je spokojný, ako napreduje v príprave
dátum: 12.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Slovenský reprezentant v kulturistike Peter Kokoška je v príprave na novembrové majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia v Maroku (4. – 8. 11.). Pretekár Dynamicu Dolný Kubín a majster Európy z roku 2010 absolvoval 8. augusta v Mozolani Trainings Fitness Clube na Solinkách v Žiline už svoj druhý prezentačný tréning.

Z čoho pozostával váš tréning?

Cvičil som prsia a brucho. Mojím základným cvikom na prsia sú tlaky hore hlavou  na stroji, čo upredňostňujem pred benchovou lavičkou. Nebolo tomu inak ani tu u Andreja. Bolo to 6 až 7 sérii. Potom som prešiel na rozpažovanie hore hlavou (4 série). Počet opakovaní bol 8 až 14. Tretím cvikom bol peck-deck – 5 sérii a 15 až 18 opakovaní. Robil som to s trochu ľahšou váhou, ale o to intenzívnejšie. Nakoniec som si dal na nejaké dopumpovanie tlaky dole hlavou s jednoručkami (3 série). Potom som sa zameral na brucho. Zdvíhal som nohy na hrazde (5 sérii) a následne som cvičil brucho na dvoch strojoch (po 5 sérii). Počet opakovaní bol medzi 15 až 20. Na záver tréningu som zvolil 15-minútové kardio na schodoch.

Trénovali ste v Žiline v období, keď vonku panovali tropické teploty. Je zložitejšie trénovať v horúcom počasí?

Skúseností mám už dosť, veď v kulturistike súťažím od roku 1998, ale napriek tomu, samozrejme je vždy ťažšie, keď je vonku nad 30 stupňov. Každé zlo je však na niečo dobré. Sme v príprave, telo nám viac spáli, vydá viac energie, a tak nám to tak trochu aj vyhovuje. V mojich dvoch fitkách v D. Kubíne mám namontovanú klímu, ktorá je nastavená na nejakých 25 stupňov, takže sa tam dá cvičiť bez problémov.  

Máte pocit, že vaša príprava napreduje dobre?

V podstate som spokojný, ako sa to vyvíja. Už v januári som si naplánoval načasovanie, ako by to v určitých etapách mojej prípravy malo byť a zatiaľ v porovnaní s vlaňajškom mám trochu náskok. Je vždy lepšie byť v predstihu. Už na minulom reprezentačnom zraze (bol 27. júla) bolo vidieť, že som spravil určitý pokrok. Najbližší zraz, ktorý bude zároveň posledným pred MS,  budeme mať 8. septembra v Trenčíne, kde majú dievčatá svoju "nominačku" na "svet". Potom bude ešte dostatok času (MS v marockom Marakéši sa uskutočnia 4. – 8. 11.) na to, aby som s formou niečo urobil.

Stále je to split 4 + 1?

Nastavil som taký systém, ktorý mi vyhovuje. Zatiaľ nemienim na tom meniť nič, ale podľa situácie môžem intenzitu tréningov a tréningový split prispôsobovať potrebám. Cvičím systémom 4 + 1, z toho v prvý a štvrtý deň trénujem dvojfázovo a v druhý a tretí deň jednofázovo. V prvý deň je to teraz nasledovné: ráno mám triceps, lýtka, večer biceps, brucho a nejakú aeróbnu činnosť. V druhý deň je to tréning nôh. V tretí deň mám lýtka, ramená plus kardio. Vo štvrtý deň cvičím ráno prsia a brucho, večer chrbát plus aeróbna činnosť. Po každom tréningu si dám trochu aeróbnej aktivity, ktorú budem postupne zvyšovať, čím sa mi predĺži samotný tréning. Momentálne je dĺžka jedného tréningu 80 minút. Aeróbnu aktivitu striedam. Veľmi rád mám steper, ten som vždy používal v príprave. Vtedy, keď si po tréningu chrbta ordinujem najdlhšiu aeróbnu fázu, uprednostňujem kráčanie do kopca na bežiacom páse. Záver prípravy bude asi trochu iný. Pravdepodobne pôjdem bez voľného dňa a podľa toho, ako sa bude súťaž blížiť, prispôsobím tomu tréningy. Ale čím menej zmien, tým lepšie.

Držíte si stravu?

Strava zostala v podstate rovnaká. Váha ide pomaly dole, ale nechcem to prehnať. Mám nastavený taký systém, ktorý mi funguje. Viem, kedy mám ubrať a kedy pridať. Podľa toho, ako sa cítim. Čo sa týka sacharidov, tak ráno mám 100 g vločiek a potom na celý deň je to 140 g ryže, ktorú si rozdelím na dva razy. Samozrejme, v mojom jedálničku nechýbajú bielkoviny, zelenina a užívam aj doplnky výživy

Text a foto: Ľubomír Chochula