Magazín
Ďubek má kulturistiku v srdci, 'juniorka' v Hnúšti bude opäť na úrovni
dátum: 27.01.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
Dušan Ďubek sa do povedomia športovej verejnosti dostal ako pretekár-kulturista v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Po skončení aktívnej činnosti zostal pri kulturistike, podniká s doplnkami výživy, je trénerom Adama Cibuľu a organizuje SAKFST juniorské majstrovstvá Slovenska v kulturistike, klasickej kulturistike, fitness, bodyfitness, bikiny fitness, ktoré sa uskutočnia 18. apríla v Hnúšti.

Dušan Ďubek v Mozolani Fitness v spoločnosti Andreja Mozolániho.

„Kulturistike sa venujem dlhé roky. Chcel som preteky zorganizovať aj u nás, lebo stále to bolo mimo okres Rimavská Sobota, pritom sme taká oblasť, či už B. Bystrica, R. Sobota, Hnúšťa, Lučenec, Zvolen, kde v minulosti bola dobrá kulturistika. Preto som sa rozhodol do tohto regiónu dotiahnuť nejakú súťaž. Zatiaľ sú to juniori, ale v budúcnosti by som chcel organizovať aj preteky mužov. Aktuálne pripravujeme už tretí ročník juniorských majstrovstiev Slovenska. Pre juniorov a juniorky to bude národný šampionát, ale kulturisti kategórie masters budú mať pohárovú súťaž. V Hnúšti je o tento šport slušný záujem. V úvodnom ročníku som to trochu podcenil. Myslel som si, že bude stačiť nejaká hala kultúrneho domu, ale okolo 250 ľudí sa do vypredanej miestnosti z kapacitných dôvodov nedostalo. Vlani sme to organizovali už v športovej hale, v ktorej bolo vyše 1000 ľudí, čo je na juniorskú súťaž dosť veľké číslo. Fanúšikovia sa opäť majú na čo tešiť. V juniorskej reprezentácii sú zaujímavé mená. Napríklad kulturista Dávid Oravec, fitneska Dominika Multáňová, bikinárky Sabína Pleváková, Denisa Hargašová a ďalšie. Na podujatie pozveme aj zopár hostí. Vlani mal u nás exhibíciu profesionál Pavol Jablonický. Ten príde aj teraz, ešte neviem, ako sa dohodneme, či bude mať znovu exhibičné vystúpenie, ale určite sa niečo bude diať. Na podujatí vystúpia aj speváci zo Superstars a pod.,“ dodal Dušan Ďubek.

Dušan Ďubek je kulturistická osobnosť. Prvú súťaž absolvoval v roku 1979 ako dorastenec. Postupne sa zlepšoval a medzi mužmi zaznamenal niekoľko pekných výsledkov. Je trojnásobným majstrom Slovenska v kulturistike mužov a raz sa stal absolútnym majstrom Československa (1991). „Na československý šampionát, ktorý bol vtedy menšími majstrovstvami Európy, postupovali len štyria najlepší z majstrovstiev Slovenska. Nebolo jednoduché sa tam dostať a potom uspieť v tvrdej konkurencii, veď Československo patrilo v tej dobe k európskej i svetovej špičke. Štartoval som aj v zahraničí. V roku 1989 som bol absolútnym víťazom Nemeckého pohára v Greifswalde, zvíťazil som som na Rakúskom pohári, zúčastnil som sa IFBB majstrovstiev sveta v Katoviciach (1991). Na tomto podujatí štartoval aj Ronnie Coleman, ktorý tam na bankete ako čerstvý amatérsky majster sveta podpísal profesionálnu zmluvu. Vo vtedajšom Československu som vyhral aj Pohár časopisu Tréner, ale moju kariéru som žiaľ musel predčasne ukončiť kvôli zraneniu krčnej platničky,“ povzdychol si Dušan Ďubek, ktorý kulturistike zasvätil svoj život. V jarnej sezóne 2015 ako tréner pripravuje svojho zverenca, niekoľkonásobného majstra Európy a medailistu z MS, Adama Cibuľu na súťažný comeback...

 

Článok o Cibuľovom comebacku nájdete TU

 

Autor: Ľubomír Chochula