Magazín
Kažimírová: „Beriem to tak trochu ako reparát“
dátum: 06.08.2013 | autor: mozolani.com
rubriky: Fitness
Slovenská reprezentantka v bikiny fitness, Košičanka Magdaléna Kažimírová má 26 rokov, štartuje za klub Mozolani Trainings Žilina v rámci SAKFST. Vlani na ME v Záhrebe vyhrala nielen vo svojej kategórii do 163 cm, ale stala sa aj absolútnou majsterkou Európy v bikiny fitness. Na blížiacom sa svetovom šampionáte by nemala chýbať.

 

Kategória Bikiny fitness zažíva boom. Čo vy na to?
Kedysi neexistovala táto kategória. Ja som začínala s bodyfitness, v ktorom som v roku 2005 získala zlato na juniorských majstrovstvách Európy, ale medzi ženami som v tom nepokračovala. Uvedomovala som si, že budem musieť nabrať ďalšiu svalovú hmotu a to som nechcela. Keď mám byť úprimná, nemám nič proti dievčatám, ktoré robia bodyfitness, klobúk dole pred nimi. Viem si predstaviť, aká to musí byť drina v kategórii žien. Bodyfitnesky sú oveľa tvrdšie ako bikinárky, obdivujem ich, veľmi rada si pozriem ich súťaž alebo fotky z pretekov, ale ja by som to nerobila. Keď si tie kočky oblečú letné šaty, tak tie rameniská a nožiská z toho vyliezajú a to sa mi, nech sa na mňa prosím nikto nehnevá, jednoducho nepáči. Až keď sa objavila nová kategória bikiny fitness, rozhodla som sa vrátiť a venovať sa tomuto športu. Svoju prvú súťaž ako bikinárka som absolvovala na jeseň v roku 2011. Bikiny sa mi páčia preto, že v tejto kategórii netreba mať príliš veľký svalový podklad, je to také ženské... Vôbec sa nečudujem, že je taký veľký záujem o bikiny fitness. Mnohé dievčatá, ktoré cvičia, starajú sa o seba a majú akú-takú figúru, to ťahá do tejto novej kategórie.

Potom je paradoxné, že úradujúca absolútna majsterka sveta a čerstvá absolútna majsterka Európy v bikiny fitness Karina Antovská po tohtoročných ME v Santa Susanne vycúvala z bikiny fitness a v budúcnosti sa chce presadiť práve v svalnatejšom bodyfitness. Človek by skôr čakal, že sa vydá na profesionálnu dráhu v bikiny fitness.
Je to jej rozhodnutie a treba to rešpektovať. Zrejme to tak cíti, že toto bude pre ňu najlepšie, lebo v amatérskom bikiny fitness dosiahla už úplne všetko. Profi bikinárky sú o trochu väčšie ako amatérky, ale nie všade. Tam je taký zvláštny trend. Na niektorých profi pretekoch vyhrávajú dievčatá, na môj vkus veľmi útle, útlejšie ako som ja, ale na ďalšej súťaži dajú rozhodcovia na prvé miesto kočku, ktorá by medzi amatérkami mohla robiť bodyfitness. Nechápem tento rozpor, nechápem, čo tam chcú od pretekárok, nie je tam jednoznačné, akú líniu či cestu rozhodcovia vytvárajú.     

Na amatérskych pódiách je zreteľný kurz?
Ako som predpokladala, vyžaduje sa trochu viac svalovej hmoty, čo sa potvrdilo tým, že vlani na "svete" a tohto roku na "Europe" vyhrala "absolutku" Karina Antovská, ktorá bola oproti ostatným dievčatám v bikinách oveľa športovejšia. Rozhodcovia dali najavo, že nechcú z bikín plážový modeling, ide o šport. Preto som sa snažila trochu nabrať. Znovu predpokladám, že na MS prídu dievčatá o trochu väčšie, ako boli na ME.

