Magazín
Extrifitslovakia poradňa – radí Norbert Zajac
dátum: 16.01.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Kulturistika
V dnešnej Extrifitslovakia poradne sa dozviete ďalšie zaujímavé a odborné informácie. Radí vám juniorský majster sveta v kulturistike Norbert Zajac, ktorý je v príprave na jarnú sezónu a jeho cieľom je štartovať na ME mužov v máji 2015.

Otázka: Mám 16 rokov a chcel by som sa spýtať na to, ako by som mal trénovať. Hrám futbal 4-5x týždenne a posilňujem cca tiež 4x týždenne. Chcem nabrať hlavne svaly s čo najmenším množstvom tuku, ale veľmi ťažko sa mi naberá, keďže spálim veľmi veľa kalórií a nestíham ani pravidelne jesť. Takisto by som sa chcel spýtať, či sa mi oplatí kúpiť gainer alebo proteín, momentálne mám whey protein 100%. Mám cca 173 cm a 64-67 kg.

Odpoveď: Bohužiaľ, čo sa týka pravidelnosti tam ti neporadím, na jedlo si musíš nájsť čas. Avšak je vhodné dopĺňať bielkoviny aj z doplnkov výživy v priebehu dňa. V tvojom prípade určite odporúčam Amino Beef či Iso Beef Protein. Gainer je vhodný taktiež na naberanie a tým, že tvrdíš, že nestíhaš sa nejsť, je určite vhodný na doplnenie kalórii počas dňa. Odporúčam ešte do shake s gainerom a proteínom, ktorý by si si v prípade denného zhonu pridal ešte lyžicu arašidového masla. Suplementy odporúčam samozrejme značky Extrifit. A ako by si mal trénovať? Určite tréning musí byť do 60 minút max. odcvičený a určite po ňom dlhý aspoň 15 minútový strečing precvičovaných svalových partií, nakoľko hrávaš futbal. Kardio odporúčam len ako zahriatie na začiatku tréningu. Viac ti o konkrétnej strave a či tréningu nedokážem povedať, nakoľko nepoznám vôbec tvoje telo a tvoj denný režim. Z mojej strany ako osobného trénera by to bolo maximálne neprofesionálne a neodborné. Ak si skutočne nevieš rady, môžeš využiť našu funkciu online trénera alebo zastaviť sa osobne, aby sme ti na základe diagnostiky tvojho tela vedeli zostrojiť jedálniček aj tréningový plán ušitý na mieru.

 

Otázka: Začal som cvičiť 10. 11. 2014 a dal som si vypracovať aj jedálny a tréningový plán v Mozolani Fitnes. Chcem sa spýtať, či by ste mi odporučili brať nejaké proteíny, aminokyseliny prípade nejaký spaľovač tukov. A ak áno, tak či hneď alebo mám mesiac dva cvičiť a až potom začať.

Odpoveď: Ak ste absolvovali aj detoxikáčnú kúru, tak potom po nej odporúčam na začiatok nejaký Whey 80 protein, ktorý môžete použiť ako náhrad stravy v priebehu dňa a aj ako potréningový koktejl. V prípade, že vám ide o redukciu hmotnosti, tak L-Carnitine, ktorý by ste mali užívať aspoň 3 000 mg ráno na lačno cca 30 minút pred jedlom. Viac Vám na začiatok netreba


Otázka: Chcem sa spýtať, aký máš názor na 100 g rozmixovaných vločiek s proteínom po tréningu?

Odpoveď: Vločky sú pomaly sa uvolňujúci komplexný sacharid a ty potrebuješ rýchle cukry a aj rýchlu bielkovinu, aby sa to vstrebalo do svalu čo najrýchlejšie. Po tréningu odporúčam proteín s dextrózou a asi hodinu po tom bielu ryžu a chudé mäso, najlepšie biele.

 

Otázka: Mám problém so symetriou prsných svalov, cvičím už okolo 10 rokov s prestávkami a stále mam jedno prso o dosť menšie ako druhé. V čom robím chybu? Ako by sa tomu dalo predísť?

Odpoveď: Odporúčam zaradiť len duálne cviky, ako sú tlaky, či rozpažovanie s jednoručkami, Peck-Deck či rôzne pákové stroje, kde každá ruka zaberá nezávisle od tej druhej a na tú zaostávajúcu partiu vždy na každom cviku pridaj samostatne ešte jednu sériu po 12 opakovaní na dokrvenie.

 

Otázka: Čo hovoríš na predtréningové stimulanty?... tak zvané 'pumpy'...

