Magazín
Extrifitslovakia poradňa – radí Timea Trajteľová
dátum: 24.01.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Znovu je tu Extrifitslovakia poradňa. Bikiny fitneska a členka Extrifitslovakia tímu Timea Trajteľová odpovedá napríklad aj na otázku, ako sa stravovať, keď je niekto vegetarián a cvičí.

1. otázka: Ako sa dopracovať k štíhlemu pásu? Aké cviky by som mala zaradiť do tréningu, ak sa chcem zbaviť bokov z brucha?
Odpoveď: Oblasť bokov, brucha a zadku patrí medzi najčastejšie oblasti ukladania prebytočných tukových buniek u žien. Selektívne odbúravanie tuku, ako napríklad spomínané chudnutie brucha však nie je možné. Chudnutie z brucha možno dosiahnuť len v rámci celkového chudnutia vďaka vhodnej strave, teda regulovaným energetickým príjmom a na druhej strane pohybovou aktivitou, teda energetickým výdajom. Rozdiel medzi energetickým príjmom a výdajom rozhoduje o tom, akým smerom sa naša telesná váha mení.

 

2. otázka: Mám 17 rokov a cvičeniu sa venujem vo svojom voľnom čase. Meriam 169 cm a vážim 66 kg. Rada by som sa posunula ďalej. Chcem sa dostať na súťažné pódium, hoci viem, že to nemôže byť hneď. Páči sa mi kategória bikiny fitness. Čo mám pre to urobiť?  Nemôžem si dovoliť zaplatiť trénera, preto, potrebujem poradiť aspoň tie základné veci, koľko krát týždenne mám cvičiť, s akými váhami, koľko kardia si mám dávať, aký mám mať split, čoho v strave sa mám vyvarovať a pod.
Odpoveď: Je veľmi ťažké radiť na základe takýchto údajov. Záleží na tom, ako si trénovala doteraz. Odporúčam minimálne tri silové tréningy týždenne a postupom času ďalšie pridávať. Cvičiť môžeš, buď celé telo alebo si svalové partie rozdeliť do troch tréningov. Čo sa týka váh, čím väčšie, tým lepšie. Dôležité však je, aby si cviky robila najprv technicky správne. Pokiaľ nie si v predsúťažnej diéte, tak kardio by som cielene nerobila (maximálne 5-10 minút pred tréningom na zahriatie a 10-15 minút po tréningu). Stravu je dôležité mať vyváženú, t. j. zloženú z kvalitných bielkovín, sacharidov aj tukov.

 

3. otázka: Chcem, aby moje cvičenie bolo efektívne, cvičím trikrát týždenne, ale ako treba prispôsobiť stravu, aby mi nechýbali bielkoviny, keďže som vegetariánka?

Odpoveď: Vegetariáni tvoria špeciálnu skupinu ľudí, ktorá si pre absenciu mäsa musí vystačiť len s plodinami a mliečnymi výrobkami. Príjem bielkovín by mal byť aspoň 1,5 g na 1 kilogram telesnej hmotnosti, samozrejme pokiaľ máte záujem naberať svalovú hmotu, príjem bielkovín by som zvýšila aspoň na 2 g. Zdroje: Vajcia, nízkotučné mliečne výrobky, tofu, strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica, sójové výrobky, quinoa..), obilniny (pšenica, ovos, ryža, jačmeň, pohánka, proso, celozrnné cestoviny..) orechy (para, lieskové, mandle, kešu, vlašské..), ďalej zelenina (brokolica, kel..). Čo sa týka ovocia, avokádo je jasným víťazom v obsahu bielkovín. Obsahuje až deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nie je schopné produkovať samo, pomáha svalom, srdcu aj mozgu. Počas chrípkového obdobia je vynikajúcou podporou pre vašu imunitu. Počas dňa by som dopĺňala bielkoviny tiež pomocou proteínových práškov. Na trhu sú rôzne druhy, napr. sójové, vaječné aj konopné.

 

AKO FUNGUJE EXTRIFITSLOVAKIA PORADŇA?

Nebojte sa položiť otázky, všetko, čo vás zaujíma, čo chcete vedieť, v čom potrebujete poradiť! Otázky ohľadne zdravého životného štýlu, tréningu, cvičenia, stravy, doplnkov výživy píšte a posielajte na mail: redaktor@mozolani.com. Akonáhle dostaneme od vás otázky, prepošleme ich tomu členovi Extrifit tímu alebo Extrifitslovakia tímu, ktorého sa pýtate o radu. Ak to budú otázky nie na konkrétneho adresáta, potom ich budeme posielať „extrifiťákom“ tak, aby sme nenechali „vychladnúť“ ani jedného z nich. Odpovede nájdete na www.mozolani.com.

EXTRIFITSLOVAKIA PODPORUJE TIMEU TRAJTEĽOVÚ

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com