To je v podstate stále, kde sa to zastaví?
Nikdy sa to nezastaví, ale budú sa tvoriť nové kategórie. Najskôr bola len kulturistika, potom prišiel fitness, ďalej vznikol bodyfitness, potom vytvorili bikiny fitness a najnovšie je to kategória woman physique, ktorá vyplňuje priestor medzi ženskou kulturistikou a bodyfitness. Myslím si, že aj preto ženská kulturistika v priebehu dvoch až troch rokov bohužiaľ zanikne.

Vo fitness športe sú povoleným dopingom umelé prsia.
Moje prsia boli dostatočne veľké, v tomto smere som nemala hendikep, veď som sa stala absolútnom európskou šampiónkou. Ale ak sú niektoré dievčatá, poviem to škaredo, ploché, nevedia z toho v plavkách nič vytlačiť a potom je postava asymetrická, vtedy pomôže zväčšenie pŕs. Ja som si dala urobiť prsia kvôli sebe, nie kvôli súťaži. Veľká vďaka patrí najlepšej klinike plastickej chirurgie Perfect Clinic v Prahe. Ďakujem im za podporu, skvelý prístup a úžasný výsledok.

Nebolo by spravodlivé vytvoriť v bikinách dve sekcie, v jednej by súperili medzi sebou pretekárky, ktoré majú silikóny, a v tej druhej ostatné ženy.
Možno do budúcnosti sa k tomu pristúpi. Jedna kategória sa bude volať bikiny fitness tunning a druhá bikiny fitness natural (smiech)...

Ako pokračujete v príprave?
Prípravu som začala pred dvomi mesiacmi, už to ani nepočítam. Najprv som sa snažila trochu nabrať na nohách a zadku. Vlani som mala podstatne menší zadok ako moje súperky. Vyhrala som, takže asi rozhodcovia boli spokojní, ale ja som detailistka. Mne to trochu prekážalo. K mojej vrchnej časti tela bol zadok malý. Snažím sa niečo s tým robiť. V prvých šiestich týždňoch prípravy som nabrala štyri kilogramy, ale mám menšie množstvo tuku, ako som mala na začiatku. Vyzerá to, že by to v septembri na nominačných pretekoch (8. 9. v Trenčíne) a hlavne na majstrovstvách sveta v Kyjeve (13. – 16. 9.) mohlo byť zaujímavé.

Vašou najväčšou motiváciou je štart na MS 2013, na ktorých chcete dosiahnuť čo?
Vlani na jeseň som to psychicky nezvládla, prípravu som pokazila a haprovalo mi zdravie. Forma bola zlá. Teraz to beriem tak trochu ako reparát. Štartovať na MS a uspieť tam, to je pre mňa veľká motivácia. Dokázať aj samej sebe, že vlani to bola nie náhoda, ale nezhoda a teraz to bude iné. Priznávam, mám niekedy také stavy, že bojujem aj sama so sebou, keď mi to ide ťažšie, ale musím poklopať na drevo, zatiaľ to ide dobrým smerom.  

Zúčastníte sa aj na podujatiach Arnold Classic Europe a EVLS Prague?
Chcieť je pekná vlastnosť, ale uvidím, ako sa to napokon vyvrbí. Arnold bude takmer mesiac po MS, čo je dosť neskoro a EVLS bude týždeň po Arnolde. Ale bolo by pekné v Prahe štartovať, keďže táto súťaž sa uskutoční v deň mojich narodenín (19. 10.)... Netajím sa s tým, že mám problém s diétou a s určitým režimom. Aj v príprave, napríklad ťahám dva týždne, ale potom potrebujem jeden deň vypnúť, dať si pauzu a niečo zjesť. Bohužiaľ, mám takú povahu. Tým pádom mám obavu, či to vydržím ťahať dlhšie, či budem schopná vydržať v príprave až do polovice októbra. 

Autor: Ľubomír Chochula

Foto: archív