Odpoveď: Myslím si, že je to veľmi príjemné osvieženie predtréningovej suplementácie. Sám ich využívam a pomôžu mi oveľa viac a rýchlejšie prekrviť svaly a rovnako ma to aj oveľa viac nabudí na lepší výkon. Môžem len odporučiť doplnky značky Extrifit, Hell Gell, E-Nox, Hell Nox či Actinox. Ale ak trénuješ v neskorších hodinách, mohol by si mať problém zaspať, lebo ten neobsahuje stimulujúce látky, ako sú koffein, guarana a podobne.
 

Otázka: Potreboval by som zhodiť z brucha nejaké cm, ale pri čo najmenšom úbytku svalstva. Boli by vhodné sacharidové vlny? Ale napríklad by som nešiel až na nulu, ale minimom by bolo 100 g sacharidov? Alebo čo by si poradil?

Odpoveď: Sú rôzne dietologické postupy, avšak nakoľko každé telo je špecifické, netrúfam si napísať, čo by bolo pre teba vhodné, nakoľko neviem nič o tebe, o tom ako sa stravuješ, aké % tuku máš a akú máš tréningovú vyspelosť. Dokonca neviem ani tvoj vek a miery a hmotnosť, čo sú taktiež jednými z mnohých ukazovateľov na to, aby som mohol ti zostaviť nejaký diétny postup, ktorý by ti mohol zaručiť naberanie alebo minimálne aspoň udržanie svalovej hmoty pri zbavovaní sa podkožného tuku. Je to všetko možné zostaviť, ale na to odporúčam využiť našu funkciu Online trénera, či zastaviť sa u nás vo fitnescentre osobne, aby sme ti na základe diagnostiky celého tela vedeli vyhotoviť stravovací postup, špecifický pre tvoje požiadavky a tvoje telo.

 

AKO FUNGUJE EXTRIFITSLOVAKIA PORADŇA?

Nebojte sa položiť otázky, všetko, čo vás zaujíma, čo chcete vedieť, v čom potrebujete poradiť! Otázky ohľadne zdravého životného štýlu, tréningu, cvičenia, stravy, doplnkov výživy píšte a posielajte na mail: redaktor@mozolani.com. Akonáhle dostaneme od vás otázky, prepošleme ich tomu členovi Extrifit tímu alebo Extrifitslovakia tímu, ktorého sa pýtate o radu. Ak to budú otázky nie na konkrétneho adresáta, potom ich budeme posielať „extrifiťákom“ tak, aby sme nenechali „vychladnúť“ ani jedného z nich. Odpovede nájdete na www.mozolani.com.

 

EXTRIFITSLOVAKIA PODPORUJE NORBERTA ZAJACA

About Extrifit

Značka Extrifit ® bola zaregistrovaná v roku 2007. V roku 2010 sa firma transformovala na EXTRIFIT ®, sro Extrifit Sports Nutrition dnes patrí medzi najdynamickejšie výrobcov športovej a doplnkovej výživy v Českej republike a veľmi úspešne distribuuje svoje produkty do zahraničia. Výhradným dovozcom výrobkov EXTRIFIT ® na Slovensko sa tento rok stala naša spoločnosť GDP s.r.o. so sídlom v Michalovciach . Doplnky výživy zn EXTRIFIT ® našli značnú obľubu najmä u kulturistov a vyznávačov životného štýlu Fitness.

Všetky výrobky, nesúce značku EXTRIFIT ®, vynikajú špičkovou kvalitou použitých surovín, sú registrované Ministerstvom zdravotníctva SR a vyhovujú prísnym normám Európskej únie. Firma EXTRIFIT ® uviedla na trh niekoľko unikátnych produktov, ako je napr enzymaticky hydrolyzovaný srvátkový proteín Hydro Instant, originálny bulharský terrestris s obsahom 90% saponínov - Bulgarian Tribu 90%, hydrolyzované srvátkové aminokyseliny Amino Hydro s obsahom 85% bielkovín, alebo jedinečné aminokyseliny Beef Amino Hydro 4000, vyrobené z hovädzieho hydrolyzovaného proteínu. Tieto aminokyseliny vynikajú extrémne vysokým obsahom bielkovín a unikátne sú minimálnym obsahom pojív. Špičkou v ponuke EXTRIFIT ® je tiež multivitamínový a multiminerálny produkt V52 Vita Complex Forte, obsahujúci 52 revitalizačných ingrediencií.

www.mozolani.com