Magazín
Purdjaková chce zaujať estetikou a kvalitou
dátum: 09.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Deväťnásobná majsterka sveta v kulturistike, 37-ročná Jana Purdjaková, ktorá žije v Poprade a je členkou VŠC Dukla Banská Bystrica, bude naším veľkým medailovým želiezkom na blížiacich sa majstrovstvách sveta. Tie sa uskutočnia 13. – 16. septembra v Kyjeve. V Mozolani Trainings Fitness Clube na Solinkách v Žiline absolvovala tréning chrbta a tam sme jej položili niekoľko otázok.

Ako trénujete?
Môj tréning chrbta pozostáva zo základných cvikov. Tu v Žiline som robila príťahy na hrazde, kladkové cviky, mŕtvy ťah, príťahy veľkej činky a príťahy na hrazde na úzko. Počas celého roka trénujem systémom 6 + 1 dvojfázovo. V pondelok cvičím ráno biceps a hamstringy, popoludní absolvujem kompletný tréning nôh, celý kvadriceps. V utorok ráno je to tréning hrudníka a popoludní cvičím chrbát a brucho. V stredu ráno mám ramená a popoludní sa zameriavam opäť na časť kvadricepsov. Vo štvrtok trénujem biceps a hamstringy, v piatok ráno cvičím chrbát a po obede absolvujem komplet tréning nôh. Kardio (20 až 45 minút) si dávam vždy popoludní v rámci druhej fázy.    

Uveďte nejaký príklad...

Rada trénujem hrudník na šikmej lavičke – prvé série sú rozcvičovacie, celkovo 8 sérii, 4 až 6 opakovaní – v kombinácii s peck-deckom, kde mám 12 opakovaní. Celý hrudník odtrénujem za 20 minút. Na šikmej lavičke začínam so záťažou 40 kg a končím s váhou 60 až 65 kg. Je to taký "lenivý" tréning, v podstate ležím (smiech).

Odkedy budete v prísnejšej diéte?

Stravu si držím počas celého roka. Štyri týždne pred prvou súťažou nasadím prísnejšiu diétu. Postupne, ako sa budú blížiť nominačné preteky v Trenčíne (8. 9.), začnem pritvrdzovať. V postate ja ani neprijímam sacharidy. Moja strava pozostáva z bielkovín a zeleniny. V podstate idem na doplnkoch výživy. Prvé normálne jedlo počas dňa konzumujem až o tretej popoludní, pričom zvyčajne vstávam o pol piatej ráno.

Dá sa to zvládnuť?

Určite. Využívam doplnky Scitec Nutrition. Po tréningu kombinujem koncentrovanú bielkovinu s nočným proteínom, vďaka čomu dokážem fungovať počas celého dňa. Ďalej sú to aminokyseliny, beceáčka, veľa magnézia, v týchto horúčavách až osem tabletiek denne, teda tri až štyritisíc miligramov. Magnézium je dôležité, lebo akonáhle mi chýba, potom cítim, že nevládzem. Nie je to únava fyzická z tréningov, ale z toho, že mi chýbajú minerály. Ešte sú to vitamíny, spaľovače, kre-alkalyn, je toho skrátka veľa. Pred tréningom si dávam prípravok Amino Magic, ktorý obsahuje beceáčka, glutamín, karnitín, arginín aj taurín.   

Koľko rokov sa venujete kulturistike?

Je to už dvadsať rokov, pretekám za Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica v rámci Slovenskej asociácie kulturistiky, fitness a silového trojboja. Hlavným dôvodom, prečo som začala cvičiť bolo to, že som si chcela zlepšiť postavu. Preto som začala navštevovať fitnescentrum a postupne ma chytilo súťaženie.

Vaša kariéra je veľmi úspešná. Ktorý titul si ceníte najviac?

V roku 1995 som získala prvý titul juniorskej majsterky sveta a o dva roky neskôr som triumfovala na majstrovstvách Európy medzi ženami. Od roku 2000 som sa väčšinou zúčastňovala len svetových šampionátov a na konte mám deväť titulov majsterky sveta – v roku 2000 do 57 kg, v roku 2003 do 57 kg, v roku 2004 do 57 kg, v roku 2005 do 57 kg, v roku 2007 do 55 kg, v roku 2008 do 55 kg, v roku 2010 do 55 kg, v roku 2011 do 55 kg, v roku 2012 do 55 kg. Zvíťazila som aj na Svetových hrách, čo sú neoficiálne olympijské hry v neolympijských športoch. Cením si všetky prvenstvá, nedá sa povedať, ktorý viac a ktorý menej.  

Získať desiaty titul majsterky sveta, to je veľká motivácie, nie?

Som civilným zamestnancom ministerstva obrany. Kulturistiku beriem ako svoju prácu, ktorá je zároveň mojím koníčkom, baví ma to. Mojím cieľom je nominovať sa na MS v Kyjeve a tam si vybojovať niektorú z medailí. Teraz bude zložitejšie získať zlato, keďže v ženskej kulturistike zlúčili kategórie, už bude len jedna open bez rozdielu hmotnosti. Tým pádom budem na pódiu súťažiť so ženami o 10 až 15 kg ťažšími. Samozrejme, rada by som vyhrala.

Nie je to nereálne, veď dvakrát ste sa stali absolútnou svetovou šampiónkou a vtedy ste zdolali aj mohutnejšie pretekárky.

To je pravda, ale vtedy vedľa mňa na pódiu stála len jedna pretekárka, s ktorou som súperila o prvenstvo v "absolutke". Teraz budem mať možno desať súperiek, ktoré budú odo mňa ťažšie. Je sa nechcem priblížiť k veľkým svalovým objemom, tento rok staviam hlavne na kvalite svalstva. Dúfam, že estetikou a kvalitou svalstva presvedčím rozhodcov a že to vyjde.   

V minulom interview ste nám povedali, že po MS 2013 možno presedláte do novej kategórie woman physique. Čo o tom rozhodne?

Momentálne je predčasné dávať definitívne stanovisko, všeličo sa po MS môže zmeniť, ale kategória physique ma láka a chcela by som si ju vyskúšať aj vtedy, ak by som na MS v kulturistike uspela, ale aj vtedy, ak by mi to v Kyjeve nevyšlo podľa mojich predstáv.

Text a foto: Ľubomír Chochula