Magazín
Dvaja „šošoni“ v nominácii Slovenska
dátum: 07.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Iné športy
Nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák st. nominoval na medzištátne prípravné stretnutie proti Rumunsku (streda 14. augusta v Bukurešti) 23-členný káder, v ktorom je viacero zaujímavých mien. Dôveru dostali aj dvaja hráči MŠK Žilina – Viktor Pečovský a premiérovo aj nováčik v národnom tíme Jozef Piaček.

Po takmer ročnej prestávke sa vracia do národného tímu brankár Ján Mucha, ktorý sa dobrovoľne vzdal účinkovania v ňom a podmienil ho väčšou zápasovou praxou. Rodák z Belej nad Cirochou pred pár týždňami našiel nové pôsobisko v ruskom klube Krídla Sovietov Samara, kam prišiel z anglického FC Everton.
„K nominácii som pristúpil maximálne zodpovedne, chcel som vybrať momentálne najlepších hráčov. Verím, že sa mi to podarilo a nominovaní sa tešia na zraz a proti Rumunsku podajú čo najlepší výkon,” poznamenal 59-ročný Kozák a na margo nominácie Jána Muchu uviedol. „Rozprával som sa s ním. Pred časom sa vyjadril, že pôjde vtedy, keď bude pravidelne chytať v klube. Myslím si, že to bolo z jeho strany unáhlené, nakoľko pôsobil v klube silnej anglickej súťaže. Považujem ho za kvalitného brankára, jedného z našich najlepších, čo dokázal v minulosti. Chcem, aby bol na prvom zraze.”

Do reprezentácie dostal pozvánku aj Peter Pekarík. Pravý obranca Herthy Berlín si naposledy obliekol najcennejší dres vlani na jeseň v prípravnom dueli v Olomouci s Čechmi (0:3). Kouč SR nominoval aj stredopoliar FK Senica Tomáša Kóňu, ktorý bol dlhodobo členom širšieho kádra.

V nominácii sa nachádzajú dvaja úplní nováčikovia – stredopoliar AS Trenčín Samuel Štefánik a stopér MŠK Žilina Jozef Piaček. „Piaček dlhodobo podáva veľmi kvalitné výkony, je aj medzinárodne ostrieľaný, má toho za sebou veľa. Štefánik je veľkým prísľubom pre reprezentáciu, je obojnohý, priamočiary, s dobrou prihrávkou aj strelou,” doplnil nový tréner SR.
Pozvánku od Jána Kozáka si vyslúžil aj útočník tureckého Bursasporu Stanislav Šesták. Ten odmietol reprezentovať SR pod vedením Kozákovych predchodcov Stanislava Grigu a Michala Hippa. Vo výbere sa neobjavilo meno krídelníka Miroslava Stocha, meno ktorého sa v médiách v uplynulých mesiacoch skloňovalo najmä v súvislosti s nefutbalovými témami. „V poslednom čase sa toho na športovca o ňom popísalo veľa. V danej situácii je potrebné mu pomôcť, ináč bude ťažko napredovať,” doplnil Ján Kozák.
Nominácia slovenskej futbalovej reprezentácie na medzištátny prípravný zápas proti Rumunsku (hrá sa v stredu 14. augusta o 20.00 h v Bukurešti):

Brankári: Ján Mucha (Krídla Sovietov Samara/Rus.), Dušan Kuciak (Legia Varšava/Poľ.), Matúš Kozáčik (FC Viktoria Plzeň/ČR)
Obrancovia: Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad/Rus.), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva/Rus.), Dušan Švento (Red Bull Salzburg/Rak.), Marián Čišovský (FC Viktoria Plzeň/ČR), Martin Škrtel (FC Liverpool /Angl.), Michal Breznaník (Amkar Perm/Rus.), Jozef Piaček (MŠK Žilina), Peter Pekarík (Hertha Berlín/Nem.)
Stredopoliari: Viktor Pečovský (MŠK Žilina), Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.), Róbert Mak (1. FC Norimberg/Nem.), Tomáš Kóňa (FK Senica), Samuel Štefánik (AS Trenčín), Vladimír Weiss ml. (Olympiakos Pireus/Gréc.), Juraj Kucka (FC Janov/Tal.)
Útočníci: Stanislav Šesták (Bursaspor/Tur.), František Kubík (Arsenal Kyjev/Ukr.), Martin Jakubko (Amkar Perm/Rus.), David Depetris (Caykur Rizespor/Tur.), Adam Nemec (Unien Berlín/Nem.)

Náhradníci:
Brankári: Ján Novota (Rapid Viedeň/Rak.), Martin Dúbravka (MŠK Žilina), Matúš Putnocký (ŠK Slovan Bratislava)
Obrancovia: Ľubomír Michalík (Kajrat Almaty/Kaz.), Kornel Saláta (Tom Tomsk/Rus.), Matúš Čonka (Slavia Praha/ČR)
Stredopoliari: Tomáš Ďubek (MFK Ružomberok), Karim Guédé (SC Freiburg/Nem.), Michal Ďuriš (FC Viktoria Plzeň/ČR)
Útočníci: Erik Jendrišek (Energie Cottbus/Nem.), Jakub Sylvestr (FC Erzgebirge Aue/Nem.)

Text a foto: Sita