Magazín
Jana Milová chce mať na jar 2015 životnú formu
dátum: 15.01.2015 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Pretekárka SAKFST, členka Mozolani Trainings, 25-ročná žilinská bikiny fitneska Jana Milová chce v roku 2015 nadviazať na progres, ktorý urobila vlani. Na IFBB MS 2014 v Montreale obsadila 5. miesto, čo je jej najväčší športový úspech v kariére. Momentálne je v príprave na jarnú sezónu 2015.

Koľko momentálne vážiš?

Mám 60 kg, niekedy je to menej, niekedy viac. Prekáža mi to, že som väčšia, mám na sebe aj tuk, nie som na to zvyknutá, chcela by som byť stále vo forme, ale ak sa chcem niekam posunúť, treba zabudnúť na to, že som teraz väčšia. Mimochodom, moja súťažná hmotnosť na jeseň 2014 bola po odvodnení o 7 kg a možno aj o viac nižšia ako v súčasnosti.

 

Už si si upravila stravu?

Áno, od nového roku. Znížila som tuky a cukry. Je to už taká jednotvárna strava, ale zatiaľ sa ešte nedržím toho striktného režimu. Robím to skôr pocitovo. Napríklad pred tréningom nôh si pridám sacharidy, aby som mala viac energie. Ešte stále si môžem dať viac kvalitných sacharidov (ryža, vločky), ktoré mi dodávajú energiu. Zatiaľ sa nemusím obmedzovať vo všetkom. Keď som v diéte, vtedy si už ovocie nedovolím zjesť, vtedy si vážim presné gramáže a dodržiavam prísny striktný režim, ktorý neporuším. Teraz sa ešte nedá hovoriť o diéte. Mám upravenú stravu, aby som pomaly prechádzala do diéty, aby to nebol šok pre telo, aby to bolo priebežné. Čo sa týka bielkovín, snažím sa to nepreháňať, viacmenej pridávam tie sacharidy a doplňujem bielkoviny na rast svalovej hmoty tými beceačkami. Bielkovín mám 1,5 g/kg hmotnosti, ale je to individuálne podľa pocitov. Sacharidov prijímam niekedy 100 – 150 g, keď mám menej pohybu, niekedy 200 – 250 g, keď som aktívna. Čo sa týka tukov, jedávam dosť orechov...

 

Tvoj aktuálny jedálniček?

Väčšinou ráno sú to vločky s vodou, lyžička medu, tri vajíčka. Na desiatu mám ovocie (napríklad grep) alebo zeleninu (napríklad kaleráb). Na obed si dávam, buď kuracie prsia, morčacie prsia, losos alebo hovädzí stejk, ale hovädzinu napriek tomu, že mi chutí, konzumujem len výnimočne, lebo mi dlho trávi. Ako prílohu mám parenú zeleninu alebo ryžu. Ak si dám parenú zeleninu, potom za nejaké dve hodinky zjem tri ryžové chlebíky. Večera je ako obed a pred spaním ešte jem tvaroh s orechami.

Na Mozolani Fitness Cupe 2014 získala Jana Milová (vľavo) striebornú medailu.

 

Aký máš tréningový plán?

Trénujem šesťkrát týždenne, deň mám pauzu, cvičím s ťažkými váhami. Kardio v tejto fáze veľmi nerobím, maximálne 20 minút po tréningu, niekedy ráno. Aeróbnu aktivitu zatiaľ držím na uzde, lebo chcem získať objemy, aby sa to teraz nabalilo. Hlavne sa zameriavam na nohy a zadok, na to si vyhradím najviac času z tréningu.

 

Aké cviky používaš na zadok?

Drepy. Predtým som robila 3-4 série, ale teraz je to až 6 sérii. Drepujem s činkou, začnem s 30 kg a skončím na 70 kg. Idem do maxima. S tou sedemdesiatkou urobím 8-10 opakovaní, cítim to a vždy mám svalovicu. Na zadok ešte zaberajú výpady, tie robím cez celú posilňovňu. Väčšinou si zoberiem, buď 6-7 kg činky do ruky (robím 4-5 sérii) alebo si zoberiem 10-15 kg závažie na chrbát. Ak sa chcem posunúť ďalej, treba mať adekvátnu záťaž. Na zadok robím aj leg-press, zatláčam hlavne tými pätami. Niekedy si naložím menšiu záťaž a robím viac opakovaní, vtedy to chcem iba ako keby dopumpovať po tých ťažkých drepoch a výpadoch. Niekedy si naložím 150 kg a robím to precítene, pomalšie. Počet opakovaní 8-10, maximálne 12.

Kedy prejdeš do ďalšej fázy prípravy?

