Magazín
Extrifitslovakia poradňa – radí Roman Vavrečan
dátum: 17.01.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V Extrifitslovakia poradni sa teraz po prvý raz predstaví člen Extrifit tímu, kulturista Roman Vavrečan, ktorého najbližším snom je účasť na IFBB majstrovstvách Európy mužov v máji 2015.

Otázka: Chcem sa ťa spýtať, aké jedlo si mám dávať po tréningu v objemovej príprave. Čítal som, že po tréningu samozrejme dať proteín a k tomu nejaké rýchle sacharidy (to tiež niekto hovorí, že áno, niekto nie, ale to ma teraz nezaujíma) a potom 1-2 hodiny dať kompletné jedlo. No a ja si dávam piškoty, ako tie sacharidy a miesto toho proteínu jem odtučnený biely jogurt. Nevieš mi poradiť, čo dávať, aké jedlo hneď po tréningu, lebo toto som si len sám tak skombinoval. Nevedel som z čoho prijať nejaké rýchle bielkoviny, a tak som dal ten jogurt odtučneny, lebo vraj aj tie živé kultúry, čo to obsahuje, napomáhajú tráveniu. Myslel som si, že by tie bielkoviny mohli byť z toho dosť rýchle, ale neviem fakt čo jesť. Niečo by som potreboval, čo by som dal ako tie rýchle bielkoviny miesto proteínu.

Odpoveď: Namiesto piškótov by som ti odporučil potravinu, ktorá obsahuje komplexné sacharidy. Myšlienkou pri používaní sacharidov v období krátko po tréningu je zastaviť rozpad svalových bielkovín pomocou hormónu inzulínu. Na to postačia aj napríklad ovsené vločky s ovocím, ktoré sú jednoducho povedané, lepšie riešenie pre dlhodobé budovanie svalstva. Ale pre samotné urýchlenie bielkovinovej syntézy po tréningu sacharidy nemajú vplyv. Biely jogurt ako zdroj bielkovín v skutočnosti nie je zlý nápad. Mliečna bielkovina v jogurte obsahuje popri srvátkovej bielkovine aj kazeín. Odporučil by som ti aj odtučnený grécky jogurt, ktorý má oproti klasickému jogurtu vyšší obsah bielkovín, alebo kefír. Ako píšeš, probiotické baktérie obsiahnuté v jogurte, kefíre a ostatných kvasených mliečnych výrobkoch sú dôležité pre správne fungovanie zažívacieho traktu. Ďalším pomerne ľahko stráviteľným zdrojom bielkovín sú vajcia. Avšak tekutiny sa vstrebávajú rýchlejšie ako potraviny v pevnom skupenstve. 

 

Otázka: Dlhšie som ťahal objem a už som si povedal dosť, som endomorf a aj pupok mi narástol. Mam otázku, ako ísť do diéty, aby som nepálil nejako moc svaly? Mám extrifiťácku dobrú základňu, veľa bcaa a proťáky... Vlny alebo znížiť sacharidy a držať ich na nejakej hodnote?

Odpoveď: Napriek účinnosti sacharidových vĺn uprednostňujem nízkosacharidovú diétu. Z vlastnej skúsenosti aj pre vyššie uvedený dôvod, ktorým je zachovanie svalstva. Ak nemáš spomalený metabolizmus, odporučil by som ti začať s minimálnym kalorickým deficitom a navýšením tréningovej intenzity. Ak nemáš súťažné ambície, tak by som šiel úplne pozvoľna. Ak zaznamenáš úbytok hmotnosti, aspoň v jeden deň v týždni zvýš príjem komplexných sacharidov na dvojnásobok. Podľa môjho názoru je najdôležitejší pevný denný režim.

 

Otázka: Ako si rozpočítať na celý deň množstvá toho, koľko mám zjesť bielkovín, tukov a sacharidov v objemovej fáze počas jednotlivých hodín? Je možné zväčšiť, prípadne zosilniť predlaktie? Ktoré cviky sú odporúčané?
Odpoveď: V objemovej, ale aj v rysovacej fáze je vhodné prijať väčšie množstvo kalórií v doobedňajších hodinách ako poobede. Sacharidy ti odporúčam prijímať ráno a v okolí tréningu, to znamená v jedlách pred a po tréningu, prípadne aj počas tréningu vo forme vhodných doplnkov výživy. Jednotlivé jedlá by mali byť v 2,5 – 3 hodinových intervaloch. Postačí ti aj množstvo 2 g bielkovín na jeden kilogram telesnej hmotnosti. Na zosilnenie predklatia sú veľmi účinné cviky pre armwresling. Niektoré z nich môžeš nájsť tu:

 

Otázka: V objemovej fáze treba cvičiť každú partiu dvakrát týždenne? Chcem skúsiť tréning: prvý deň prsia a triceps, druhý deň chrbát a biceps, tretí deň ramená a nohy, štvrtý deň full body. V objemovej fáze, ak som ektomorf, koľko sa odporúča cvičiť na každú partiu sérií a cvikov? 

Odpoveď: V objemovej príprave je vhodné precvičiť každú partiu aspoň dvakrát do týždňa. Spomenutý tréning mi pripadá nerovnomerne rozložený. Tretí a štvrtý deň je príliš náročný, ak dané partie dostatočne precvičíš. Skôr by som ti odporučil rozdeliť celé telo do dvoch tréningových jednotiek. Nedá sa presne povedať, aké je odporúčané množstvo cvikov a sérií na partiu, pretože to závisí od viacerých faktorov. Niekedy je dôležitejšia samotná zmena v tréningu a tým nový impulz pre svalový rast. Pre konkrétny príklad by som ti odporučil bear routine, alebo tažko ľahký kulturistický split.

 

AKO FUNGUJE EXTRIFITSLOVAKIA PORADŇA?

Nebojte sa položiť otázky, všetko, čo vás zaujíma, čo chcete vedieť, v čom potrebujete poradiť! Otázky ohľadne zdravého životného štýlu, tréningu, cvičenia, stravy, doplnkov výživy píšte a posielajte na mail: redaktor@mozolani.com. Akonáhle dostaneme od vás otázky, prepošleme ich tomu členovi Extrifit tímu alebo Extrifitslovakia tímu, ktorého sa pýtate o radu. Ak to budú otázky nie na konkrétneho adresáta, potom ich budeme posielať „extrifiťákom“ tak, aby sme nenechali „vychladnúť“ ani jedného z nich. Odpovede nájdete na www.mozolani.com.

 

EXTRIFIT PODPORUJE ROMANA VAVREČANA

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com