Od 20. 1. by sa mi mal meniť celý režim. Budem to konzultovať s mojím trénerom Andrejom Mozolánim. Určite budeme meniť tréningový plán. Ešte štyri týždne pôjdem na objemy a potom ďalšie tri týždne bude čisto rysovacia fáza. Je to tak načasované, aby príprava nezačala príliš skoro ani príliš neskoro, aby som to vydržala, lebo sa sústreďujem hlavne na IFBB majstrovstvá Európy, na ktoré sa chcem nominovať, to je môj cieľ. Prvou súťažou na jar 2015 bude Mozolani Classic 5 v Bratislave (25. 4.), potom sa uskutočnia majstrovstvá Slovenska v Nitre (2. 5.), ktoré budú zároveň nominačnými pretekmi na ME.

 

Budeš na jar 2015 aspoň tak úspešná ako na jeseň 2014?

Tomuto športu sa venujem tri roky a celý svoj život mu podriaďujem. Robím maximum preto, aby som znovu uspela. V aktuálnej príprave cvičím s ťažšími záťažami ako v minulosti a dúfam, že sa to nejako odzrkadlí. Chcem nabrať viac svalovej hmoty a potom to správne vyrysovať. Rada by som na jar 2015 mala životnú formu.

 

Viem, že máš rada thajský box. Zaradíš tento doplnok do prípravy?

Asi nie. Nechcem to miešať, lebo sa bojím, aby som si pri thajskom boxe nespálila nohy. Radšej budem cvičiť len vo fitku a tak, ako mi povie tréner.

 

Si tiež vášnivou motocyklistkou...

Teraz mám motorku v garáži, cez zimu na nej nejazdím, ale už sa neviem dočkať, keď ju znovu prevetrám. Jazdou na motorke si vždy parádne vyčistím hlavu, čo mi hlavne v diéte dosť pomáha. Na druhej strane, keď som už mala nasadenú extrémnu diétu a kvôli tomu som sa nemohla veľmi sústrediť, vtedy som motorku radšej nechala v garáži.

Máš niečo nové v súkromí?

Nič sa nezmenilo, priateľ je ten istý, ale koncom novembra 2014 som sa zúčastnila prestížnej súťaže MS W5 v kickboxe, ktoré sa konali v Bratislave. Ten svetový šampionát bol vysielaný v mnohých krajinách. Ruský organizátor vybral zo Slovenska tri dievčatá vrátane mňa. Robila som hostesku, nosila som čísla, bola som priamo vo vysielaní. Bol to veľký zážitok. Spoznala som veľa skvelých ľudí, veľa mi to dalo, mala som tam veľmi zaujímavé oblečenia, napríklad brnenie...

 

Tvojím sponzorom v roku 2014 bola firma Tetras. Bude aj v roku 2015?

Som veľmi rada, že sme spoluprácu predĺžili, za čo veľmi pekne ďakujem spoločnosti Tetras a Milošovi Kučíkovi. Po rozhovore s ním sme sa dohodli na ďalšej spolupráci, bol spokojný s mojimi vlaňajšími výsledkami a naďalej ma chce podporovať. Za dôveru sa chcem odvďačiť čo najlepšími výsledkami a prezentovať sa čo najlepšou formou.

Na snímke zľava sú: Miloš Kučík a Jana Milová.

 

VYJADRENIE SPONZORA

Oslovili sme aj sponzora bikinárky Jany Milovej, konateľa spoločnosti TETRAS Miloša Kučíka, aby zhodnotil doterajšiu spoluprácu a jej perspektívu do budúcnosti.

„Najmä v posledných dvoch rokoch sa meno Jana Milová začína na pódiách súťaží v bikiny fitness spomínať čoraz častejšie. Myslím si, že sme svedkami zrodu ďalšieho talentu, ktorý sa pomaly, avšak s istotou prebíja na víťazné priečky v týchto súťažiach. Obdobie jej začiatkov boli roky 2012 a 2013. Moja spoločnosť TETRAS Janu Milovú sponzorovala a zabezpečovala jej prípravu od novembra 2013 a ďalej počas roka 2014. Jej kariéra sa začala veľmi sľubne rozvíjať v roku 2014 – na majstrovstvách Slovenska skončila na 3. mieste, na pohárovej súťaži Mozolani Fitness Cup obsadila 2. miesto a zaver jej úspešnej sezóny vyvrcholil na majstrovstvách sveta v kanadskom Montreale, kde v konfrontácii so silnou medzinárodnou konkurenciou postúpila do finále, v ktorom bola na 5. mieste. Následne iba pár dní po návrate z Kanady obsadila 2. miesto na súťaži Tatranský pohár. Na Janke si cením jej vytrvalý a dlhodobý prístup, odvahu zdolávať prekážky, odhodlanie neustále sa zlepšovať, systematicky sa prebojovať na čoraz prestížnejšie súťaže a obsadzovať tam čoraz vyššie priečky. Aj v roku 2015 budem zabezpečovať jej prípravu a sledovať jej sľubne sa rozvíjajúcu športovú kariéru.“

 

Autor: Ľubomír Chochula